Data modyfikacji:

Matador MP92 Sibir Snow – Opona na syberyjskie śniegi

Autor: Łukasz Wulkanista

Gdy Continental postanowił pomóc słowackiej firmie Matador przywrócić dawną świetność, było pewnym, że czeka ją rewolucja. Koncern tchnął nowe życie w podupadłe bratysławskie zakłady, dał zastrzyk gotówki i wsparcie technologiczne. Zdecydowano też, że odtąd fabryka będzie dostarczać opony „na każdą kieszeń”. Produkty miały przede wszystkim spełniać potrzeby zwykłych, miejskich kierowców, tych, dla których samochód to środek transportu, a nie wyścigowa zabawka. Czy Continentalowi udało się zrealizować swoje zamiary? Długoletnia obecność i wysoka sprzedaż opon Matador mówi sama za siebie. Przykładem mogą być zimówki Matador MP92 Sibir Snow, które kolejny rok z rzędu wybierane są przez wielu doświadczonych kierowców. Polubili je także, co nie powinno nikogo dziwić, Polacy. W końcu warunki na słowackich drogach wcale nie różnią się tak bardzo od tych, które panują na naszych szosach. Matador MP92 Sibir Snow, choć są oponami ekonomicznymi, nie stworzonymi do osiągania spektakularnych osiągów, mogły nimi być. Testy, o których więcej napiszę w specjalnym akapicie, pokazują, że pod wieloma względami dorównują one najlepszym modelom dostępnym na rynku. To aż zdumiewające, że ogumienie tej klasy cenowej było tak blisko zdobywania najwyższych nagród. Niestety, zamiast otrzymywać trofea, oceniane są na ogół jako „wystarczające”. Dlaczego? Powodem są dużo słabsze rezultaty na mokrej nawierzchni. Nawet bardzo wysokie oceny w innych kategoriach nie zdołały pomóc im awansować na wyższe pozycje. Mimo wszystko są to opony, którym warto poświęcić nieco uwagi. Zwłaszcza, że trudno, aby ogumienie budżetowe dorównywało temu, za które trzeba wydać nawet kilka razy więcej pieniędzy.

Zimowa opona asymetryczna - Matador MP92 Sibir Snow

Spis treści

  1. Technologia
  2. Oferta (lista produktów)
  3. Wyniki testów opon
  4. Wady i zalety bieżnika
  5. Prezentacja wideo (film)
  6. Przeznaczenie
  7. Etykieta EU
  8. Gwarancja
  9. Opinie kierowców
  10. Ocena parametrów
  11. Podsumowanie

Technologia

  • Wzór bieżnika w kształcie litery „Z” Bardzo agresywny, zygzakowaty wzór bieżnika radzi sobie ze śniegiem znakomicie. Liczne krawędzie zaciskają się na nim, gwarantując bardzo dużą przyczepność, co przekłada się na lepsze osiągi, poprawniejszą trakcję i większe bezpieczeństwo.
  • Zaokrąglone i sztywniejsze barki opony Dzięki usztywnionym oponom, samochód lepiej radzi sobie na zimowych drogach. Rozłożenie nacisków jest wtedy bardziej równomierne, zużywalność mniejsza a komfort akustyczny wyraźnie wyższy.
  • Ciągłe żebro centralne Żebro centralne na całym obwodzie sprawia, że kierowanie samochodem jest jeszcze prostsze. Większe panowanie nad autem i możliwości manewrowania to właściwości nie do przecenienia podczas zimowych mrozów.
  • Zoptymalizowana mieszanka Lepszy, bardziej przemyślany skład surowcowy to korzyść dla wszystkich parametrów opony: przyczepności, hamowania, trakcji czy osiągów.
Dzięki bardziej agresywnej konstrukcji bieżnika oraz jego zygzakowatemu kształtowi, opona lepiej wgryza się w biały puch przez co jazda na ośnieżonej nawierzchni staje się jeszcze przyjemniejsza. Powyższe rozwiązania zwiększają przyczepność na śniegu oraz skracają drogę hamowania w zimowych warunkach. Otwarta budowa wewnętrznej części bieżnika, wpływa na lepsze odprowadzanie wody oraz poprawia właściwości hamowania, zmniejszając ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Nowy bieżnik MP92 Sibir Snow dzięki zoptymalizowanej sztywności lameli oraz różnym wielkościom klocków bieżnika, zwiększa bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz gwarantuję maksymalną wydajność auta w każdych warunkach. Co więcej, technologia ta zapewnia równomierny rozkład ciśnienia na całej oponie zmniejszając jej zużycie (ścieranie).

Matador MP92 Sibir Snow - Testy opon

Byłoby czymś naprawdę niecodziennym, gdyby oponie z klasy ekonomicznej udało się pokonać drogie, markowe modele. Zimówkom od Matadora mogło się to udać, ostatecznie jednak ich inżynierowie muszą zadowolić się oceną „wystarczającą”, jaką przyznano w testach ADAC z 2014 roku (195/65 R15) i 2016 roku (225/45 R17). Jeden i drugi pokazuje natomiast, że słowackie opony mogły zawalczyć o więcej. W pierwszym na przykład pod względem radzenia sobie na suchej i ośnieżonej drodze, radziły sobie lepiej od trzecich w zestawieniu Dunlop SP Winter Sport 4D. W drugim natomiast pokazały znacznie lepsze możliwości w tych warunkach niż Pirelli Winter Sottozero 3 i Firestone Winterhawk 3, które uzyskały kolejno 2 i 3 miejsce. Szanse na podium zaprzepaściły przez słabsze zachowanie na mokrym torze, które jest najwyżej punktowaną kategorią przez niemiecki automobilklub. Podobne wnioski płyną z badań drogi hamowania przeprowadzonych przez AutoBild w 2015 (185/60 R15) i 2016 roku (205/55 R16). Gdyby dotyczyły one wyłącznie hamowania na śniegu, zygzakowaty bieżnik dwukrotnie dałby Matadorowi miejsce w czołówce. Niestety, w obu testach zajął dopiero 23 pozycję (na 50 przebadanych).
Miejsce Organizator Nazwa testu Ocena Rok
12 miejsce ADAC Test opon zimowych 195/65 R15 Polecane 2014
12 miejsce ADAC Test opon zimowych 225/45 R17 Polecane 2016
23 miejsce AutoBild Test opon zimowych 185/60 R14 Przyzwoite 2015
23 miejsce AutoBild Test opon zimowych 205/55 R16 Przyzwoite 2016
33 miejsce - TOP 50 – Długość drogi hamowania 225/50 R17 Całkiem dobre 2014

Wady i zalety

O jednej wadzie opon Matador MP92 Sibir Snow powiedziałem już więcej niż jeden raz. Jazda i hamowanie na mokrej drodze to bez wątpienia ważne właściwości, trzeba jednak pamiętać, że opony Matador należą do klasy budżetowej. Przyrównywanie ich do modeli Dunlopa, Pirelli czy Firestone’a, z którymi konkurowały w niektórych kategoriach, i tak jest wielkim zaskoczeniem, a dla ich twórców – powodem do dumy. Nie można też zapomnieć, że uznany niemiecki automobilklub określił je mianem „wystarczających”. Są to więc zupełnie poprawne, dające zadowalające wyniki opony do normalnej, codziennej jazdy. Wystarczające, a jednak czasami prezentujące możliwości najlepszych modeli na rynku. Wśród ewidentnych zalet wymienić trzeba na pewno hamowanie i świetne sterowanie na śniegu oraz suchej drodze. Nazwa nie kłamie: w syberyjskich warunkach byłyby niezastąpione. Dużym atutem jest też stosunkowo niska ścieralność, która czyni je niedrogimi w utrzymaniu. Średni poziom hałasu zewnętrznego jest również czymś, co należy wymienić wśród zalet opony ekonomicznej.

Prezentacja Wideo bieżnika (film)

Dla kogo opony Matador MP92 Sibir Snow?

Opony budżetowe przeważnie kierowane są przede wszystkim do tych kierowców, którzy szukają oszczędności. Matador MP92 Sibir Snow to dla nich doskonały wybór, bo poza ceną, niskie są także koszty całościowej eksploatacji. Ale wyniki przeprowadzonych na nich testów mówią, że wrzucanie ich do szuflady „opon na każdą kieszeń” jest nieco krzywdzące. Słowackim inżynierom udało się tutaj dokonać niemal cudu, tworząc opony, które mimo swojej ceny, pod wieloma względami dorównują najlepszym zimówkom. Wiele mówi też o nich wysoki indeks prędkości. Ostatecznie są to więc opony, które zapewnią wszystko, czego może oczekiwać od opon typowy miejski kierowca. Mogą jednak znacznie więcej, co sprawia, że wybierają je też osoby z zamiłowaniem do bardziej dynamicznej jazdy.

Etykieta unijna (dla rozmiaru 195 /65 R15)

Etykiety unijne przyznawane są wszystkim oponom, które uzyskały akredytację UE i zostały dopuszczone do sprzedaży na jej terenie. Warunkiem jest spełnienie podstawowych wymogów. Pierwszym jest rozkład nacisków opony na nawierzchnię, który przekłada się na efektywność paliwową. Ogumienie, które daje pod tym względem wystarczające wyniki, uzyskuje ocenę „F”. Tak jest z budżetowymi oponami Matador MP92 Sibir Snow w rozmiarze 195/65 R15. Ich twórcom udało się jednak uzyskać lepsze niż „wystarczające” wyniki hamowania na wilgotnej nawierzchni oraz komfortu akustycznego. To pierwsze może zdumiewać na tle testów ADAC czy magazynu AutoBild. Najwyraźniej jednak rezultaty na mokrej drodze, które w nich osiągnęły, choć słabsze niż w innych warunkach drogowych, wcale nie były tak złe. W końcu ocena „C” to bardzo dobry, rzadki wśród zimówek wynik. Ostatni wskaźnik dotyczy hałasu zewnętrznego. 71 dB to, jak informuje graficzny symbol po lewej, średni poziom, który gwarantuje brak uciążliwego jazgotu.

Gwarancja na opony Matador MP92 Sibir Snow

W przypadku wykrycia wady produkcyjnej, Matador oferuje takie same warunki gwarancyjne, jak wszystkie marki należące do koncernu Continental. Okres, jakim opony są objęte, to 60 miesięcy (5 lat), jednak może on ulec skróceniu, jeśli wcześniej głębokość bieżnika osiągnęła poziom 1,6 mm. Jeśli natomiast od sprzedaży nie upłynęło jeszcze 12 miesięcy, osoba zgłaszająca problem ma prawo do całościowego zwrotu kosztów lub otrzymania nowej opony.

Opinie

Poniżej kilka znalezionych przeze mnie opinii głównie z for dyskusyjnych oraz portali społecznościowych i porównywarek cenowych czyli według mnie najbardziej wiarygodnych źródeł informacji. Jakie są opnie innych użytkowników dróg na temat modelu MP92 Sibir Snow przekonajcie się sami. Ps. Popoprawiałem błędy ortograficzne bo jak czytam "spowrotem" czy "chciałęm" to mi się drobne w kieszeni nie zgadzają.
Przyznam, że nie spodziewałem się tak dobrych opon. Kupiłem trochę bez wiedzy co biorę, bo były na promocji, a sprzedawca je zachwalał. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę i nie zamieniłbym ich na żadne inne. Mam je z przodu i z tyłu, jeżdżę tak już drugi sezon i prawdopodobnie jeszcze troszkę pojeżdżę.
Nie mogę zgłosić żadnych zastrzeżeń bo tak żeby pojechać na zakupy czy do roboty czy odwieźć dzieciaki do szkoły to mnie nie zawiodły. Powiedziałbym nawet że w tej kwocie rewelacja bo po co drogie skoro tutaj jest, wszystko jest na wysokim poziomie. Polecam.
Jak zobaczyłem cenę, to pomyślałem, że to jakaś chińszczyzna, które mogę co najwyżej zamontować do taczki, ale dałem się namówić i po zimie byłem bardzo zadowolony. Teraz mam opony Continental, ale to dlatego, że sprzedałem tamto auto razem z zimówkami a tutaj już były te niemieckie. Też niezłe, bo w końcu wszystkim zarządza jedna firma, ale jak się już zetrą na płasko to wrócę do marki Matador.
W zeszłym roku jak je kupiłem zima, zimy było tyle co kot napłakał. Była chwila że chciałęm już spowrotem założyć letnie opony, ale co się okazało? Czy było sucho, mokro, ślisko, nie ślisko, śnieg nie śnieg, nawet dodatnie temperatury to opony Matador MP92 Sibir Snow śmigały prawie jak opony na cały rok. Są dość twarde, ale to moim zdaniem dobrze, poza tym trzymają się drogi nawet zakrętach. Można robić drifty! :D

Parametry opony

Porównajmy główne cechy opony takie jak zachowanie na mokrej nawierzchni, chęć ponownego zakupu czy cena produktu. Wszystkie parametry oceniane są w skali od 1 do 10.

Podsumowanie

Opony Matador są dobrze znane polskim kierowcom, wśród których mają opinię dobrych i tanich. Powiedzenie o nich tylko tyle byłoby jednak niesprawiedliwe, zwłaszcza w obliczu testów, które wyżej przywołałem. By oddać sprawiedliwość słowackiemu producentowi, trzeba powiedzieć, że udało mu się stworzyć jeden z lepszych produktów w tej klasie cenowej. Dlatego, podsumowując, chciałbym gorąco polecić opony Matador MP92 Sibir Snow. Zakup sugeruję zarówno tym kierowcom, którzy szukają taniego rozwiązania, jak i tych, którzy mają wobec opon dużo większe wymagania.

Matador MP92 Sibir Snow w pigułce:

  • Klasa – Budżetowa
  • Producent – Matador
  • Koncern - Continental
  • Bieżnik – MP92 Sibir Snow
  • Poprzednia wersja – MP59 Nordicca
  • Następna wersja – MP95 Snowland (taki mój pomysł)
  • Rodzaj bieżnika - asymetryczny (inside, outside)
  • Przeznaczenie – samochody osobowe
  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Średnica felgi – od 15 do 18 cali
  • Ilość wariantów – 41
  • Sezon – Opony zimowe
  • Ceny – od 159 zł za sztukę

Inne nazwy modelu MP92 Sibir Snow

Inne nazwy tego bieżnika, z którymi możecie się zetknąć przeglądając Internet, fora dyskusyjne czy porównywarki:
  • Matador MP92 (bez słów Sibir Snow)
  • MP 92 SibirSnow (spacja po MP i razem pisane kolejne wyrazy)
  • MP92 Sybir Snow (Y w słowie Sybir)
  • Matador Sibir Snow (brakuje liczby 92)
  • MP 92 Sibir Snow (sama spacja po MP)
  • SibirSnow 92 (odwrotna kolejność, nazwa potem liczba, bez MP)
  • Sibir Snow MP92 (odwrotna kolejność)
  • PM92 Sibir Snow (czeski błąd PM zamiast MP)
Zobacz również:
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?