Sunny SN3830 – Test, opinie kierowców oraz dane techniczne

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...

sunny-sn3830-lead

Temat ekonomicznych opon zimowych ciągnąć można bez końca – popyt na niedrogie ogumienie nie maleje, a kierowcy nieustannie szukają idealnego rozwiązania. Na większości stron i grup dyskusyjnych motoryzacyjnych spotkać można się z opinią, iż „nie warto kupować chińskich opon”.

Oczywiście związane jest to z przeświadczeniem, że każdy produkt azjatycki to nic nie warty bubel. W każdej historii jest ziarno prawdy, ale czy to oznacza, że mamy z miejsca dyskwalifikować wszystkie opony zimowe z Chin? Niekoniecznie. Poniższy test pokazuje, że nawet wśród azjatyckich modeli można znaleźć prawdziwe perełki – np. opona zimowa Sunny SN3830.

 

Opona zimowa Sunny SN3830 w pełnej okazałości
Opona zimowa Sunny SN3830 w pełnej okazałości

 

Spis treści

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Oferta (Lista produktów)
 4. Wyniki testów opon
 5. Wady i zalety
 6. Etykieta EU
 7. Gwarancja
 8. Opinie kierowców
 9. Ocena parametrów
 10. Podsumowanie
 11. Dane techniczne

 

Opony Sunny – słoneczna marka z Kantonu

Spółka South China Tire & Rubber, która jest właścicielem marki Sunny, powstała w 1988 roku. Przedsiębiorstwo wyrosło na fundamentach sprywatyzowanego zakładu państwowego, który został zmodernizowany. W dużej mierze przyczyniła się do tego amerykańska firma Firestone, z którą właściciele South China Tire & Rubber podjęli współpracę. Z USA przywieziono kompletną technologię produkcji ogumienia radialnego oraz część nowoczesnego wyposażenia. Pozostałe maszyny do wyrobu opon sprowadzono z Niemiec, Włoch i Holandii.

Szybko powstało też laboratorium badawcze, które pozwoliło unowocześnić wiele procesów i stworzyć własną, rozpoznawaną obecnie na całym świecie, markę. Sunny Tires powstało w 2002 roku, oferując przede wszystkim opony do samochodów osobowych, minivanów, SUVów i aut dostawczych. Aktualnie ogumienie Sunny sprzedawane jest w ponad 120 krajach i produkowane w ilości ok. 12 milionów kompletów rocznie.

Opona zimowa Sunny SN3830 jest jednym z najnowszych modeli chińskiej marki i zdecydowanie burzy stereotyp „azjatyckiego bubla”. Talent chińskich inżynierów w połączeniu z doświadczeniem amerykańskiego producenta zaowocował produktem, który naprawdę wart jest uwagi kierowców. Co oferują opony zimowe Sunny SN3038?

 

Zastosowane rozwiązania

Model Sunny SN3830 należy do kategorii opon budżetowych i jego główną zaletą jest dobry stosunek jakości do ceny, przy zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Ten wariant produkowany jest w rozmiarach od 14 do 19 cali. Opona posiada bieżnik kierunkowy z rowkami typu „V”, które pozwalają szybko i skutecznie odprowadzać wodę. Zapobiega to zjawisku aquaplaningu i gwarantuje zachowanie optymalnej przyczepności na mokrej nawierzchni. Specjalne rowki bieżnika poprawiają sterowność podczas gwałtownych manewrów.

Dzięki nowoczesnej mieszance gumowej, opona zachowuje elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. W czasie dużych mrozów można mieć zatem pewność, że tworzywo nie będzie sztywnieć, zmniejszając stabilność prowadzenia. Wielką zaletą tej nowej mieszanki jest też niska masa. Przekłada się to bezpośrednio na niskie opory toczenia i niższe spalanie.

Centrum badawcze marki Sunny wykorzystuje aktualnie najnowocześniejsze metody projektowania opon. W przypadku modelu Sunny SN3830 dużą wagę przywiązano do odpowiedniego wyważenia. Równomierny rozkład sił pozytywnie wpływa na ścieralność, zapewniając dłuższą żywotność bieżnika.

 

Oferta / Rozmiarówka

Początkowo model SN3830 dostępny był aż w 130 rozmiarach. Z czasem ilość ta zaczęła się zmniejszać, i tak dzisiaj w sprzedaży pozostało zaledwie kilkadziesiąt z nich. Poniżej lista obecnie dostępnych na rynku produktów opisywanego bieżnika chińskiego producenta. Skrót „XL” w tabeli poniżej oznacza oponę o wzmocnionej konstrukcji (Extra Load).

Rozmiar Etykieta
165/60 R14 79H XL E E 71dB
205/40 R17 84V XL E C 71dB
205/40 R17 84V XL E C 71dB
205/45 R17 88V XL
205/45 R17 88V XL E C 71dB
215/55 R18 95V E C 71dB
215/60 R17 96H E E 71dB
225/45 R18 95V XL E E 71dB
225/55 R18 98V E C 71dB
225/60 R17 99V
235/45 R18 98V XL
235/55 R18 104V XL E C 72dB
235/60 R17 102H E E 72dB
235/60 R18 107V XL E E 72dB
235/60 R18 107V XL E C 72dB
235/60 R18 107V XL E C 72dB
245/45 R18 100V XL E C 72dB

 

Wyniki testów opon Sunny SN3830

Ekonomiczne opony dość rzadko pojawiają się w profesjonalnych testach. Jednakże opony Sunny SN3830 znalazły się w recenzjach specjalistów.

W 2012 roku magazyn AutoBild przeprowadził badanie skuteczności hamowania opon zimowych i wśród 51 testowanych opon znalazły się też chińskie „budżetówki” marki Sunny. Zajęły w nim 36 miejscem, pokonując takie marki jak Maxxis, HiFly czy Rockstone. Znacznie ważniejsze jednak są opinie kierowców, którzy używają tych opon na co dzień. O tym jednak za chwilę.

Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
35 miejsce W.T.O.B. Najlepsze opony zimowe 225/50 R17 2014
48 miejsce W.T.O.B Ranking opon zimowych 195/65 R15 2013
36 miejsce Auto Bild Droga hamowania opon zimowych 205/55 R16 2012

 

Największe atuty

Oceny kierowców używających opon zimowych Sunny SN3830 są stosunkowo zróżnicowane, ale nie ma wśród nich opinii stuprocentowo negatywnych.

Większość ewentualnych zastrzeżeń dotyczy komfortu jazdy, co raczej nie powinno dziwić – podkreślam, do czynienia mamy wszak z modelem ekonomicznym.

Średnia ocena tych opon oscyluje pomiędzy szkolną piątką a czwórką z plusem. Największymi zaletami opon zimowych Sunny SN3830 według kierowców są:

 • bardzo duża trwałość i równomierna ścieralność bieżnika
 • dobre zachowanie na śniegu i błocie pośniegowym
 • parametry odpowiednie do zimowej jazdy w mieście i poza nim
 • bardzo atrakcyjna cena
 • niewrażliwość na aquaplaning

 

Etykieta UE

etykieta-ee71-2Przed analizą etykiety unijnej wystawionej dla opon zimowych Sunny SN3830 warto przypomnieć raz jeszcze, że jest to ogumienie klasy ekonomicznej. Trudno spodziewać się, aby tak tani model mógł dorównywać parametrami oponom premium.

W swojej kategorii Sunny SN3830 wypada stosunkowo nieźle. Opory toczenia ocenione zostały na notę E – jest to typowy wynik dla zimowego ogumienia budżetowego.

Taką samą ocenę wystawiono za przyczepność na mokrej nawierzchni. Oznacza to, że do czynienia mamy z modelem, który raczej nie sprawdzi się na torze rajdowym po deszczu, ale będzie wystarczający dla osób jeżdżących stylem umiarkowanym w różnych warunkach atmosferycznych.

Hałas zewnętrzny wynosi 71 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście spotkać można ogumienie generujące hałas o kilka decybeli niższy, ale są to zwykle modele nieco droższe.

Podsumowując – do dyspozycji kierowców oddano oponę, która zachowuje optymalne parametry. Z pewnością nie jest to legendarny „chiński bubel”, który jedynie z wyglądu przypomina oponę zimową.

 

Gwarancja na „chińczyka”?

Na forach spotkać można się z opiniami, że nawet jeżeli trafi się już niezła opona produkcji chińskiej, to z pewnością nie dostaniemy na nią żadnej gwarancji. Marka Sunny dobrze jednak wie, że współczesny klient oczekuje jakiejkolwiek rękojmi na zakupione produkty. Dlatego też na model Sunny SN3830 udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta, której okres liczony jest od daty zakupu.

Gwarancja obejmuje wady związane z jakością, konstrukcją lub tworzywami – oczywiście pod warunkiem, że opony używane były zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku uznania reklamacji, firma wymienia wadliwe ogumienie na nowe lub wypłaca rekompensatę, której wysokość zależna jest od zużycia reklamowanej opony.

gwarancja-2-lata-od-daty-zakupu

 

 

Sunny SN3830 okiem kierowców – Opinie

Najbardziej miarodajną metodą badania ogumienia jest zapoznanie się z komentarzami w sieci. Kierowcy, którzy na danym modelu przejechali sporą ilość kilometrów są bowiem w stanie wypunktować wszelkie zalety i wady konkretnych opon. Co możemy przeczytać o zimówkach Sunny SN3830?

„Jeżdżę na nich od dwóch sezonów i jestem zadowolony. Bardzo dobrze radzą sobie na śniegu i w błocie. Za tę cenę spodziewałem się znacznie słabszych osiągów, ale na szczęście zostałem pozytywnie zaskoczony. Trochę hałasują, ale to przecież zimówki.”

Większość dostępnych w Internecie opinii jest w tym tonie. Warto jednak wspomnieć, że sporo kierowców podkreśla, że jest to model dobry, ale do umiarkowanego stylu jazdy:

„Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Zakup świetny jeżeli pamięta się, że to nie jest opona dla rajdowców. Jak ktoś jeździ dom-praca albo robi trasy po autostradach to w zupełności wystarczy. Na pewno fajna alternatywa dla kogoś, kogo nie stać na coś droższego.”

Osoby, które miały możliwość testować ten model nieco dłużej potwierdzają też dużą trwałość produktu.

„Trochę się bałem kupować chińczyki, ale teraz nie narzekam. Opony w porządku, za tę cenę nawet bardzo fajne. Szczególnie podoba mi się, że wolno się ścierają i pewnie jeszcze sezon czy dwa się z nimi nie będę rozstawał.”

Oczywiście nie obyło się bez krytyki, bo kierowcy z nieco wyższymi oczekiwaniami czasami zapominają chyba o tym, że do czynienia mają z budżetówkami.

„Najsłabsze opony jakie miałem. Nie można nawet porównać do Pirelli czy Nokiana. Hałaśliwe i nie nadają się do dynamicznej jazdy. Ja więcej raczej nie kupie.”

 

Ocena parametrów

Poniżej moja subiektywna ocena najważniejszych parametrów opony Sunny SN3830. Wśród nich zachowanie na mokrej nawierzchni, atrakcyjność cenowa czy stopień ścieralności bieżnika. Napiszczcie czy macie podobne zdanie.

 

Podsumowanie

Czy zatem można zaufać chińskim oponom? Przykład modelu Sunny SN3830 jasno pokazuje, że nie każdy produkt z rynku azjatyckiego jest niskiej jakości. Coraz więcej firm ze Wschodu podnosi standardy produkcji i dostarcza opony, które dobrze sprawdzają się w naszych warunkach.

W przypadku modelu SN3830 warto pamiętać, że nie będą one tak doskonałe jak ogumienie klasy premium, ale z pewnością stanowią ciekawą alternatywę dla osób z nieco mniejszym zasobem gotówki. Dobre opinie kierowców i gwarancja producenta pozwalają sądzić, że z pewnością nie będzie to nietrafiony wybór.

 

Bieżnik SN3830 z bliska (real foto)
Bieżnik SN3830 z bliska (real foto)

 

Dane techniczne:

 • Klasa – opony ekonomiczne, chińskie
 • Producent – Sunny
 • Koncern – South China Tires & Rubber
 • Kraj produkcji – Chiny, P.R.C.
 • Bieżnik – SN3830
 • Poprzednia wersja – SN293C
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 2 lata od daty sprzedaży
 • Średnica felgi – od 14 do 18 cali
 • Ilość wariantów – 24 obecnie (130 początkowo)
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2012 roku
 • Cena – od 172 zł za sztukę (rozmiar 165/60 R 14)
 • Pełna nazwa – Sunny SN3830 Snowmaster

 

Inne nazwy:

 • Sunny SN3830 Snowmaster
 • Sunny Snowmaster 3830
 • Sunny SN 3830
 • Sunny NS3830
 • Sunny 3830

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *