Opony 215/55 R16

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...
Rozmiar opony 215/55 R16
Rozmiar opony 215/55 R16

W Europie oznaczenia opon są ujednolicone. W tym celu stworzono specjalną regulację ECE-R 30, która normalizuje sposób zapisu parametrów ogumienia 215/55 R16. Oznaczenie rozmiaru znajdziemy wytłoczone na bocznej ścianie.

Jedną z najważniejszych wartości jest szerokość bieżnika – wynosząca tutaj 215. Wyraża się ją w milimetrach, a podana jest na samym początku oznaczenia. Łatwo zatem wywnioskować, że w modelach 215/55 R16 szerokość bieżnika to 21 i pół centymetra.

Rozmiar liczony jest od najbardziej wysuniętych punktów bocznych ścian opony założonej na odpowiednio szeroką felgę. Dopuszcza się tu drobne odstępstwa i w praktyce faktyczny wymiar może odrobinę różnić od opisanego.

Druga liczba określa wysokość profilu. Tutaj nie stosuje się jednak zapisu w jednostkach miary, ale w procentowym stosunku wysokości do szerokości. Wynika to z unifikacji rozmiarów opon – zastosowanie takich wytycznych pozwoliło ograniczyć ilość produkowanych wersji ogumienia, ułatwiając zadanie producentom i konsumentom. W oponie 215/55 R16 należy zatem obliczyć 55% (profil) z 215 milimetrów (szerokość opony), czyli 118,25 milimetra.

Litera „R” oznacza oponę o konstrukcji radialnej. Osnowa takiego modelu rozłożona jest promieniowo w stosunku do osi symetrii opony. Litera „D” zarezerwowana jest dla konstrukcji diagonalnych, gdzie nici oplotu krzyżują się ze sobą. Taka budowa powoduje jednak większe opory toczenia i cechuje się niższymi parametrami stabilności, przez co prawie nie jest już stosowana.

Felgi na określoną średnicę i ogumienie muszą do niej pasować – dlatego też na samym końcu zapisu znajduje się liczba, dzięki której określić możemy na jaką średnicą można założyć dany model. Opony 215/55 R16 dopasowane są do felg 16 calowych.

Rozmiar 215/55 R16 jest dość popularny i trudno byłoby wymienić wszystkie marki, w jakich stosuje się te bieżniki. Chętnie korzystają z nich zarówno właściciele aut sportowych i tuningowanych, jak i posiadacze luksusowych limuzyn. Najczęściej jednak spotykamy je w takich samochodach jak Ford Mondeo, Opel Signum. Volkwagen Passat, Ford Focus, Peugeot 308 i 406 oraz Opel Vectra C.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *