Data modyfikacji:

Sava Eskimo HP2 - Nowa opona zimowa na sezon 2016/2017

Autor: Łukasz Wulkanista

Coraz więcej kierowców zaczyna stawiać na wysoką jakość ogumienia zimowego. Nie każdy ma jednak możliwość inwestowania w opony zimowe klasy premium. Dlatego też motoryzacyjne fora internetowe pełne są zapytań o najlepsze zimówki w przystępnych cenach. Wśród najczęściej pojawiających się propozycji przemyka wyjątkowo ciekawa opona zimowa Sava Eskimo HP2, która może zaskoczyć bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Czy to jednak faktycznie dobry wybór? Przyjrzyjmy się bliżej tej oponie.

Tak, jak książki nie powinno się oceniać po samej okładce, tak opon nie powinno się oceniać jedynie po wybitym na nich logo. Jednakże warto przyjrzeć się samej firmie, jej doświadczeniu i opiniom kierowców o jej produktach. Firma Sava powstała w 1920 roku w Słowenii i zajmowała się początkowo tworzeniem opon rowerowych oraz elementów gumowych do różnego rodzaju maszyn. W czasie okupacji niemieckiej, zakłady trafiły pod zarząd koncernu Continental i rozpoczęły masową produkcję ogumienia do aut osobowych. Po wojnie Sava przeszła na własność państwa, a opony zaczęły być rozpoznawane na całym świecie. Prawdziwą rewolucją było jednak podjęcie współpracy z amerykańską firmą Goodyear Tire Rubber Company. To właśnie dzięki temu mariażowi mogła powstać opona Sava Eskimo HP2, która wykorzystuje technologie dostarczone przez partnerów z USA. To jeden z najważniejszych powodów, dla których słoweńskie opony zaczynają cieszyć się dużym powodzeniem w Polsce. Przez wiele lat, ogumienie Sava było w naszym kraju wykorzystywane do pojazdów ciężarowych – dopiero w końcu lat 90. kierowcy samochodów osobowych zaczęli szerzej wykorzystywać produkty tej marki. Sava Eskimo HP2 to opona zimowa klasy ekonomicznej. Produkowana jest w rozmiarach od 15 do 17 cali, co niestety nie daje użytkownikom imponującej rozpiętości dostępnych wariantów. Do czynienia mamy z ogumieniem wyposażonym w bieżnik kierunkowy, z gęstymi lamelami i doskonale zaprojektowanymi rowkami, co przekłada się na dobrą przyczepność na ściegu i mokrej nawierzchni.

Nowoczesna i optymalna konstrukcja

Wspomniana została już współpraca marki Sava z koncernem Goodyear. Spoglądając na model Eskimo HP2, jasno widać duży wpływ inżynierów z USA, który zoptymalizowali i ulepszyli bieżnik. Co zatem oferowane jest kierowcom? W oponie zimowej Sava Eskimo HP2 mamy m.in. bieżnik wykonany w technologii wielokątowej (Multi-Radius Tire Contour), który odpowiedzialny jest za zachowanie optymalnej powierzchni styku powierzchni opony z nawierzchnią jezdni. Pozwala to na uzyskanie lepszej kontroli na śliskiej nawierzchni oraz zapewnia równomierny rozkład sił na całej szerokości bieżnika. Przekłada się to zarówno na większe bezpieczeństwo, jak i mniejsze zużycie opony. Powiększone klocki zewnętrzne to gwarancja pewniejszego prowadzenia na suchej drodze i krótsza doga hamowania. Wynika to z faktu, że sporej wielkości klocki o dużej powierzchni lepiej przenoszą moc na nawierzchnię. Na mokrej drodze pomagają specjalnie zaprojektowane rowki obwodowe o dużej zdolności odprowadzania płynu spod czoła opony. W opinii kierowców opona Sava Eskimo 2 doskonale sprawdza się na śniegu. W tym wypadku sekret kryje się w nowoczesnym projekcie centralnego żebra. Elementy w formie „haczyków’ dosłownie „wgryzają się” w śnieg, gwarantując doskonałą przyczepność zimą.

Sava Eskimo HP2 w testach opon

Model Sava Eskimo HP2 to stosunkowo nowa propozycja na rynku i brak na tę chwilę wartościowych testów prowadzonych przez magazyny motoryzacyjne. Jednakże można już sprawdzić oceny wystawiane przez mniejszych recenzentów. Na brytyjskich stronach z ocenami opon model uzyskuje bardzo wysokie noty. W swojej klasie zbiera on średnio 9 na 10 punktów, co jest bardzo wysoką notą. Również w polskiej sieci zobaczyć można, że Sava Eskimo 2 to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Większość ocen oscyluje pomiędzy oceną 4+ i 5. Już na podstawie tych opinii można stwierdzić, że użytkownicy testujący oponę na drogach są zadowoleni z rozwiązań zaproponowanych przez słoweńskich inżynierów. A przecież to właśnie ocena samych klientów jest tutaj najważniejsza.

Czy Eskimo HP2 jest lepszy od poprzedniczki?

Model Sava Eskimo HP2 jest ulepszoną wersją opony zimowej Sava Eskimo HP, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród kierowców. Czy jednak zabiegi specjalistów ze słoweńskich zakładów przyniosły oczekiwany efekt? Pod względem wielu parametrów oba modele są bardzo podobne – w „dwójce” udało się jednak znacząco zmniejszyć opory toczenia, co przekłada się na lepszą ekonomikę jazdy. Nie ma jednak nic za darmo – poprawione właściwości jezdne zaowocowały nieco wyższym poziomem hałasu niż w starszej wersji. Różnica nie jest duża, ale niektórzy użytkownicy postrzegają to jako zmniejszenie komfortu jazdy. Różnica na poziomie 3 decybeli to jednak chyba niewielka cena za mniejsze spalanie.
Porównanie modelu Sava Eskimo HP2 oraz HP

Zalety modelu Sava Eskimo HP2

Realnych korzyści z wyboru opony zimowej Sava Eskimo HP2 jest sporo. Warto zatem zebrać je w jednym miejscu i przyjrzeć się uważnie atutom tego modelu. Do najważniejszych zalet należą:
  • Kierunkowy bieżnik o zoptymalizowanej konstrukcji;
  • Dobra przyczepność na śniegu oraz mokrej i suchej nawierzchni;
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości;
  • Mieszanka gumowa niewrażliwa na ekstremalnie niskie temperatury;
  • Duża trwałość i równomierna ścieralność bieżnika;
  • Rowki w kształcie litery „W”, które minimalizują ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
Biorąc pod uwagę, że do czynienia mamy z oponą klasy ekonomicznej, to całkiem imponująca lista. Wadą tego modelu – o czym wspomniano już wyżej – jest nieco wyższy poziom hałasu, w porównaniu do poprzedniej generacji.

Etykieta unijna

Większość atutów i „grzechów” każdej opony zdradza zwykle etykieta unijna. Spoglądając na świadectwo wystawione oponie Sava ESKIMO HP2 195/55 R16 widać jednak, że jest to bardzo udana konstrukcja. Na szczególną uwagę zasługuje ocena B pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni. Nota C przyznana za niskie opory toczenia, to w klasie ekonomicznej również bardzo dobry wynik. Poziom hałasu zewnętrznego wynoszący 71 dB to właściwie norma w oponach zimowych. Czy można było go obniżyć? Prawdopodobnie nie. Lepsze właściwości jezdne zwykle wiążą się z nieco wyższą głośnością bieżnika. Warto wspomnieć, że opona w rozmiarze Sava 195/55/R16 87H posiada indeks prędkości H, co oznacza, że można na niej jeździć z maksymalną szybkością 210 km/h. Indeks nośności 87 mówi nam, że ten wariant wytrzymać może obciążenie o maksymalnej wartości 545 kg.

Gwarancja producenta

Jeszcze jednym atutem opon marki Sava jest to, że objęte są gwarancją Goodyear. Oznacza to, że na model Sava Eskimo HP2 otrzymujemy gwarancję 5-letnią, liczoną od dnia zakupu lub daty produkcji. A zatem w wypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z konstrukcją opony, jakością wykonania czy zastrzeżeniami w stosunku do materiałów, można mieć pewność, że otrzymamy odpowiednią rekompensatę. W przypadku uznania gwarancji opona wraca do producenta, a jej użytkownik otrzymuje sumę proporcjonalną do zużycia reklamowanego produktu.

Opinie o Savie Eskimo HP2

A skoro mowa o ocenach użytkowników, to spójrzmy na komentarze opisujące opony zimowe Sava HP2. W zamieszczanych na forach i mediach społecznościowych opiniach widać bardzo duży entuzjazm, a negatywne opinie praktycznie się nie pojawiają. Co piszą kierowcy o bieżniku Sava Eskimo HP2?
„Opona godna polecenia. Świetnie spisuje się na mokrej nawierzchni, na śniegu i w zmiennych warunkach pogodowych. Samochód trzyma się jezdni stabilnie, a droga hamowania jest krótka. Bardzo dobry wybór za nieduże pieniądze”.
Nowoczesna opona HP2 sprawiła też, że coraz więcej kierowców zaczyna zauważać jakość produktów marki Sava. Skąd to wiadomo? Coraz częściej spotkać można bowiem komentarze o treści podobnej do poniższego;
„Do tej pory nie brałem pod uwagę opon marki Sava. Jednak po wypróbowaniu zimówek Eskimo HP2 widzę,że to był chyba duży błąd. Opony niedrogie, bardzo dobre jakościowo i trwałe. Polecam każdemu.”
W większości opinii kierowcy podkreślają bardzo dobrą przyczepność na śniegu i mokrej nawierzchni. Charakterystyka i jakość nie są jednak jedynymi zaletami.
„HP2 bardzo dobrze się sprawują i świetnie jeździ się na śniegu. Na suchym rewelacja, ale po deszczu też niczego im zarzucić nie można. W dodatku fajnie wyglądają. 10/10”
Estetyka, jak widać, dla niektórych użytkowników również ma znaczenie.

Ocena parametrów

Porównajmy najważniejsze parametry Savy Eskimo HP2. Jak widać w tabeli poniżej, najlepiej ocenione zostały takie cechy jak: atrakcyjna cena, gotowość do ponownego zakupu oraz hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni.

Podsumowanie

Przyszła pora, aby odpowiedzieć na pytanie zadane we wstępie. Czy opony zimowe Sava Eskimo HP2 to dobry wybór? Słoweńskie zakłady wykonały naprawdę dobrą robotę. Co prawda pochwały należą się również amerykańskim specjalistom z Goodyear, ale liczy się przecież końcowy efekt. A ten jest zdecydowanie doskonały. Cały czas trzeba pamiętać, że do czynienia mamy z oponą klasy ekonomicznej i ograniczenia ze względów finansowych wydają się nieuniknione. Testując model Sava Eskimo HP2 można mieć jednak wrażenie, że pod względem jakości jest to ogumienie klasy średniej. Bardzo dobra przyczepność w praktycznie każdych warunkach, świetnie zaprojektowane rozwiązania konstrukcyjne i atrakcyjna cena to połączenie zalet, które warto docenić. Czy zatem opony Eskimo HP2 w najbliższym czasie staną się najchętniej wybieranymi w Polsce zimówkami? To przewidzieć trudno, ale z pewnością jest to model, który zyska wielu wiernych fanów.

Bieżnik Eskimo HP2 na feldze

Dane techniczne:

  • Klasa – ekonomiczna (budżetowa)
  • Producent – Sava
  • Koncern – Goodyear
  • Kraj produkcji – Unia Europejska
  • Bieżnik – Eskimo HP2
  • Poprzednia wersja – Eskimo HP
  • Następna wersja – brak
  • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
  • Przeznaczenie – małe i średnie samochowy, minivany, samochody luksusowe i sportowe, czyli samochody osobowe oraz terenowe wszelakiej maści
  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Średnica felgi – od 15 do 17 cali
  • Ilość wariantów – 24
  • Sezon – opony zimowe
  • Produkcja od 2016 roku
  • Cena – od 219 zł za sztukę (rozmiar 195/55 R 15)
  • Pełna nazwa – Sava Eskimo HP2

Inne nazwy:

  • Sava Eskimo HP 2 (numer wersji "2" pisany po spacji)
  • Sawa Eskimo HP2 (nazwa producenta zapisana przez "w")
  • Sava HP2 (pominięcie nazwy "Eskimo")
  • Sava HP2 Eskimo (odwrotna kolejność słów "HP2" oraz "Eskimo")
  • Sava Escimo HP2 (nazwa serii bieżnika pisana przez "c" zamiast "k")
  • Eskimo HP II (rzymska pisownia numeru wersji)

Zobacz również:

6 komentarzy
  1. Mariusz | 04.08.2020 17:47
    Nie polecam tych opon przemęczyłem się na nich cały sezon zimowy. Największa wada to straszny hałas. Druga wada to tragiczne prowadzenie. Wg testów rzeczywisty hałas generowany przez te opony to 76dB.
  2. Damian | 27.08.2018 11:01
    Własnie się zastanawiam czy kupić te Savy czy Frigo HP2? Sava jeszcze się w testach gdzieś przewija, Dębicy praktycznie nie ma.
  3. Jarek | 24.10.2017 19:50
    Sava Eskimo HP2 nie jest identyczną oponą jak Dębica Frigo HP2. Proszę spojrzeć na środkową część bieżnika! Etykieta może się różnić ze względu na różnice w poszczególnych mieszankach. Dodatkową różnicą w Dębicy jest fakt, iż zastosowano tam technologie 3D z pólki premium tj Goodyear. Nie jest dokładnie to ta sama technologia co 3D BIS ale wypustki są obecne w lamelach co daje dodatkowe korzyści. Ludzie oglądajcie dokładnie opony zanim wystawicie komentarz. Pozdrawiam
  4. Rafał | 06.10.2017 11:02
    W takim razie, z czego wg. Pana może wynikać różnica w etykietach dla tych opon? Bo w to że są to, pomimo identycznego wyglądu, różne opony trudno mi jakoś uwierzyć...
  5. Rafał | 06.10.2017 09:18
    Mam takie pytanie. Sava Eskimo HP2 to bliźniacza opona do "polskiej" Dębicy Frigo HP2. Identyczny bieżnik, identyczny wygląd opony, identyczny typoszereg rozmiarów. Ponieważ i Dębica i Sava to identycznie pozycjonowane na rynku marki budżetowe koncernu GY, obstawiam że to fizycznie ta sama opona produkowana na tej samej linii różniąca się tylko nazwą. Bo dziwne by było, z punktu widzenia producenta oczywiście, by w segmencie budżetowym utrudniać sobie życie i produkować dwa różniące się modele. Aczkolwiek taka ciekawostka: interesujący mnie rozmiar tj. 215/55 R16 93H ma etykietę unijną w przypadku Dębicy E B 71dB, a w przypadku Savy - C B 71 dB. Obstawiam, że to pokazuje że etykieta unijna to taki trochę "pic na wodę"... Co Pan na to?
    1. Łukasz Wulkanista | 06.10.2017 10:15
      Etykiety nadaje producent, na podstawie wskazanych i jednakowych dla wszystkich wytycznych. Niby ktoś "z góry" może to później weryfikować, ale na ogół nie jest to robione. Producenci jednak chcąc uniknąć konsekwencji starają się prawidłowo nadawać oponom etykiety.
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?