Opony 235/45 R17

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...

rozmiar-235-45-r17-lead

Rozmiar opony to rzecz, którą trzeba znać w czasie dokonywania zakupu ogumienia. Na szczęście odczytywanie danych z oznaczenia umieszczonego na boku opony jest bardzo łatwe – trzeba jedynie wiedzieć, co oznaczają poszczególne litery i liczby.

Opony 235/45 R17 zwykle spotyka się w samochodach sportowych, autach klasy średniej lub wyższej oraz pojazdach poddanych tuningowi optycznemu. Niski profil i duża szerokość bieżnika sprawiają, że opony o tych gabarytach zwykle doskonale się prezentują, pozwalając nadać autu wyjątkowego charakteru. Wśród aut, które najczęściej poruszają się na oponach w rozmiarze 235/45 R17 zaliczyć można m.in.: Mercedesy klasy E, Fiaty Sedici, Fordy Mondeo, Hondy Accord, Nissany Primera, Ople Vectra i Omega, Renault Scenic oraz Volkswageny Passaty.

O szerokości bieżnika informuje pierwsza liczba w oznaczeniu czyli 235. Wartość ta mierzona jest pomiędzy najbardziej oddalonymi punktami na przeciwległych ściankach bocznych obciążonej opony. Parametr podaje się w milimetrach, co oznacza, że ogumienie 235/45 R17 ma 235 milimetrów szerokości.

Druga liczba 55 pozwala obliczyć wysokość profilu opony. Podana wartość jest procentowym stosunkiem wysokości do szerokości bieżnika. Opony w rozmiarze 235/45 R17 nazywane są nisko-profilowymi, gdyż przyjmuje się, że do tej kategorii zaliczamy każdy model, którego wysokość jest mniejsza niż 55% szerokości. W tym wypadku jest to 105,75 milimetra (55% z 235).

Informacja o zastosowanej przy produkcji konstrukcji ukryta jest pod literami „R” lub „D”, które są skrótami od słów „radialna” i „diagonalna”. Opony 235/45 R17 radialne posiadają opasanie z kordów ułożonych promieniście od środka koła, podczas gdy w modelach diagonalnych stosuje się kordy krzyżujące. Aktualnie niemal wszystkie dostępne bieżniki posiadają radialny układ nici oplotu, ze względu na niższa masę, większą stabilność w zakrętach i lepsza przyczepność takich konstrukcji.

Na samym końcu oznaczenia opon 235/45 R17 podawana jest średnica felgi R17, na którą pasować będzie dany model. Opona we wspomnianym rozmiarze przeznaczona jest zatem do montażu na kołach 17-calowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *