Data publikacji:

Jaki olej silnikowy? 5w30 czy 5w40?

Odpowiednie smarowanie silnika jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest on bowiem sercem naszego pojazdu i to właśnie za jego sprawą samochody mogą się poruszać. Prawidłowe funkcjonowanie silnika ma wpływ na jakość działania pozostałych podzespołów, w efekcie których nasze auto może pracować w odpowiedni sposób. Za smarowanie silnika odpowiada odpowiednio dobrany olej. Każdy silnik, choć zbudowany podobnie, różni się od siebie chociażby parametrami pracy, temperaturą, pojemnością czy mocą. Z tego właśnie powodu bardzo istotne jest odpowiednie dobieranie środków smarnych, aby jego praca była jak najlepsza i nie kończyła się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Najbardziej popularnymi, tym samym najczęściej stosowanymi rodzajami olejów do silników samochodowych są oleje 5W30 oraz 5W40. Co to oznacza i jakie są między nimi różnice?
5w30 czy 5w40

Oznaczanie olejów samochodowych

Każdy olej silnikowy posiada swoje specjalistyczne, zgodne z normą oznaczenie. Definiuje ono parametry pracy i właściwości samego oleju. Rozszyfrujmy zatem oznaczenie naszych dwóch rodzajów olejów silnikowych.
Pierwszym oznaczeniem jest cyfra, która definiuje prawidłową pracę pompy olejowej, wał korbowy może się obracać z momentem obrotowym, który umożliwia odpalenie silnika. W naszym przypadku jest to cyfra 5. Kolejnym oznaczeniem jest litera, u nas „W”. Jest to skrót od angielskiego słowa „Winter”, które informuje, że olej stosowany może być również zimą. Jedyną różnicą jest ostatnie oznaczenie, czyli cyfra definiująca pracę oleju w wysokich temperaturach. W przypadku opisywanych przez nas środków smarnych są to kolejno liczby 30 oraz 40. Sprowadzają się one do wartości lepkości danego oleju, gdzie liczba 30 oznacza lepkość kinematyczną oleju w zakresie od 9 do 12 mm2/s, natomiast 40 informuje o lepkości kinematycznej rzędu 12.5-16 mm2/s.
Podsumowując, im mniejsza jest pierwsza cyfra, tym lepsze właściwości pracy zapewnia olej w niskich temperaturach, z kolei im wyższe ostatnie oznaczenie, tym wyższą odporność na pracę w wysokiej temperaturze i dużym obciążeniu wykazuje dany środek smarujący.

Kiedy olej silnikowy 5W30?

Jakie są różnice między 5W30 a 5W40? Oleje 5W30, w porównaniu z 5W40 posiadają większą zdolność i łatwość pompowania. Ze względu na swoje parametry pracy dokładniej oczyszczają układ napędowy, lepiej chłodzą komory silnika, a także skutecznie zmniejszają spalanie paliwa. Jeżeli jednak pojawią się nieszczelności lub zbyt duże szczeliny pomiędzy parami elementów ciernych może dojść do wycieków oleju.

Kiedy olej silnikowy 5W40? Do jakich silników

Olej silnikowy 5W40, w porównaniu z wyżej opisywanym tworzy grubszy i trwalszy film olejowy, a co za tym idzie, jest świetnym uszczelniaczem. Oleje 5W40 najczęściej wykorzystywane są w samochodach o dużej mocy, w których silnik poddawany jest nieustannym i znacznym obciążeniom. Świetnie sprawdzi się też w kilkuletnich samochodach, które najczęściej użytkowane są podczas miejskiej jazdy, gdzie często stoi się w korkach, hamuje lub rusza.

Który olej wybrać? 5W30 czy 5W40?

Z powyżej podanych ciężko wybrać, który olej jest lepszy. Wszystko zależy od samochodu, jego wieku, rodzaju silnika. Wszystko zależy od posiadanej jednostki napędowej, stanu silnika czy pory roku czy warunków pracy silnika.
Najbardziej sprzyjający, tym samym najlepiej dopasowanym olejem silnikowym jest ten, który poleca producent zamieszczając informacje w instrukcji pojazdu. Bardziej uniwersalnym olejem z obu przedstawionych jest 5W30, jednak praca starszego samochodu lepiej przebiegać będzie na bardziej lepkim rodzaju środka smarnego.
Zdjęcie: Envato Elements