Opony 205/60 R16

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...

rozmiar-205-60-r16-lead

Opony 205/60 R16 bardzo często można spotkać w samochodach klasy średniej i wyższej, autach sportowych, terenowych i SUVach. Wśród pojazdów, u których najczęściej spotkać można opony letnie, zimowe lub całoroczne w rozmiarze 205/60 R16, spotkać można m.in. Opla Astrę, Volvo V40, BMW Serii 3, Audi A4 i A6, Mazdę 6 i Toyotę Avensis.

Rozmiar standardowo określany jest na podstawie ustaleń zawartych w przepisach europejskich (norma ECE-R 30). Dzięki spójnym zasadom produkcji i oznaczania opon, dobór odpowiedniego modelu jest znacznie ułatwiony. Jakie informacje odczytać można zatem z wytłoczonego na boku opony ciągu znaków?

Pierwsza liczba to zawsze szerokość mierzona pomiędzy skrajnymi ściankami opony założonej na felgę. Wartość tę wyraża się w milimetrach, co oznacza, że w przypadku modeli o rozmiarze 205/60 R16 jest to po prostu 205 milimetrów. Szerokość jest bardzo ważna, gdyż ten parametr jest niezbędny do określenia wysokości profilu opony.

Nie podajemy go bowiem w milimetrach, ale w procentowym stosunku wysokości do szerokości. Znajdziemy go na drugiej pozycji – w oponach 205/60 R16 jest to 60% z 205 czyli 123 mm. Dlaczego obliczanie profilu musi być tak skomplikowane? Głównie ze względu na normalizację rozmiarów. Dzięki zastosowaniu stosunku procentowego ze skokiem co 5% na rynku znajduje się ograniczona liczba różnych modeli, ułatwiając produkcję i dopasowywanie ogumienia do auta.

Litera „R” zarezerwowana jest dla opon o konstrukcji radialnej. W praktyce wyróżniamy dwa typy ogumienia: diagonalne i radialne, które różnią się konstrukcją osnowy. Podczas gdy w modelach diagonalnych kordy się krzyżują, to w oponach radialnych ułożone są promieniowo.

Pozwala to zmniejszyć masę ogumienia, ograniczyć opory toczenia i zapewnić znacznie lepszą przyczepność na suchej nawierzchni. Z racji tych zalet w praktyce zaprzestano produkcji opon diagonalnych i na rynku spotkać można niemal same modele oznaczone literą „R”.

Ostatnia liczba to oznaczenie średnicy wewnętrznej wyrażonej w calach – potrzebnej do określenia na jaką felgę założyć można daną oponę. W przypadku ogumienia 205/60 R16 są to felgi 16-calowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *