Opony 195/65 R15

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...

rozmiar-195-65-r15-lead

Rozmiar opony tłoczony jest na bocznej ściance i ma postać ustaloną w przepisach europejskich normą ECE-R 30. Na jego podstawie określić można najważniejsze dane na temat poszczególnych wymiarów i technologii zastosowanej przy konstruowaniu konkretnej opony.

Pierwsza liczba określa szerokość ogumienia podaną w milimetrach. Szerokość podaje się ze skokiem co 10 mm. W modelach 195/65 R15 oznacza to, że odległość pomiędzy zewnętrznymi ściankami zamontowanej na feldze opony wynosi 195 milimetrów.

Druga liczba to wysokość profilu. Nie jest on podawany w konkretnej jednostce miary, ale w procentowym stosunku do szerokości konstrukcji. Opony 195/65 R15 mają zatem profil o wysokości 65% ich szerokości, czyli 126,75 milimetra. Taki sposób zapisu przyjęty został dla normalizacji oferowanych produktów – dzięki podawaniu profilu jako stosunek wysokości do szerokości ze skokiem co 5%, ilość produkowanych rozmiarów jest ograniczona do kilkunastu grup rozmiarowych.

Litera „R” zarezerwowana jest dla opon o konstrukcji radialnej. W dawniej stosowanych oponach diagonalnych stosowano sztywne, krzyżujące się kordy. W nowych modelach radialnych nici osnowy rozchodzą się promieniowo, tworząc kąt prosty z osią symetrii opony.

Taka budowa umożliwiła obniżenie oporów toczenia, zmniejszenie wagi samej opony i zapewnienie lepszej przyczepności. Zalety tej technologii sprawiły, że opony radialne dominują na rynku i praktycznie wszystkie dostępne obecnie modele oznaczane są literą „R”.

Liczba za oznaczeniem typu opony określa rozmiar felgi, do którego dedykowany jest dany model. W oponach rozmiaru 195/65 R15 oznacza to, że pasują na felgi o średnicy 15 cali. Mieszanie jednostek metrycznych i anglosaskich jest tu uzasadnione historycznymi naleciałościami i uproszczonym zapisem – znacznie łatwiej zapisać 15 cali niż 381 milimetrów.

Opony w rozmiarze 195/65 R15 montowane są m.in. w takich samochodach jak Kia Cee’d, Volkswagen Passat, Opel Astra, Skoda Octavia, Ford Focus czy Renault Megane.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *