Goodride SW608 – Azjatycka propozycja na Europejską zimę

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 12, Średnia: 3,50 na 5)
Loading...

goodride-sw608-lead

Zakup opon chińskiego pochodzenia to często loteria. Możemy spotkać lepsze i gorsze modele, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bliżej przyjrzeć się wybranym produktom. Jednym z godnych zainteresowania jest bez wątpienia Goodride SW608. Dlaczego właśnie ten model? Zapraszam do lektury artykułu na jego temat.

Marka opon Goodride znajduje się w ofercie koncernu Zhongce Rubber Group Co., który może pochwalić się 40-letnim doświadczeniem w produkcji opon. Firma w ostatnich latach zainwestowała miliony dolarów w nowoczesne technologie i postanowiła podbić rynek europejski (wcześniej skupiała się głównie na azjatyckim).

Opony sygnowane jako Goodride posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i gwarancje niezawodności. Zobaczmy jakie rozwiązania technologiczne zostały zastosowane w przypadku zimowego modelu SW608.

 

Goodride SW608 - wzór bieżnika
Goodride SW608 – wzór bieżnika

 

Spis treści

 1. Technologia
 2. Oferta (Lista produktów)
 3. Wyniki testów opon
 4. Wady i zalety
 5. Etykieta EU
 6. Gwarancja
 7. Opinie kierowców
 8. Ocena parametrów
 9. Podsumowanie
 10. Dane techniczne

 

Technologia opon Goodride SW608

Omawiany model został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika, która najlepiej sprawuje się w typowo zimowych warunkach. Jej układ rowków w kształcie litery „V” lub charakterystycznej jodełki sprawnie odprowadza błoto pośniegowe i chroni przed poślizgami. Nic zatem dziwnego, że większość opon zimowych jest wyposażona właśnie w tego typu bieżnik.

Goodride SW608 w swojej rzeźbie ma pięć rowków obwodowych, które znacznie zwiększają stabilność podczas jazdy po mokrej drodze (szczególnie podczas przejeżdżania przez głębsze kałuże). W połączeniu z rowkami poprzecznymi gwarantuje to wysoki poziom ochrony przed niebezpiecznym zjawiskiem aquaplaningu.

Każdy producent opon zdaje sobie sprawę, że bieżnik to jednak nie wszystko. Niezwykle istotna jest również mieszanka gumowa użyta do produkcji danego modelu. Najważniejsze, aby zachowywała elastyczność w szerokim zakresie temperatur, co bezpośrednio przekłada się na przyczepność w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, gdzie w jednym tygodniu mamy do czynienia ze srogim mrozem, a w następnym temperatury są jesienne lub wiosenne.

 

 

Oferta / Lista produktów

Zestawienie dostępnych rozmiarów opisywanego modelu opon zimowych Goodride.

Rozmiar Etykieta
175/65 R14 82H
175/70 R14 84T
185/60 R15 88H XL C C 73dB
185/65 R15 88H
195/60 R15 88H
195/65 R15 91H C C 73dB
205/55 R16 91H C C 73dB
205/60 R16 92H C C 73dB
205/65 R15 94H
215/55 R16 97H XL C C 73dB
215/65 R16 98H C C 73dB
215/70 R15 98H

 

Wyniki testów

Googride SW608 nie ma bogatej historii udziałów w testach opon zimowych. Był testowany dwukrotnie w roku 2014 gdzie w testach ADAC oraz Winter Tyre Braking Overview gdzie zajął odpowiednio 14 oraz 15 miejsce na 50 testowanych modeli.

Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
14 miejsce ACE / GTU Test opon zimowych 225/50 R17 2014
15 miejsce Auto Bild Ranking opon zimowych 225/50 R17 2014

 

Wady i zalety bieżnika kierunkowego

Kierunkowy bieżnik opon Goodride SW608 jest bardzo skuteczny w zimowych warunkach, a oprócz tego do jego zalet należy także bardzo dobra kontrola nad samochodem podczas jazdy na wprost na suchej nawierzchni.

Wielu kierowców docenia także atrakcyjny wygląd tego typu opon, choć to akurat nie ma oczywiście wpływu na właściwości jezdne.

Opony kierunkowe mają także kilka wad, o których także warto wspomnieć. Do największych zalicza się przede wszystkim mniejszą odporność na zjawisko ząbkowania oraz głośniejszą pracę w porównaniu do opon z bieżnikiem asymetrycznym (bardziej „regularny” układ rowków sprzyja powstawaniu wyższego poziomu hałasu).

W przypadku opon z bieżnikiem kierunkowym istnieje również 50% szansa, że po założeniu koła zapasowego będzie ono pracować w złą stronę.

 

Etykieta Unijna

etykieta-cc71-2W przypadku opon zimowych etykiety nie są aż tak dobrym wyznacznikiem jakości, jak ma to miejsce przy oponach letnich (nie mówią nic na temat zachowania na śniegu czy lodzie), ale i tak warto się im przyjrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie.

Na etykietach znajduje się jeden z najważniejszych parametrów decydujących o bezpieczeństwie, czyli hamowanie na mokrej nawierzchni. Oprócz niego znajdziemy tam informacje na temat oporów toczenia mających wpływ na spalanie paliwa oraz hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony.

Jak w ramach europejskiego systemu etykietowania opon prezentuje się omawiany przeze mnie Goodride SW608? Muszę szczerze przyznać, że zaskakująco dobrze.

Po oponach zaliczanych do klasy ekonomicznej, a w szczególności pochodzenia chińskiego, nie należy oczekiwać osiągów na najwyższym poziomie i tak też jest tutaj, ale klasy „C” w kategorii hamowania na mokrej drodze i oporów toczenia to bardzo zadowalający rezultat.

Pod względem hałasu również nie jest źle. Dwie fale i 71dB to dość standardowy, często spotykany wynik, który nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Dla porządku podam, że przedstawione wyniki dotyczą rozmiaru 175/65 R14.

 

Gwarancja na opony Goodride SW608

W przypadku opon pochodzenia azjatyckiego okres gwarancji nie jest niestety ich najmocniejszą stroną. Wynosi on 2 lata i jest liczony od daty zakupu produktu – marki europejskie oferują w tym zakresie lepsze warunki. W ramach ochrony gwarancyjnej otrzymujemy oczywiście zapewnienie, że zakupione opony charakteryzują się dobrą jakością, a ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne.

Obejmuje ona wszelkie wady modelu związane z wykonaniem, materiałami lub konstrukcją. Jeśli podczas użytkowania okaże się, że z oponami jest coś nie w porządku i oddamy je na gwarancję, która zostanie uznana, to wadliwa opona zostanie zatrzymana przez producenta, a w zamian otrzymamy nowy produkt lub zwrot pieniędzy (wysokość rekompensaty będzie uzależniona od stopnia zużycia reklamowanych opon).

 

gwarancja-2-lata-od-daty-zakupu

 

Opinie na temat opon Goodride SW608

Przed każdym zakupem opon warto przeczytać opinie zamieszczone w Internecie na ich temat. Kierowcy bardzo chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat użytkowanych przez siebie modeli. Dla nas to ogromne źródło wiedzy, dzięki któremu możemy wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb, stylu jazdy, mocy samochodu itd. Poniżej prezentuję kilka komentarzy na temat modelu Goodride SW608.

Kierowca podpisany jako Adam relacjonuje: „Opony Goodride kupiłem trochę z przymusu, bo potrzebowałem zimówek a nie dysponowałem zbyt dużym zasobem gotówki. Z drugiej strony nie widziałem większego sensu w kupowaniu droższych opon, bo zimy w mojej okolicy ostatnio nie są zbyt srogie. Zakupiony model spełnił moje oczekiwania – nie jeździłem w ekstremalnych warunkach, ale na mokrej nawierzchni sprawuje się całkiem dobrze, nie jest zbyt głośny. Na lekko zaśnieżonej drodze również jest całkiem przyzwoicie. Za te pieniądze mogę je polecić”.

Inny z użytkowników napisał: „Dobra cena, dobry bieżnik, niezła wytrzymałość – tak mogę w skrócie opisać te opony. Do najlepszych produktów na rynku sporo im brakuje, ale za te pieniądze nie ma co oczekiwać cudów. Jednocześnie na tych oponach jeździ mi się dobrze. Nie rozwijam zawrotnych prędkości bo jeżdżę głównie po mieście, ale mogę powiedzieć, że auto jest stabilne, bez problemu hamuje i nie doświadczyłem jeszcze żadnego poślizgu”.

Z kolei Eliza skomentowała w następujący sposób: „Mój samochód to Toyota Yaris, w rodzinie jest używany jako drugie auto. Nie chcieliśmy kupować zbyt drogich opon, bo Yariska nie jest używana zbyt często. Do jazdy po mieście opony jak najbardziej godne polecenia – niezawodne na co dzień, niezależnie od pogody”.

 

Ocena parametrów

Sklasyfikowałem kilka głównych parametrów opony Goodride SW608. Wśród nich: zachowanie opony na śniegu oraz morej nawierzchni, komfort jazdy, chęć ponownego zakupu czy cena. Wszystkie cechy ocenione zostały w skali od 1 do 10.

 

Podsumowanie

Goodride SW608 to opony zimowe, które z pewnością zainteresują kierowców poszukujących oszczędności. Niezawodna rzeźba bieżnika i dopracowana mieszanka gumowa idą tutaj w parze z bardzo atrakcyjną ceną.

Fakt, że model posiada wszelkie niezbędne europejskie homologacje i może pochwalić się dobrymi parametrami na etykietach, rozwiewa potencjalne obawy kierowców związane z pochodzeniem tych opon.

Goodride SW608 to jedna z tych chińskich opon, których nie należy się obawiać. Model zapewnia dobrą komunikację na linii droga-opona-kierownica, co przekłada się na panowanie nad samochodem w trudnych warunkach i spokojną jazdę każdego dnia.

 

Goodride SW608
Goodride SW608

 

Dane techniczne

 • Klasa – ekonomiczna
 • Producent – Goodride
 • Koncern – Goodride
 • Kraj produkcji – Chiny
 • Bieżnik – SW608
 • Poprzednia wersja – SW601, 602, 606
 • Następna wersja – SW612, 618
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 2 lata
 • Średnica felgi – od 13 do 17 cali
 • Ilość wariantów – 40
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2014 roku
 • Cena – od 129 zł za sztukę (rozmiar 165/70 R13)
 • Pełna nazwa – Goodride SW608

 

Inne nazwy

 • Goodyear SW 608 (producent Goodyear)
 • Goodride WS608 (odwrotna kolejność w słowie „SW”)
 • Goodride 608 (pominięcie członu „SW” czyli SnoW)
 • Goodride SW 608 (pisownia bieżnika ze spacją)
 • Goodride SW608 Snowmaster

 

Zobacz również


6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *