Data modyfikacji:

Jakie opony zimowe wybrać? Które opony zagwarantują bezpieczną jazdę?

Autor: Łukasz Wulkanista
Wybór opon zimowych niejednego kierowcę potrafi przyprawić o ból głowy. Na rynku dostępne są setki modeli o zróżnicowanych osiągach i w bardzo dużych widełkach cenowych. Jak znaleźć produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb? Które modele są uznawane za najlepsze na rynku? Jakie opony kupić, aby nie przepłacić? Odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić w poniższym artykule. Jakie opony zimowe kupić? Sprawdźmy to! Gdybyśmy wyszli na ulicę i zapytali różnych kierowców, które opony zimowe uważa za najlepsze, zapewne każdy z nich podałby inny model. Jedni najbardziej cenią sobie ogumienie o doskonałej przyczepności i krótkiej drodze hamowania. Inni dużą wagę przykładają do komfortu jazdy oferowanego przez dany model. Bardzo dużą grupę stanowią także osoby ufające testom organizowanym przez czołowe organizacje i czasopisma motoryzacyjne. Oprócz nich możemy wyróżnić również grupę, która przede wszystkim kieruje się rankingami popularności opon i po prostu kupuje najbardziej znane modele na rynku. W związku z tym artykuł podzieliłem na cztery sekcje: w pierwszej omówię najlepsze modele zimowe po względem hamowania, w drugiej najbardziej komfortowe, w trzeciej najlepsze w testach, a w czwartej najchętniej wybierane na polskim rynku. Z pięciu najlepszych modeli w każdej grupie pokrótce przybliżę trzy najlepsze.


Jakie opony zimowe wybrać?

  1. Opony zimowe z najkrótszą drogą hamowania
  2. Najbardziej komfortowe opony na zimę
  3. Najlepsze w testach opon zimowych
  4. Najchętniej kupowane zimówki
  5. Podsumowanie

Opony zimowe z najkrótszą drogą hamowania

W wytypowaniu najlepszych opon zimowych pomocne są europejskie etykiety na oponach. Znajduje się na nich informacja dotycząca drogi hamowania na mokrej nawierzchni - nie są to może typowo zimowe warunki, ale z taką aurą w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny mamy do czynienia najczęściej. Jakie opony zimowe? Najlepszy wynik to klasa "A" na etykiecie, a najgorszy to "G". Trzeba przy tym pamiętać, że opona z klasą "B" przy prędkości 80 km/h ma drogę hamowania o 3 metry dłuższą od "A". Poza tym dla samochodów osobowych nie obowiązują klasy "D" i "G" (tak wymyślił ustawodawca). Oznacza to, że najgorsza pod tym względem opona będzie miała klasę "F" i 18 metrów dłuższą drogę hamowania od najlepszej. Opony zimowe, które mogą pochwalić się bardzo krótką drogą hamowania to w szczególności: Pirelli Cinturato Winter, Nokian WR D4, Nexen Winguard Snow'G WH2, Hankook Winter i*cept RS 2 W452 czy Continental WinterContact TS860.


Pirelli Cinturato Winter

Zimowy model włoskiej marki jest od wielu lat chętnie kupowany przez polskich kierowców. Projektanci opony opracowali konstrukcję, która umożliwia pokonywanie zarówno krótkich odcinków w mieście, jak i długich tras przy zachowaniu najwyższego poziomu przyczepności. To model, który doskonale prowadzi się na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze, co potwierdzają także testy przeprowadzone przez największe czasopisma motoryzacyjne.


Nokian WR D4

Opona prosto spod koła podbiegunowego, stworzona by radzić sobie w najtrudniejszych zimowych warunkach. Określana jest mianem "mistrza przyczepności" i może pochwalić się klasą "A" na etykiecie pod względem hamowania na mokrej nawierzchni. W oponie została zastosowana technologia "Deep Snow Booster" (ostre skosy w strefie barkowej opony), która umożliwia zachowanie pełnej kontroli nad samochodem nawet w głębokim śniegu. Zobacz również nowy model Nokiana czyli WR Snowproof, który w porównaniu do poprzednika, nieźle poradzi sobie również na suchej i mokrej nawierzchni.


Nexen Winguard Snow'G WH2

Opona klasy ekonomicznej, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością dzięki nowoczesnej mieszance gumowej opartej na gumie krzemianowej nanokompozytowej. Takie rozwiązanie bezpośrednio przekłada się na przyczepność, a zatem i hamowanie w szerokim zakresie temperatur. Nexen to dobry wybór dla osób szukających dobrego stosunku ceny do oferowanych osiągów.

Najbardziej komfortowe opony na zimę

Komfortowa opona to taka, która charakteryzuje się przede wszystkim cichą pracą. Nie wpada ona w wibracje przez co nie generuje hałasu uciążliwego zarówno dla kierowców i pasażerów, jak i dla otoczenia (wyobraźmy sobie ruchliwą drogę i wszystkie samochody jadące na głośnych oponach). W wyróżnieniu komfortowych opon również pomocne są etykiety. Najbardziej cichy model może pochwalić się symbolem jednej fali i wartością 67/68 dB na etykiecie. Należą do nich między innymi: Kleber Krisalp HP3, Michelin Alpin 5, BFGoodrich G-Force Winter 2, Goodyear UltraGrip 9 i Pirelli Cinturato Winter.

Kleber Krisalp HP3

Opony francuskiej marki należące do koncernu Michelin charakteryzują się cichą pracą dzięki odpowiednio dopracowanemu układowi rowków kierunkowej rzeźby bieżnika. Oprócz komfortu model zapewnia również dobre prowadzenie na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni. Na prawdę świetna opona, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Zobacz testy, opinie i dane techniczne modelu Krisalp HP3.

Michelin Alpin 5

Flagowy model zimowy z portfolio francuskiego giganta to jedna z najlepszych opon na rynku, która łączy bardzo cichą pracę z małymi oporami toczenia i doskonałą wręcz przyczepnością. Połączenie nowoczesnej mieszanki gumowej z nowoczesną rzeźbą bieżnika to wygodne i bezproblemowe podróżowanie niezależnie od panujących warunków. Zobacz nowszy model - Michelin Alpin 6.

BFGoodrich G-Force Winter 2

Kolejna marka ze stajni Michelin i kolejny model o ponadprzeciętnym komforcie podróżowania. Wewnętrzna konstrukcja opony skutecznie tłumi nierówności a układ rowków w bieżniku rozbija mikroskopijne wiry powietrza prowadzące do powstawania uciążliwego hałasu. Zobacz prezentację modelu G-Force Winter 2 na naszym blogu.


Najlepsze w testach opon zimowych

Testy opon (szczególnie te organizowane przez renomowane organizacje) od wielu lat są uznawane za bardzo dobre źródło wiedzy oponach. Co sezon ADAC, ACE, "Auto Bild", "Auto Zeitung" i wielu innych drobiazgowo sprawdzają od kilkunastu do kilkudziesięciu modeli. Zobaczmy zatem, jakie opony zimowe warto kupić na sezon 2018/2019 oraz 2019/2020. Szukając dla siebie najlepszych opon zimowych warto wziąć pod uwagę kilka testów, bo każdy z organizatorów przyjmuje inną metodykę badań lub sprawdza modele w nieco różniących się od siebie konkurencjach. Dopiero przejrzenie wyników kilku z nich pozwoli wyrobić sobie najlepszą opinię o upatrzonym wstępnie modelu. Najwyżej oceniane obecnie modele w testach to: Continental WinterContact TS860, Goodyear UltraGrip 9, Bridgestone Blizzak LM001, Dunlop Winter Sport 5 i Nokian WR D4.

Continental WinterContact TS860

Jedna z najlepszych opon zimowych na rynku, która w testach "Auto Bild", "Auto Zeitung" i "Auto Express" w 2016 roku była bezkonkurencyjna zajmując wszędzie pierwsze pozycje. Flagowy model niemieckiego koncernu to najbardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja, która nie tylko zapewnia pełną kontrolę nad autem, ale też umożliwia obniżenie spalania paliwa oraz jest wręcz ekstremalnie cicha.

Goodyear UltraGrip 9

Główny konkurent Continentala TS860, który w każdym teście plasuje się w ścisłej czołówce - podobnie zresztą do poprzednich modeli z serii UltraGrip, która jest chyba najbardziej znaną i jedną z najstarszych serii opon zimowych na rynku. To opony dopracowane niemalże do perfekcji - niezwykle komfortowe, idealne na typowo europejskie zimy z błotem pośniegowym i oszczędne. Zobacz też nowszy model - Goodyear UltraGrip 9+.

Bridgestone Blizzak LM001

Nowoczesna japońska technologia, która sprawdza się także na polskich drogach. Polecana jest w najbardziej prestiżowych europejskich testach przez organizacje ADAC, OAMTC (austriacki odpowiednik ADAC), TCS czy TUV. W modelu postawiono przede wszystkim na precyzję prowadzenia, przyczepność na śniegu i stabilność podczas pokonywania zakrętów. Zobacz też nowszy model - Bridgestone Blizzak LM005.   

Najchętniej kupowane opony zimowe

Jak już wspomniałem we wstępie, wielu kierowców podczas poszukiwań opon zimowych po prostu kieruje się wyborem innych. Gdzie jednak szukać tego typu informacji? W Internecie opublikowane są tysiące opinii na temat różnych modeli opon, często tworzone są też rankingi popularności poszczególnych modeli. Dzięki takim publikacjom możemy poznać opony najbardziej uznane na polskim rynku czy najlepiej sprawujące się w polskich warunkach drogowych. Jeśli dana opona cieszy się dużą popularnością, to nie może być słaba. Bardzo często pojawiają się tu polskie marki znane od kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat – one są wręcz polecane "z ojca na syna". Nie powinna tu dziwić obecność opon klasy ekonomicznej - tego typu produkty zawsze są bardzo popularne, a wynika to z praw, jakimi rządzi się rynek opon. Jakie opony zimowe wybrać? Z najczęściej kupowanych modeli możemy wyróżnić następujące: Kormoran Snowpro B2, Dębica Frigo 2, Barum Polaris 3, Nokian WR D4, Fulda Kristall Control HP2.

Kormoran Snowpro B2

Opona polskiej marki należącej do koncernu Michelin zapewnia dobre prowadzenie w typowo zimowych warunkach oraz jest bardzo cicha. Model jest dostępny w atrakcyjnych cenach i otrzymujemy na niego 10-letnią, a więc w praktyce dożywotnią gwarancję (nie znam osoby, która na jednym komplecie opon jeździłaby tak długo). To opony, które będą niezawodnie służyć przez wiele zimowych sezonów.

Dębica Frigo 2

Bieżnik tej opony został zapożyczony z opony klasy premium (Goodyear UltraGrip 5, polska marka jest częścią tego koncernu). Dzięki temu zyskujemy pewność, że poradzi sobie ona nawet w bardzo trudnych zimowych warunkach. Model jest obecny na rynku od wielu lat a jego popularność wcale nie słabnie, mimo pojawiania się w ofercie coraz to nowszych opon. Dębica Frigo 2 to bez wątpienia jedna z najlepszych opon zimowych klasy ekonomicznej.

Barum Polaris 3

Jedna z ciekawszych propozycji na zimę w klasie ekonomicznej. Czeska marka jest częścią niemieckiego koncernu Continental i prezentowane opony powstają właśnie w oparciu o jego rozwiązania technologiczne. W efekcie otrzymujemy dopracowany produkt dostępny jest cenach, które nie sieją spustoszenia w portfelu. Dzięki doskonałemu stosunkowi ceny do jakości opony Barum bardzo szybko stały się popularne w Polsce. Warto wspomnieć, że prezentowany model kilkukrotnie otrzymał notę "zadowalający" w prestiżowych testach ADAC. Zobacz nowszy model - Barum Polaris 5.

Jakie opony zimowe? Podsumowanie.

W artykule wytypowałem kilka modeli, które wyróżniają się w jednej z czterech kategorii. Na który zdecydować się ostatecznie? Przed zakupem warto zapoznać się ze szczegółowymi opiniami na temat wybranej opony, zobaczyć czy jest ona w ogóle dostępna w odpowiednim rozmiarze i czy jej osiągi są dostosowane do mocy samochodu i naszego stylu jazdy. Jednym z kryteriów wyboru z pewnością jest też cena - nawet w tej samej półce cenowej można czasami spotkać spore różnice wynikające chociażby z aktualnej promocji na dany model. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki z pewnością dokonamy dobrego wyboru i będziemy mogli skupić się wyłącznie na prowadzeniu samochodu.
1 komentarz
  1. Kinma | 21.09.2017 21:02
    Fajnie że zrobiliście podział na takie kategorie, bo często jest brany pod uwagę tylko czynnik cenowy. Mi do mojego stylu jazdy spasowały z kolei zakupione w zeszłym roku Yokohamy V905, jeździło mi się na nich lepiej niż na Nokianach WR. Z pewnością lepsze były na śniegu, no i sporo cichsze.
jakie żarówki D2S

Jakie żarówki D2S kupić? Jakie są najlepsze?

2024-04-20
Żarówki D2S nie są najtańszym rozwiązaniem, jednak stają się coraz bardziej popularne i chętniej kupowane ze względu na bardzo dużą wydajność i znaczną trwałością. Niejednokrotnie przewyższają jakością najlepsze żarówki halogenowe, co tylko potwierdza ich wysoką jakość i zachęca do zapoznawania się z ofertą. Jakie żarówki ksenonowe D2S kupić?
najlepsza piana aktywna

Jaka jest najlepsza piana aktywna?

2024-04-19
Aktywna piana jest jednym z najskuteczniejszych środków używanych do czyszczenia samochodów. Zabieg z jej udziałem można przeprowadzić za opłatą w myjni lub samodzielnie na podjeździe w domu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego preparatu, podpowiadając, jak z niego korzystać i czego się wystrzegać w trakcie mycia.
opony run flat czy zwykłe

Opony Run Flat czy zwykłe?

2024-04-11
Dalsza jazda po przebiciu opony jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się niemożliwa. W dzisiejszych czasach, przy obecnym rozwoju technologicznym powstają opony, które pozwalają na dalszą jazdę po przebiciu opony lub przy ubywającym z nich powietrzu. Nazywane są one oponami Run Flat. Czym różnią się od zwykłych modeli opon?
odma olejowa

Czym grozi zatkana odma olejowa? Objawy i przyczyny usterki

2024-04-09
Odma olejowa to jeden z podstawowych elementów budowy każdego pojazdu z silnikiem spalinowym. Jest dość prostym podzespołem, mimo to wielu kierowców nie pamięta o niej, dopóki nie ulegnie uszkodzeniu. Objawy jej awarii bardzo często są mylone, co wynika z faktu, że niewiele osób wie czym tak naprawdę jest odma olejowa. Czym grozi zatkanie odmy olejowej?
powłoka ceramiczna wady i zalety

Powłoka ceramiczna – wady i zalety. Czy warto zdecydować się na powłokę ceramiczną?

2024-04-05
Na skutek zmian w regulacjach prawnych dotyczących lakierów samochodowych z ich składu zostały wyeliminowane jakiś czas temu dodatki w postaci ołowiu lub toluenu. Choć zmiana ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, równocześnie nowe lakiery odznaczają się jednak mniejszą trwałością i twardością. Z tego też powodu rosnącym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się powłoki ceramiczne, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie dla karoserii samochodowych. Co warto o nich wiedzieć i czy opłaca się w nie inwestować? 
czym odtłuścić lakier samochodowy

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

2024-04-02
Odtłuszczanie lakieru samochodowego jest jednym z istotnych elementów procesu jego pielęgnacji. Czynność ta nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi ani zaawansowanej wiedzy. Można ją przeprowadzić samodzielnie albo za opłatą w warsztacie samochodowym. Do czyszczenia używa się jednak dedykowanych środków, przy których użyciu należy zachować odpowiednią ostrożność. Tłumaczymy, jakie to produkty, a także jak z nich poprawnie korzystać.