Sava Eskimo HP2 – Nowa opona zimowa na sezon 2016/2017

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 7, Średnia: 3,71 na 5)
Loading...

sava-eskimo-hp2-lead

Coraz więcej kierowców zaczyna stawiać na wysoką jakość ogumienia zimowego. Nie każdy ma jednak możliwość inwestowania w opony zimowe klasy premium. Dlatego też motoryzacyjne fora internetowe pełne są zapytań o najlepsze zimówki w przystępnych cenach.

Wśród najczęściej pojawiających się propozycji przemyka wyjątkowo ciekawa opona zimowa Sava Eskimo HP2, która może zaskoczyć bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Czy to jednak faktycznie dobry wybór? Przyjrzyjmy się bliżej tej oponie.

 

Sava Eskimo HP2
Sava Eskimo HP2

 

Spis treści

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Oferta (Lista produktów)
 4. Wyniki testów opon
 5. Porównanie do Eskimo HP
 6. Wady i zalety
 7. Etykieta EU
 8. Gwarancja
 9. Opinie kierowców
 10. Ocena parametrów
 11. Podsumowanie
 12. Dane techniczne

 

Sava – Producent z bogatą historią

logo-sava

Tak, jak książki nie powinno się oceniać po samej okładce, tak opon nie powinno się oceniać jedynie po wybitym na nich logo. Jednakże warto przyjrzeć się samej firmie, jej doświadczeniu i opiniom kierowców o jej produktach. Firma Sava powstała w 1920 roku w Słowenii i zajmowała się początkowo tworzeniem opon rowerowych oraz elementów gumowych do różnego rodzaju maszyn. W czasie okupacji niemieckiej, zakłady trafiły pod zarząd koncernu Continental i rozpoczęły masową produkcję ogumienia do aut osobowych. Po wojnie Sava przeszła na własność państwa, a opony zaczęły być rozpoznawane na całym świecie.

Prawdziwą rewolucją było jednak podjęcie współpracy z amerykańską firmą Goodyear Tire & Rubber Company. To właśnie dzięki temu mariażowi mogła powstać opona Sava Eskimo HP2, która wykorzystuje technologie dostarczone przez partnerów z USA. To jeden z najważniejszych powodów, dla których słoweńskie opony zaczynają cieszyć się dużym powodzeniem w Polsce. Przez wiele lat, ogumienie Sava było w naszym kraju wykorzystywane do pojazdów ciężarowych – dopiero w końcu lat 90. kierowcy samochodów osobowych zaczęli szerzej wykorzystywać produkty tej marki.

Sava Eskimo HP2 to opona zimowa klasy ekonomicznej. Produkowana jest w rozmiarach od 15 do 17 cali, co niestety nie daje użytkownikom imponującej rozpiętości dostępnych wariantów. Do czynienia mamy z ogumieniem wyposażonym w bieżnik kierunkowy, z gęstymi lamelami i doskonale zaprojektowanymi rowkami, co przekłada się na dobrą przyczepność na ściegu i mokrej nawierzchni.

 

Nowoczesna i optymalna konstrukcja

Wspomniana została już współpraca marki Sava z koncernem Goodyear. Spoglądając na model Eskimo HP2, jasno widać duży wpływ inżynierów z USA, który zoptymalizowali i ulepszyli bieżnik. Co zatem oferowane jest kierowcom?

W oponie zimowej Sava Eskimo HP2 mamy m.in. bieżnik wykonany w technologii wielokątowej (Multi-Radius Tire Contour), który odpowiedzialny jest za zachowanie optymalnej powierzchni styku powierzchni opony z nawierzchnią jezdni. Pozwala to na uzyskanie lepszej kontroli na śliskiej nawierzchni oraz zapewnia równomierny rozkład sił na całej szerokości bieżnika. Przekłada się to zarówno na większe bezpieczeństwo, jak i mniejsze zużycie opony.

Powiększone klocki zewnętrzne to gwarancja pewniejszego prowadzenia na suchej drodze i krótsza doga hamowania. Wynika to z faktu, że sporej wielkości klocki o dużej powierzchni lepiej przenoszą moc na nawierzchnię. Na mokrej drodze pomagają specjalnie zaprojektowane rowki obwodowe o dużej zdolności odprowadzania płynu spod czoła opony.

W opinii kierowców opona Sava Eskimo 2 doskonale sprawdza się na śniegu. W tym wypadku sekret kryje się w nowoczesnym projekcie centralnego żebra. Elementy w formie „haczyków’ dosłownie „wgryzają się” w śnieg, gwarantując doskonałą przyczepność zimą.

 

 

Oferta / Lista produktów

Zestawienie dostępnych rozmiarów opisywanego modelu opon zimowych Sava.

Rozmiar Etykieta
195/50 R15 82H C C 71dB
195/55 R15 85H C B 71dB
195/55 R16 87H C B 71dB
195/55 R16 87T C B 71dB
195/65 R15 91H
205/55 R16 91H C C 71dB
205/60 R16 92H C B 71dB
205/60 R16 96H XL B B 71dB
205/65 R15 94H C C 71dB
215/50 R17 95V XL C C 71dB
215/55 R16 93H C B 71dB
215/55 R17 98V XL C C 71dB
215/60 R16 99H XL B B 71dB
215/65 R16 98H B B 71dB
225/40 R18 92V XL E C 71dB
225/45 R17 91H E C 71dB
225/45 R17 94V XL E B 71dB
225/50 R17 98V XL C C 71dB
225/55 R16 95H C B 71dB
225/55 R17 101V XL C B 71dB
245/45 R18 100V XL

 

Sava Eskimo HP2 w testach opon

Model Sava Eskimo HP2 to stosunkowo nowa propozycja na rynku i brak na tę chwilę wartościowych testów prowadzonych przez magazyny motoryzacyjne. Jednakże można już sprawdzić oceny wystawiane przez mniejszych recenzentów.

Na brytyjskich stronach z ocenami opon model uzyskuje bardzo wysokie noty. W swojej klasie zbiera on średnio 9 na 10 punktów, co jest bardzo wysoką notą. Również w polskiej sieci zobaczyć można, że Sava Eskimo 2 to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Większość ocen oscyluje pomiędzy oceną 4+ i 5.

Już na podstawie tych opinii można stwierdzić, że użytkownicy testujący oponę na drogach są zadowoleni z rozwiązań zaproponowanych przez słoweńskich inżynierów. A przecież to właśnie ocena samych klientów jest tutaj najważniejsza.

 

Czy Eskimo HP2 jest lepszy od poprzedniczki?

Model Sava Eskimo HP2 jest ulepszoną wersją opony zimowej Sava Eskimo HP, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród kierowców. Czy jednak zabiegi specjalistów ze słoweńskich zakładów przyniosły oczekiwany efekt? Pod względem wielu parametrów oba modele są bardzo podobne – w „dwójce” udało się jednak znacząco zmniejszyć opory toczenia, co przekłada się na lepszą ekonomikę jazdy.

Nie ma jednak nic za darmo – poprawione właściwości jezdne zaowocowały nieco wyższym poziomem hałasu niż w starszej wersji. Różnica nie jest duża, ale niektórzy użytkownicy postrzegają to jako zmniejszenie komfortu jazdy. Różnica na poziomie 3 decybeli to jednak chyba niewielka cena za mniejsze spalanie.

 

Porównanie modelu Sava Eskimo HP2 oraz HP
Porównanie modelu Sava Eskimo HP2 oraz HP

 

Zalety modelu Sava Eskimo HP2

Realnych korzyści z wyboru opony zimowej Sava Eskimo HP2 jest sporo. Warto zatem zebrać je w jednym miejscu i przyjrzeć się uważnie atutom tego modelu.

Do najważniejszych zalet należą:

 • Kierunkowy bieżnik o zoptymalizowanej konstrukcji;
 • Dobra przyczepność na śniegu oraz mokrej i suchej nawierzchni;
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości;
 • Mieszanka gumowa niewrażliwa na ekstremalnie niskie temperatury;
 • Duża trwałość i równomierna ścieralność bieżnika;
 • Rowki w kształcie litery „W”, które minimalizują ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Biorąc pod uwagę, że do czynienia mamy z oponą klasy ekonomicznej, to całkiem imponująca lista. Wadą tego modelu – o czym wspomniano już wyżej – jest nieco wyższy poziom hałasu, w porównaniu do poprzedniej generacji.

 

Etykieta unijna

etykieta-cb71-2Większość atutów i „grzechów” każdej opony zdradza zwykle etykieta unijna. Spoglądając na świadectwo wystawione oponie Sava ESKIMO HP2 195/55 R16 widać jednak, że jest to bardzo udana konstrukcja.

Na szczególną uwagę zasługuje ocena B pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni. Nota C przyznana za niskie opory toczenia, to w klasie ekonomicznej również bardzo dobry wynik.

Poziom hałasu zewnętrznego wynoszący 71 dB to właściwie norma w oponach zimowych. Czy można było go obniżyć? Prawdopodobnie nie. Lepsze właściwości jezdne zwykle wiążą się z nieco wyższą głośnością bieżnika.

Warto wspomnieć, że opona w rozmiarze Sava 195/55/R16 87H posiada indeks prędkości H, co oznacza, że można na niej jeździć z maksymalną szybkością 210 km/h. Indeks nośności 87 mówi nam, że ten wariant wytrzymać może obciążenie o maksymalnej wartości 545 kg.

 

Gwarancja producenta

Jeszcze jednym atutem opon marki Sava jest to, że objęte są gwarancją Goodyear. Oznacza to, że na model Sava Eskimo HP2 otrzymujemy gwarancję 5-letnią, liczoną od dnia zakupu lub daty produkcji.

A zatem w wypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z konstrukcją opony, jakością wykonania czy zastrzeżeniami w stosunku do materiałów, można mieć pewność, że otrzymamy odpowiednią rekompensatę.

W przypadku uznania gwarancji opona wraca do producenta, a jej użytkownik otrzymuje sumę proporcjonalną do zużycia reklamowanego produktu.

gwarancja-5-lat-od-daty-produkcji

 

Opinie o Savie Eskimo HP2

A skoro mowa o ocenach użytkowników, to spójrzmy na komentarze opisujące opony zimowe Sava HP2. W zamieszczanych na forach i mediach społecznościowych opiniach widać bardzo duży entuzjazm, a negatywne opinie praktycznie się nie pojawiają. Co piszą kierowcy o bieżniku Sava Eskimo HP2?

„Opona godna polecenia. Świetnie spisuje się na mokrej nawierzchni, na śniegu i w zmiennych warunkach pogodowych. Samochód trzyma się jezdni stabilnie, a droga hamowania jest krótka. Bardzo dobry wybór za nieduże pieniądze”.

Nowoczesna opona HP2 sprawiła też, że coraz więcej kierowców zaczyna zauważać jakość produktów marki Sava. Skąd to wiadomo? Coraz częściej spotkać można bowiem komentarze o treści podobnej do poniższego;

„Do tej pory nie brałem pod uwagę opon marki Sava. Jednak po wypróbowaniu zimówek Eskimo HP2 widzę,że to był chyba duży błąd. Opony niedrogie, bardzo dobre jakościowo i trwałe. Polecam każdemu.”

W większości opinii kierowcy podkreślają bardzo dobrą przyczepność na śniegu i mokrej nawierzchni. Charakterystyka i jakość nie są jednak jedynymi zaletami.

„HP2 bardzo dobrze się sprawują i świetnie jeździ się na śniegu. Na suchym rewelacja, ale po deszczu też niczego im zarzucić nie można. W dodatku fajnie wyglądają. 10/10”

Estetyka, jak widać, dla niektórych użytkowników również ma znaczenie.

 

Ocena parametrów

Porównajmy najważniejsze parametry Savy Eskimo HP2. Jak widać w tabeli poniżej, najlepiej ocenione zostały takie cechy jak: atrakcyjna cena, gotowość do ponownego zakupu oraz hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni.

 

Podsumowanie

Przyszła pora, aby odpowiedzieć na pytanie zadane we wstępie. Czy opony zimowe Sava Eskimo HP2 to dobry wybór?

Słoweńskie zakłady wykonały naprawdę dobrą robotę. Co prawda pochwały należą się również amerykańskim specjalistom z Goodyear, ale liczy się przecież końcowy efekt. A ten jest zdecydowanie doskonały. Cały czas trzeba pamiętać, że do czynienia mamy z oponą klasy ekonomicznej i ograniczenia ze względów finansowych wydają się nieuniknione. Testując model Sava Eskimo HP2 można mieć jednak wrażenie, że pod względem jakości jest to ogumienie klasy średniej.

Bardzo dobra przyczepność w praktycznie każdych warunkach, świetnie zaprojektowane rozwiązania konstrukcyjne i atrakcyjna cena to połączenie zalet, które warto docenić. Czy zatem opony Eskimo HP2 w najbliższym czasie staną się najchętniej wybieranymi w Polsce zimówkami? To przewidzieć trudno, ale z pewnością jest to model, który zyska wielu wiernych fanów.

 

Bieżnik Eskimo HP2 na feldze
Bieżnik Eskimo HP2 na feldze

 

Dane techniczne:

 • Klasa – ekonomiczna (budżetowa)
 • Producent – Sava
 • Koncern – Goodyear
 • Kraj produkcji – Unia Europejska
 • Bieżnik – Eskimo HP2
 • Poprzednia wersja – Eskimo HP
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – małe i średnie samochowy, minivany, samochody luksusowe i sportowe, czyli samochody osobowe oraz terenowe wszelakiej maści
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 15 do 17 cali
 • Ilość wariantów – 24
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2016 roku
 • Cena – od 219 zł za sztukę (rozmiar 195/55 R 15)
 • Pełna nazwa – Sava Eskimo HP2

 

Inne nazwy:

 • Sava Eskimo HP 2 (numer wersji „2” pisany po spacji)
 • Sawa Eskimo HP2 (nazwa producenta zapisana przez „w”)
 • Sava HP2 (pominięcie nazwy „Eskimo”)
 • Sava HP2 Eskimo (odwrotna kolejność słów „HP2” oraz „Eskimo”)
 • Sava Escimo HP2 (nazwa serii bieżnika pisana przez „c” zamiast „k”)
 • Eskimo HP II (rzymska pisownia numeru wersji)

 

Zobacz również:


5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *