Opony 215/60 R16

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...
Rozmiar opony 215/60 R16
Rozmiar opony 215/60 R16

Opony w rozmiarze 215/60 R16 nie należą do najpopularniejszych rozmiarów. Najczęściej spotkać je można w dużych autach z napędem na cztery koła oraz SUVach.

Wśród marek, w których wykorzystywane jest ogumienie w tym rozmiarze znajdują się m.in.: Skoda Yeti, Subaru Forester, Ford S-Max, Mitsubishi Outlander, Chevrolet Orlando, Ford Galaxy, Peugeot 807, Citroen C8 oraz Peugeot 3008.

Literki i cyferki w oznaczeniu rozmiaru informują o najważniejszych parametrach opony. Taka forma zapisu powstała ze względu na konieczność ujednolicenia rozmiarów i ułatwienia doboru odpowiednich opon do samochodu. Oznaczenia znormalizowała regulacja ECE-30 R, która stosowana jest do wszystkich bieżników sprzedawanych na terenie Europy.

Symbole wytłoczone na boku opony mają określoną kolejność – pierwsza liczba określa szerokość bieżnika. Wartość podana jest w milimetrach, co oznacza, że w przypadku opon 215/60 R16 odległość pomiędzy bocznymi ścianami wynosi 215 milimetrów. Wymiar ten dotyczy opony zamontowanej na feldze odpowiedniej szerokości i obciążonej – drobne odstępstwa od podanej szerokości są dopuszczalne.

Druga liczba, a naszym przypadku – 60, to procentowy stosunek wysokości do szerokości opony. Dzięki niej obliczyć można profil modelu, czyli wysokość ścianki bocznej. Oznaczenie informuje, że w rozmiarze 215/60 R16 należy obliczyć 60% z 215, co daje wynik 12,9 centymetra.

Informacja o konstrukcji opony również jest bardzo ważna. Litera „R” oznacza, że do czynienia mamy z budową radialną, w której stosowane są kordy ułożone promieniowo. Innym typem jest ogumienie diagonalne (oznaczane literę „D”), w którym nici osnowy ułożone są krzyżowo.

W pojazdach osobowych stosuje się już praktycznie tylko opony radialne, gdyż cechują się lepszą przyczepnością, niższymi oporami toczenia i lepszą trakcją.

Ostatnia liczba to symbol mówiący, że opona 215/60 R16 dopasowana jest do felg o średnicy 16 cali. Stosowanie miar anglosaskich w tym wypadku jest bardzo wygodne, gdyż w zapisie metrycznym średnica takiego koła mierzyłaby 40,63 centymetra.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *