Yokohama Advan Fleva V701

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 2, Średnia: 5,00 na 5)
Loading...

yokohama-advan-fleva-v701-lead

Na rynku dostępne są opony do samochodów osobowych o różnej mocy. Jedne sprawdzają się w bardziej rodzinnych autach, a drugie w samochodach o sportowym charakterze. Postanowiłem przyjrzeć się reprezentantowi tej drugiej grupy, Yokohamie Advan Fleva V701, który wszedł na rynek w 2018 roku.

Japońska marka Yokohama wielu kierowcom kojarzy się z obecności na torach wyścigowych. Nic w tym dziwnego, bo firma zaopatruje w swoje produkty samochody biorące udział w wielu seriach zawodów. Z kolei fani piłki nożnej mogą kojarzyć logo firmy z koszulek klubu Chelsea (od 2015 roku koncern jest jego sponsorem). Opony marki zaliczane są do klasy premium.

Warto wiedzieć, że Yokohama jest jednym z liderów stosowania do produkcji opon materiałów nieropopochodnych, np. olejku ze skóry pomarańczy (znalazł się on także w składzie mieszanki omawianego modelu, ale o tym poniżej).

 

Kraj produkcji opon Yokohama Advan Fleva - Japonia
Kraj produkcji opon Yokohama Advan Fleva – Japonia

 

Technologia modelu Advan Fleva V701

Omawiane opony zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa przy wysokich prędkościach i odpowiedniego komfortu jazdy. Wyposażono je w kierunkowy bieżnik, a precyzja i sterowalność są zasługą szerokich nacięć w strefie barkowej (bocznej części bieżnika) opony. Nowoczesny typ konstrukcji modelu Advan Fleva V701 zapewnia optymalną powierzchnię kontaktu z drogą.

Liczne krawędzie na powierzchni bieżnika poprawiają prowadzenie samochodu na mokrej i śliskiej nawierzchni oraz ułatwiają odprowadzanie wody spod kół. Za ochronę przed aquaplaningiem odpowiada z kolei specjalny układ lameli w kształcie zygzaków.

Opony Yokohama Advan Fleva V701 zostały wyprodukowane z mieszanki gumowej, która na co dzień wykorzystywana jest w przypadku opon typowo sportowych. W jej skład wchodzi między innymi olejek pomarańczowy, który podnosi elastyczność gumy. W efekcie opona lepiej dopasowuje się do nawierzchni i przylega do niej większą powierzchnią. Z kolei specjalna technologia polegające na kontroli nagrzewania sprawia, że guma w ciągu kilku chwil jest gotowa do szybkiej jazdy.

Warto wspomnieć, że omawiany model produkowany jest do wersji z indeksem prędkości Y (maks. prędkość 300 km/h) oraz W (maks. prędkość 270 km/h).

 

Advan Fleva (V701) firmy Yokohama
Advan Fleva (V701) firmy Yokohama

 

Zalety i wady bieżnika kierunkowego

Jak już wspomniałem wyżej, model Advan Fleva V701 został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika. Dlaczego w modelu przeznaczonym do samochodów o dużej mocy zdecydowano się właśnie na takie rozwiązanie? Tego typu bieżnik charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością wzdłużną, która przekłada się na bardzo efektywne przyspieszanie i krótką drogę hamowania.

Jest to również najlepszy bieżnik na mokrej nawierzchni. W przypadku opon kierunkowych woda spod kół jest odprowadzana bardzo szybko, a ryzyko aquaplaningu maleje. Do wad takiego rodzaju ogumienia możemy zaliczyć większą podatność na ząbkowanie w porównaniu do opon asymetrycznych i 50% ryzyko, że po założeniu koła zapasowego będzie ono pracować w złą stronę (opony kierunkowe należy montować zgodnie z kierunkiem toczenia).

 

 

Etykieta modelu Advan Fleva V701

etykieta-ca67-1

Omawiany model jest dostępny w rozmiarach od 195/50 R15 82V do 265/30R19 93W. Trudno by było opisać etykietę każdego rozmiaru, dlatego postanowiłem przyjrzeć się popularnej wielkości ze „środka” oferty. Dodatkowo w takim rozmiarze został przeprowadzony tegoroczny test „AutoBild”, w którym model Advan Fleva V701 wziął udział. Mowa tu o 225/50 R17.

W kategorii hamowania na mokrej nawierzchni jest tutaj wzorowo – klasa „A” mówi sama za siebie. Opory toczenia, mające bezpośredni wpływ na spalanie paliwa, prezentują się całkiem dobrze, ale nie rewelacyjnie (klasa „C”). Jeśli chodzi o hałas zewnętrzy to jedna fala i 67dB jest wynikiem doskonałym świadczącym o bardzo cichej pracy opony. Według etykiet Advan Fleva  V701 to opona bezpieczna, stosunkowo oszczędna i komfortowa.

 

Opinie na temat omawianych opon

Po omówieniu technologii i etykiety modelu Advan Fleva V701 warto zobaczyć co powiedzenia na jej temat mają inni użytkownicy. Przykładowe opinie pochodzą z for internetowych i portali społecznościowych. Zawarte są w nich subiektywne odczucia wyniesione z codziennego użytkowania opon. Z pewnością będą one przydatne podczas podejmowania ewentualnej decyzji o zakupie.

„Yokohama to opony z klasy premium, które nie kosztują majątku. Nie dostajemy tutaj może osiągów z kosmosu, ale nie ma poczucia pieniędzy wyrzuconych w błoto. Dostajemy to za co płacimy. Polecam ten model, którzy szukają dobrego odprowadzania wody i wygody podróżowania. To dobry jakościowo produkt, któremu można zaufać” – skomentował Leszek.

„Yokohamy miałem na starym samochodzie i mimo upływu czasu sprawowały się dobrze. Dlatego do nowego auta też kupiłem oponki tej firmy. Są całkiem dobre, nie zrywają przyczepności nawet przy ostrym ruszeniu pod górę czy na wodzie (jeździłem już na oponach, które lubiły zabuksować w takich warunkach). Do komfortu nie mogę się przyczepić, nie są głośne, więc na plus, jakichś szczegółowych pomiarów nie robiłem. Jeżdżę na nich od 1,5 miesiąca więc zużycia nie ocenie. Na pewno mogę polecić te opony innym, szczególnie że cena nie odstrasza, a to w końcu klasa premium” – ocenił użytkownik podpisany jako Seba.

 

Testy opon Advan Fleva V701

wyniki-testu-opon

Omawiany model w 2018 roku został przetestowany przez niemiecki magazyn „AutoBild”. Wspomniałem już także, że sprawdzian był przeprowadzony w rozmiarze 225/50 R17. Pierwsza runda testu polegała na pomiarze drogi hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Model Yokohama Advan Fleva V701 zajął dobre 15. miejsce na 51 możliwych.

W drugiej rundzie próbie poddano wszystkie osiągi, na które zwracają uwagę kierowcy (bezpieczeństwo, komfort, opory toczenia, odporność na zużycie itd.). W wyrównanej stawce omawiany model uplasował się na 19. pozycji na 20 możliwych. Za jego największe zalety zostały uznane: zachowanie na suchej nawierzchni, oferowany komfort jazdy i małe opory toczenia.

 

Gwarancja na opony Yokohama

Japońska firma na swoje produkty udziela pięcioletniej gwarancji, której bieg liczy się od daty produkcji opony. Z oczywistego względu w przypadku opon o głębokości bieżnika mniejszej niż 1,6 mm gwarancja nie obowiązuje (użytkowanie takiego ogumienia jest zabronione przez prawo).

Warto wiedzieć, że wszystkie reklamowane opony są dokładnie badane przez wysokiej klasy specjalistów i przechodzą drobiazgową kontrolę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Możemy więc być pewni, że japońska firma reklamacje swoich produktów rozpatruje rzetelnie.

W przypadku uznania roszczenia kierowca otrzymuje rekompensatę w wysokości uzależnionej od stopnia zużycia opony (im mniej zużyta opona, tym większy zwrot).

gwarancja-5-lat-od-daty-produkcji

 

Podsumowanie

W latach 30. Yokohama produkowała opony do samochodu cesarza Japonii. Czy ponad 80 lat później produkty marki nadal spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników? Yokohama Advan Fleva V701 to model, który z pewnością jest warty zainteresowania.

Oferuje bezpieczeństwo, a przy tym nie zmęczy hałasem podczas dłuższej trasy oraz nie wymusi częstszych wizyt na stacji benzynowej. To dobry, solidnie wykonany produkt, który można polecić każdemu posiadaczowi auta o większej mocy.

 


2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *