Opony 215/50 R17

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...
Rozmiar opony 215/50 R17
Rozmiar opony 215/50 R17

Stosunkowo szerokie opony w rozmiarze 215/50 R17 spotkać można w wielu popularnych autach miejskich i minivanach. Chętnie stosują je jednak też posiadacze wozów sportowych o większej mocy silnika oraz fani tuningu.

Rozmiar ogumienia odczytuje się na podstawie ciągu znaków wytłoczonych na boku opony. Ogromnym usprawnieniem okazało się wprowadzenie ujednoliconych norm produkcji opon w Europie – dzięki regulacji ECE-30 R ilość dostępnych wariantów rozmiarowych uległa znacznej redukcji, a odczytanie niezbędnych parametrów wymaga jedynie wiedzy na temat tego, co znaczą poszczególne elementy oznaczenia.

W pierwszej kolejności podaje się szerokość bieżnika czyli 215. Wartość mierzona jest pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie punktami na bocznych ścianach opony założonej na felgę. Parametr wyrażony jest w milimetrach, dzięki czemu z łatwością można odczytać, że opona 215/50 R17 ma szerokość 215 milimetrów.

Aby odczytać wysokość profilu, konieczne jest wykonanie obliczeń. System zapisu nie korzysta bowiem w tym wypadku z konkretnej miary, ale podaje stosunek procentowy wysokości do szerokości. W ogumieniu 215/50 R17 będzie to 50% (druga liczba w ciągu oznaczająca profil) z 215 mm (szerokości podanej na początku) czyli 107,5 milimetra.

Kolejny znak to litera, która informuje o konstrukcji opony. Symbol „R” oznacza model wykonany w technologii radialnej, a „D” – w diagonalnej. Różnica polega tutaj na ułożeniu kordów osnowy. W ogumieniu radialnym jest on rozłożony promieniowo wokół konstrukcji, a w modelach diagonalnych krzyżowo.

Większość obecnie produkowanych bieżników powstaje z zastosowaniem promieniowo ułożonych nici osnowy, gdyż taka budowa umożliwia ograniczenie oporów toczenia i poprawienie stabilności toru jazdy. Ostatnia liczba to oznaczenie średnicy felgi, na którą pasuje opona – w tym wypadku będzie to 17-cali.

Opony w rozmiarze 215/50 R17 montowane są m.in. w takich autach jak Fiat Croma, Mitsubishi Eclipse, Audi S4, Opel Astra, Volvo V60, Renault Megane, Skoda Superb, Renault Laguna czy Ford Mondeo.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *