Data publikacji:

Opony 225/45 R17

Opony w rozmiarze 225/45 R17 są niezwykle popularne, gdyż montuje się je głównie w samochodach klasy średniej i wyższej, autach sportowych oraz kompaktowych. Do aut wyposażanych często w ogumienie 225/45 R17 należą m.in. Alfa Romeo Giulietta, Audi A3, A4 i A6, Honda Accord, Mercedes klasy C, Peugeot 308, Skoda Superb, Volkswagen Passat oraz Volvo S60 i V70. Dowiedz się, jakie są polecane modele opon 225/45 R17. 
opona

Jak odczytywać rozmiary opon? 

Odczytanie rozmiaru opon nie jest rzeczą skomplikowaną, pod warunkiem, że wiemy, co oznaczają konkretne elementy kodu. Znormalizowany sposób zapisu określają przepisy europejskie w normie ECE-R 30. Rozmiar tłoczony jest na boku opony. Pierwszym parametrem jest szerokość, czyli odległość pomiędzy zewnętrznymi ściankami opony założonej na dopasowaną felgę. Wartość ta podawana jest bezpośrednio w milimetrach, co oznacza, że ogumienie w rozmiarze 225/45 R17 ma szerokość 225 milimetrów.  
Nieco więcej problemu sprawia określenie dokładnej wysokości profilu opony. Ze względów praktycznych zrezygnowano ze wskazywania tej wartości miarą podaną w jednostkach długości. Wysokość opony ukryta jest w drugiej liczbie oznaczenia i wskazuje procentowy współczynnik wysokości do szerokości opony. W oponie 225/45 R17 jest to 45% z 225 milimetrów, czyli 101,35 milimetrów.  
Dzięki zastosowaniu normalizacji w oparciu o współczynnik procentowy na rynku dostępna jest ograniczona liczba rozmiarów opon, ułatwiając zarówno produkcję, jak i zakup odpowiedniego modelu. Ostatnia liczba to wartość określająca wewnętrzną średnicę opony wyrażoną w calach. Jest to parametr potrzebny do zaznaczenia, na jaką felgę pasować będzie dany model. W przypadku opon o rozmiarze 225/45 R17 będzie to felga 17-calowa.  

Oznaczenia literowe opon 

Przed oznaczeniem średnicy znajduje się też litera, pod którą ukrywa się określenie zastosowanej przy konstruowaniu opony technologii układania kordów. Dawniej królowały opony diagonalne, oznaczane literą D – stosowano w nich krzyżujące się nici opasania. Modele 225/45 R17 to opony radialne (oznaczone literą R przed określeniem średnicy). Tutaj kordy ułożone są promieniowo i nie nachodzą na siebie. Dzięki temu opona jest lżejsza, a jej konstrukcja cechuje się niższymi oporami toczenia. W porównaniu do opon diagonalnych modele radialne charakteryzują się lepszą przyczepnością, nośnością, trakcją i komfortem jazdy. 

Polecane opony letnie 225/45 R17 

Kormoran Ultra High Performance 

Kormoran Ultra High Performance to opony 225/45 R17 letnie polecane przez większość ich użytkowników. Mają wysoki indeks prędkości (max. 300 km/h) oraz nośności (do 670 kg), co w przypadku ogumienia klasy ekonomicznej oznacza bardzo wysokie wyniki. Opony Kormoran to świetna jakość w stosunku do ceny i gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Producent udziela na nie 5-letniej gwarancji. Ich przyczepność została scharakteryzowana jako C, podobnie jak opory toczenia. Opony są bardzo trwałe i wypadają dobrze w testach ogumienia. Poziom hałasu, jaki generują, to 70 dB. 

Dębica Presto UHP 2 

To opony klasy ekonomicznej o wysokim, podobnie jak poprzedniczki, indeksie nośności i prędkości – odpowiednio 615 kg oraz 300 km/h. Dębica udziela na nie 5-letniej gwarancji. Użytkownicy twierdzą, że praktycznie nie zauważają różnicy pomiędzy jazdą z nimi na mokrej oraz suchej nawierzchni. Producent deklaruje, że opony będą idealnym wyborem dla osób preferujących szybką jazdę.
Opony Dębica Presto UHP 2 dobrze chronią przed zjawiskiem aquaplaningu i zapewniają świetną przyczepność, niezależnie od prędkości. Ogumienie wyróżnia asymetryczny bieżnik, dodatkowe usztywnienie po jego zewnętrznej części i mieszanka gumowa świetnie zachowująca się w dodatnich temperaturach. 

Laufenn S Fit EQ+ 

Ogumienie klasy ekonomicznej w rozsądnej cenie. Co ciekawe, producent udziela na nie dożywotniej gwarancji. W testach ogumienia opony Laufenn S Fit EQ+ wypadły lepiej niż niejedne produkty dużo bardziej popularnych marek. Ich indeks prędkości wynosi do 300 km/h, a nośności – 670 kg. Opory toczenia zostały sklasyfikowane oznaczeniem C, natomiast przyczepność – B. Mają dodatkowo wzmacnianą konstrukcję i specjalną mieszankę gumową, które spowalniają proces zużywania się opony oraz zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. 

Polecane opony zimowe 225/45 R17 

Kormoran Snow 

Opony 225/45 R17 zimowe klasy ekonomicznej o indeksie prędkości 240 km/h i nośności do 615 kg. Producent daje na nie 5-letnią gwarancję. Są dodatkowo wzmacniane i nie produkują większej ilości hałasu niż pozostałe modele w niniejszym zestawieniu. W mieszance gumy znajdziemy krzemionkę, kauczuk oraz sadzę.
Kormoran Snow gwarantuje wysoki poziom przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym oraz dobrze zachowuje się na lodzie. Oczywiście posiada symbol 3PMSF, ma kierunkowy bieżnik i świetnie chroni przed aquaplaningiem. Opony są wyposażone w gęstą sieć lameli o charakterystycznej budowie. Produkowane są w Polsce. 

Continental WinterContact TS 870 

Wielokrotnie nagradzane opony zimowe klasy premium w bardzo dobrej cenie. Producent udziela na nie gwarancji na okres 7 lat. Ich indeks nośności wynosi 615 kg, a prędkości 190 km/h. Mają niski opór toczenia i bardzo dobrze radzą sobie na śniegu oraz mokrej nawierzchni. Umieszczono w nich bardzo gęstą sieć lameli i klocków. Są jednymi z niewielu opon, w których znajdziemy lamele kieszeniowe, generujące świetną przyczepność na śniegu. W ogumieniu znajdziemy idealną kompozycję polimerów, o wysokiej elastyczności. Poziom hałasu generowany przez omawiane opony nie przekracza 70 dB.  

Yokohama BluEarth-Winter 

Nieco droższe niż poprzedniczki, ale równie polecane opony klasy premium. Ich indeks prędkości wynosi 210 km/h, a nośności 670 kg. Są dodatkowo wzmacniane. Objęte są 5-letnią gwarancją. Trudno i powoli się zużywają, dzięki czemu zostały docenione przez internautów. Wszystko dzięki temu, że ich powierzchnia styku z drogą jest maksymalnie zwiększona.
Opony Yokohama BluEarth-Winter świetnie sprawdzą się w przypadku samochodów o wyższych osiągach niż przeciętne. Mają bardzo niskie opory toczenia, co przekłada się na obniżone zużycie paliwa. Wyróżnia je niemal perfekcyjna trakcja na mokrych i ośnieżonych drogach. Świetnie sprawdzą się również poza miastem.  

Wielosezonowe opony 225/45 R17 

Yokohama BluEarth-4S AW21 

Yokohama BluEarth-4S AW21 to wysokiej jakości opony klasy premium, które można dostać w cenie opon klasy średniej. Są wzmacniane i objęte 5-letnią gwarancją. Ich mieszanka gumowa jest efektem długiej pracy specjalistów. Zawiera krzemionkę. Opony Yokohama generują standardowy poziom hałasu na poziomie 72 dB. Sprawdzają się na suchych i mokrych nawierzchniach, zapewniając odpowiedni poziom przyczepności. Marka zwraca również uwagę na ekologiczność swoich produktów. 

Imperial All Season Driver 

Ogumienie klasy ekonomicznej o zrównoważonych osiągach, jednak wyjątkowo chwalone przez użytkowników. Cechuje je poziom hałasu niczym nieodstający od ogumienia klasy średniej i premium. Opony Imperial All Season Driver mają indeks nośności na poziomie do 475 kg oraz prędkości do 190 km/h, co sprawia, że na tle innych opon wypadają całkiem dobrze. Wyposażone zostały w kierunkowy bieżnik i gęstą sieć lameli, która świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego spod kół. Wyróżnia je dobra przyczepność i bardzo niska cena. 

Kormoran All Season 

Kormoran All Season mają indeks prędkości na poziomie 270 km/h i nośności 670 kg, co sprawia, że plasują się bardzo wysoko w niniejszym zestawieniu. Są wzmacniane, mają niskie opory toczenia i zapewniają bardzo niski poziom hałasu – nieco niższy niż poprzedniczki, bo tylko 70 dB. Objęte są 5-letnią gwarancją, jednak większości użytkownikom służą o wiele dłużej.
Mieszanka gumowa jest dobrze wyważona, zapewniając przyczepność niezależnie od tego, czy nawierzchnia jest sucha, czy mokra. Doskonale zachowują się w różnych temperaturach i ograniczają zużycie paliwa. Model posiada charakterystyczny, kierunkowy bieżnik, który nadaje oponie specyficzny design oraz chroni przed występowaniem zjawiska aquaplaningu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!