Hankook Kinergy Eco 2 K435

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 9, Średnia: 4,00 na 5)
Loading...

hankook-kinergy-eco-2-k435-lead

Jeszcze do niedawna azjatyckie produkty kojarzyły się nam z bardzo niską jakością i mało wartymi podróbkami zachodnich modeli. Świat się jednak zmienia. Chiny i Korea zaczęły stawiać na produkty dopasowane do potrzeb europejskich odbiorców i wielu kierowców nie może się doczekać, co nowego zaprezentują nam azjatyckie koncerny oponiarskie.

Właśnie teraz nadarza się okazja, aby opowiedzieć nieco o najnowszej oponie letniej koreańskiego koncernu Hankook – modelu Kinergy Eco 2 K435, który zastępuje bardzo dobrze ocenianego poprzednika: Hankook Kinergy Eco K425. Przyjrzyjmy się zatem bliżej nowej oponie i sprawdźmy, czy to tylko ewolucja, czy też może prawdziwa rewolucja.

 

Logo firmy Hankook
Logo firmy Hankook

 

Firma Hankook – pół wieku doświadczenia i siódme miejsce na świecie

Marka Hankook powstała w bardzo trudnych warunkach, gdyż w 1941 roku, gdy Korea była pod okupacją japońską. Z początku spółka nazywała się Chosun Tire Industrial Co. LTD – nazwa zmieniła się w 1962 roku, gdy po serii sukcesów firma weszła na giełdę i rozpoczęła eksport swoich produktów do innych krajów azjatyckich.

Właściciele firmy wiedzieli jednak, że dalsza ekspansja i zdobywanie rynków będzie wymagać inwestycji. Dlatego też w latach 1977-1979 powstały dwie kolejne fabryki, z czego jedna z nich była ówcześnie największym tego typu zakładem na świecie. Ogromna produkcja pozwoliła eksportować opony Hankook do Europy i do Stanów Zjednoczonych.

Szybko powstał też specjalny ośrodek doświadczalny, który pozwolił opracowywać modele dopasowane do potrzeb konsumentów z całego świata. Po nawiązaniu współpracy z Michelin marka stała się siódmym na świecie producentem ogumienia, a opony z logo Hankook montowane są seryjnie w autach takich marek jak Volkswagen, Audi, Chevrolet, Renault, Opel, Chrysler, Ford, Kia czy Hyundai.

Dostarczanie ogumienia dopasowanego do potrzeb odbiorców pozwoliło osiągnąć koreańskiej spółce ogromny sukces – czy zatem model Kinergy Eco 2 K435 jest kontynuacją tej tradycji i zadowoli wymagających kierowców?

 

Bieżnik opony letniej Hankook Kinergy Eco 2 K435
Bieżnik opony letniej Hankook Kinergy Eco 2 K435

 

Kinergy Eco 2 K435 – wysoka jakość w atrakcyjnej cenie. Technologia.

Model Kinergy Eco 2 K435 to opona letnia klasy średniej, która dedykowana jest do użytku w małych i średnich autach osobowych. Jedną z największych zalet jest tutaj bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, co udało się osiągnąć poprzez wprowadzenie do konstrukcji szeregu innowacyjnych rozwiązań.

Kluczowe było tutaj zastosowanie bieżnika o rzeźbie asymetrycznej, który wyposażono w cztery rowki wzdłużne o nowoczesnej konstrukcji. Sprawne odprowadzanie wody jest niezwykle ważne dla zachowania przyczepności na mokrej nawierzchni i minimalizacji ryzyka aquaplaningu. Koreańscy inżynierowie mając na uwadze zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa przywiązali do tego zagadnienia ogromna wagę. Dlatego też oprócz centralnych rowków odprowadzających, zastosowali także zoptymalizowane kanały poprzeczne oraz masywne bloki boczne.

Jednym z parametrów, które szczególnie cenią europejscy kierowcy jest trwałość opony i niska ścieralność bieżnika. W modelu Kinergy Eco 2 K435 opasanie wykonano ze stalowego kordu pokrytego bezszwową powłoką nylonową, która chroni konstrukcję przed uszkodzeniami. Bieżnik stał się wytrzymalszy, a wzmocnione opasanie pozwoliło także poprawić kontakt czoła opony z nawierzchnią, co przekłada się na lepszą przyczepność na suchej drodze.

Na trwałość opony wpływa również zmieniona mieszanka gumowa. W skład materiału wchodzą aktualnie wysokowytrzymałe silikony o dużej elastyczności. Całość charakteryzuje się przez to mniejszą ścieralnością, a obniżona masa mieszanki pozwoliła obniżyć także opory toczenia.

Dobra sterowalność oraz zachowanie stabilnego toru jazdy są ważne nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa jazdy. W modelu Kinergy Eco 2 K435 zapewniono doskonałe parametry jezdne, dzięki wzmocnieniu i usztywnienie wypełnienia stopki opony z pomocą specjalnych wkładów poliestrowych.

 

Etykieta unijna Kinergy Eco 2

etykieta-ca70-2

Opona letnia Kinergy Eco 2 K435 zakwalifikowana została do klasy średniej, ale spoglądając na etykietę można odnieść wrażenie, że do czynienia mamy z ogumieniem premium.

Prezentowana etykieta dotyczy rozmiaru 185/65 R15, w przypadku którego przyczepność na mokrej nawierzchni oceniona została na najwyższą notę „A” – warto jednak pamiętać, że opona w innym rozmiarze może mieć też nieco niższą ocenę „B”.

Opory toczenia to parametr, który pokazuje nam głównie walory ekonomiczne danego modelu. Im lepsza ocena, tym mocniejszy wpływ ogumienia na spalanie i emisję spalin. Nota „C” (w innych rozmiarach nawet „B”) to w klasie średniej bardzo wysoki wynik, który docenią głównie osoby poszukujące maksymalnych oszczędności na paliwie oraz miłośnicy ekologicznego trybu życia.

Hałas zewnętrzny również może lekko wahać się w zależności od rozmiaru opony – wersja 185/65 R15 emituje średnio 70 dB podczas jazdy, ale wartość ta w przypadku innych gabarytów wahać może się od 69 do 72 dB. Nie zmienia to jednak faktu, że hałas pozostaje w normie i opona Kinergy Eco 2 K435 zapewnia dobry komfort jazdy.

 

Opinie kierowców o oponach Hankook K435

Niestety przy ocenie opony letniej Kinergy Eco 2 K435 w tej chwili nie jesteśmy w stanie podeprzeć się żadnym testem prowadzonym przez profesjonalną organizację motoryzacyjną lub magazyn samochodowy. Model pojawił się niedawno i żaden ośrodek nie zdążył jeszcze wykonać potrzebnych badań.

Pozostaje nam więc zasięgniecie opinii osób, które zdążyły już zakupić nowe opony Hankook Kinergy Eco 2 K435 i przetestować je w trakcie codziennego użytkowania. Opinie kierowców oczywiście są nieco bardziej subiektywne, ale jednocześnie zapewniają możliwość skorzystania ze spostrzeżeń dotyczących wad i zalet ogumienia testowanego na ulicach, drogach i autostradach. Jak zatem oceniają opony Kinergy Eco 2 K435 kierowcy?

„W pierwszej kolejności warto wspomnieć o dość znaczącym spadku spalania. Mam silnik 2,0 w benzynie i średnio ssie mniej o pół litra na sto. A to już duży sukces. Poza tym na plus zaliczyć można dobrą przyczepność i bardzo dobre tłumienie nierówności drogi. Nawet przy większych prędkościach nie dzieje się nic niepokojącego, więc to był trafiony wybór. Mowa o Hankook Kinergy Eco 2 K435 w rozmiarze 195/65 R15”.

Wysoki komfort jazdy i dobra przyczepność to jedne z najczęściej wymienianych zalet modelu:

„Eco 2 K435 kupiłem, bo miałem poprzednią wersję (K425) i byłem bardzo zadowolony. Na nowych gumach zrobiłem ok. 3 tys kilometrów i nie narzekam. Różnicę widać w lepszej stabilności auta na zakrętach i niskim poziomie hałasu nawet powyżej 100 km/h. Różnicy w spalaniu zauważalnej nie zauważyłem”.

Oczywiście krótki okres od pojawienia się na rynku sprawia, że nie sposób ocenić w pełni trwałości nowej mieszanki i wytrzymałości innowacyjnej konstrukcji. Kierowcy skupiają się więc na opisywaniu swoich wrażeń z jazdy:

„Niedawno była straszna burza i na ulicach porobiły się takie potoki, że strach było jechać. I w tych warunkach Hankook Kinergy Eco 2 K435 naprawdę dobrze się sprawdziły. Poprzednio miałem ogumienie w podobnej cenie i na wodzie zdarzało się, że tył samochodu uciekał na boki. K435 nie zerwały przyczepności nawet na dziurach i koleinach. Jestem zadowolony, szczególnie, że cena też wyjątkowo dobra”.

 

Zalety i wady modelu Kinergy Eco 2 K435

Z danych uzyskanych z etykiety unijnej, materiałów producenta i komentarzy użytkowników można wysnuć wniosek, iż do największych atutów modelu Hankook Kinergy Eco 2 K435 należą:

  • bardzo dobra przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni,
  • wysoki komfort jazdy (niski hałas i dobre tłumienie nierówności),
  • wysoka trwałość,
  • bardzo korzystny stosunek ceny do jakości,
  • atrakcyjne warunki gwarancji.

Wadą może na tę chwilę być dość wąski wybór rozmiarów – aktualnie do dyspozycji kierowców są opony letnie Hankook Kinergy Eco 2 K435 na felgi od 13 do 16 cali.

 

Gwarancja na opony letnie Hankook

O gwarancji warto wspomnieć nieco więcej, gdyż jej zasady różnią się nieco od tych, z którymi do czynienia mamy zazwyczaj. Hankook nie daje na swoje opony gwarancji czasowej – wyznacznikiem jest tutaj zużycie.

Oznacza to, że wszelkie wady materiałowe i konstrukcyjne możemy reklamować, aż do momentu granicznego zużycia bieżnika (czyli do momentu, gdy jego głębokość zmniejszy się do 1,6 mm lub niżej).

W przypadku uznania reklamacji użytkownik otrzyma nowy produkt lub rekompensatę w wysokości zależnej od stopnia zużycia wadliwego egzemplarza.

gwarancja-10-lat-od-daty-produkcji

 

Podsumowanie

nazwa-kinergy-eco-2-na-boku-opony

Do pełnej oceny opony letniej Hankook Kinergy Eco 2 K435 potrzeba z pewnością jeszcze nieco czasu. Wszystkie atuty i ewentualne niedociągnięcia poznamy zapewne w ciągu najbliższych miesięcy, gdy modelem zainteresują się profesjonalne organizacje i magazyny motoryzacyjne. Jednak już w tej chwili można spokojnie powiedzieć, że Hankook Kinergy Eco 2 K435 to opona godna uwagi.

Biorąc pod uwagę jakość wykonania, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne i cenę, jaką zapłacić trzeba za tak nowoczesne ogumienie, z pewnością jest to dobra inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy i oszczędność paliwa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *