Data modyfikacji:

Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H

Autor: Łukasz Wulkanista

Opona całoroczna Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H

Zdjęcie poglądowe modelu Alnac 4G All Season w rozmiarze 205/55 R16

Porównujemy oferty 27 sklepów z oponami całorocznymi firmy Apollo w rozmiarze 205/55R16. Zobacz gdzie kupić opony Alnac 4G All Season w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.

Co oznacza zapis "91 H " w nazwie opony?

Parametry techniczne

Apollo Alnac 4G All Season w rozmiarze 205/55 R16 91H to opona całoroczna. - oraz 8714692293818 to odpowiednio nadany przez producenta kod produktu oraz numer EAN. Marka, model jak również sama opona - zaliczane są do klasy ekonomicznej. Pełna lista parametrów została zaprezentowana w tabeli poniżej.

Pełna specyfikacja opony (szczegóły produktu)
Parametr Wartość
Producent Apollo
Koncern grupa Apollo Vredestein
Siedziba Holandia
Klasa ekonomiczna
Model Alnac 4G All Season
Poprzedni model -
Następny model -
Sezon opony całoroczne
Rozmiar [size width="205" profile="55" diameter="16"]205/55 R16[/size]
Szerokość 205 mm
Profil 55 %
Średnica 16 cali
Konstrukcja R (radialna)
Wysokość profilu 112,75 mm
Kraj produkcji Holandia, Indonezja
Rodzaj bieżnika asymetryczny
Indeks nośności 91
Maksymalna nośność 615 kg
Indeks prędkości H
Maksymalna prędkość 210 km/h
Przeznaczenie auta osobowe
Gwarancja 3 lata od daty zakupu
Opory toczenia C (spalanie paliwa)
Przyczepność na mokrym C (droga hamowania)
Hałas zewnętrzny 68 dB
Fale (1-3) 1
Waga (ciężar) 8,15 kg
Cena ~ 220 zł (brutto, z VAT)
Run Flat nie
Wzmocnienie nie
Rant ochronny felgi -
Inne oznaczenia -
Pełna nazwa Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H

Model Alnac 4G All Season

Fragment bieżnika Alnac 4G All Season firmy Apollo (zdjęcie

Opis opony Apollo Alnac 4G All Season w pigułce. Producentem opon jest marka Apollo, która posiada swoje fabryki w takich krajach jak Holandia czy Indonezja. Prezentowany model stworzono z myślą o sezonie letnim i zimowym. Jeżeli chodzi o gwarancję na opony Apollo (klasa ekonomiczna) to wynosi ona 3 lata od daty zakupu. Bieżnik Alnac 4G All Season ma konstrukcję asymetryczną, o której więcej dowiesz się w tej części opisu.

Opony całoroczne Apollo Alnac 4G All Season w rozmiarze 205/55 R16 91H

Opony całoroczne Apollo Alnac 4G All Season mają w tym przypadku rozmiar 205/55 R16. Oznaczenie to jest zawsze umieszczone na ścianie bocznej danego produktu. Jak należy je interpretować? Pierwsza liczba w rozmiarze to szerokość opony podawana w milimetrach (tutaj 205 mm). Druga liczba to wysokość profilu, która w oznaczeniu rozmiaru podawana jest jako procent z szerokości (w tym przypadku 55% z 205 wynosi 112,75). Litera umieszczona po wysokości profilu to informacja o typie konstrukcji opony (może być radialny lub diagonalny).

Trzecia liczba w rozmiarze to informacja o średnicy felgi, na jakiej powinna być zamontowana dana opona – w omawianym przypadku jest to 16 cali. Opony Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 mają indeks prędkości H i indeks nośności 91. Oznacza to, że podczas jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością 210 km/h opona wytrzyma obciążenie do 615 kg. Prezentowany model ma następujące parametry na etykietach: C za opory toczenia, C za hamowanie na mokrej nawierzchni i wartość 68 dB emitowanego hałasu zewnętrznego. Opony Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 najlepiej sprawdzą się w samochodach typu Skoda Octavia (II), VW Passat (B7), Ford Focus (III FL), Skoda Octavia (I) czy VW Golf (IV).

Opona do samochodów osobowych

Przeznaczenie - samochody osobowe (zdjęcie)

Alnac 4G All Season w rozmiarze 205/55 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie osobowe. Opony osobowe to najszerszy segment ogumienia. Zaliczane do tej grupy modele montowane są w różnego rodzaju samochodach – od najmniejszych klasy miejskiej, przez rodzinne sedany i kombi, aż po luksusowe limuzyny i sportowe auta o dużej mocy. W zależności od mocy posiadanego samochodu, preferowanego stylu jazdy czy posiadanego budżetu można wybierać wśród opon osobowych klasy ekonomicznej, średniej i premium. Opony osobowe powinny oferować dobrą przyczepność oraz ekonomię i komfort podróżowania.

Klasa - ekonomiczna. Tanie opony dla kierowców preferujących jazdę po mieście

Klasa - ekonomiczna

Opony firmy Apollo pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy ekonomicznej. Wybierając opony do swojego samochodu warto zastanowić się nad klasą opon, które zamierzamy kupić. Opony klasy ekonomicznej to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią przepłacać i zależy im na zoptymalizowanych osiągach oraz bezpieczeństwie. W jakiej sytuacji się sprawdzą? Wtedy, gdy poruszamy się głównie po mieście, pokonujemy niewielkie przebiegi i zamierzamy je zamontować w typowo miejskim aucie o niewielkiej mocy silnika. Najpopularniejsze opony klasy ekonomicznej, to: Apollo, Firemax, Dayton, Riken, Goodride, Sava i Laufenn.

Etykieta unijna opon Alnac 4G All Season 205/55 R16 czyli ocena spalania, hałasu i...

Wszystkie opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w etykiety prezentujące trzy kluczowe parametry produktu: jego zachowanie na mokrej nawierzchni, zużycie paliwa i poziom generowanego hałasu. Etykieta ma ustandaryzowany wygląd, dzięki któremu kierowca chcący porównać między sobą poszczególne modele od razu dostrzeże różnice między nimi. To sposób na bardziej świadome zakupy i wybór optymalnego modelu dostosowanego do danego auta, potrzeb kierowcy i zasobności jego portfela. Zobacz jak prezentują się oceny opon Apollo Alnac 4G All Season 205/55R16 91H na etykiecie unijnej.

Spalanie paliwa - ocena C

Opory toczenia mają wpływ na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Najlepszymi i najbardziej oszczędnymi oponami są modele oznaczone literą "A" – najmniej ekonomiczne ogumienie zaliczane jest do klasy "G". Klasy "D" nie stosuje się w odniesieniu do samochodów osobowych. Taką samą ocenę - "C" na etykiecie unijnej w kategorii "spalanie paliwa" uzyskały jeszcze 4 inne produkty spełniające kryteria - opony Alnac 4G All Season (model) oraz 16 cali (średnica).

Hamowanie na mokrym - ocena C

Etykieta unijna ocenia między innymi przyczepność na mokrej nawierzchni. Aby wyznaczyć klasy w ramach tego parametru mierzy się drogę hamowania opon i ich siłę tarcia o nawierzchnię, a następnie porównuje z wynikami modelu referencyjnego. Za przyczepność na mokrej nawierzchni na etykietach opony mogą otrzymać klasy od A do G. Trzeba jednak pamiętać, klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli o lepszych i gorszych parametrach, a produkty z klasą G są po prostu niebezpieczne i nie dopuszcza się ich do obrotu. Identyczną notę - "C" na etykiecie unijnej w kategorii "przyczepność na mokrej nawierzchni" uzyskało jeszcze 36 innych produktów spełniających wytyczne - opony całoroczne (sezon), 16 cali (średnica) oraz ekonomiczna (klasa).

Hałas na zewnątrz - 68 dB

Etykieta unijna dołączona do opon informuje m. in. o hałasie na zewnątrz auta generowanym podczas jazdy. Jak badany jest ten parametr? Sprawdza się go przejeżdżając samochodem obok mikrofonów umieszczonych w odległości 7,5 metra od linii środkowej toru jazdy i na wysokości 1,2 metra. Wszystkie opony na rynku nie przekraczają obowiązującej normy, jednak te z oznaczeniem jednej fali (w skali obejmującej od jednej do trzech fal) generują go najmniej i są najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Wynik "68 dB" na etykiecie unijnej w kategorii "hałas zewnętrzny" uzyskało jeszcze 13 innych produktów spełniających kryteria - opony 205/55 R16 (rozmiar) oraz całoroczne (sezon).

Firma Apollo (grupa Apollo Vredestein)

Logo firmy oponiarskiej Apollo (zdjęcie)

Apollo Tyres to jeden z największych producentów opon na świecie. Obecnie firma, która powstała w 1972 roku, plasuje się na 7 miejscu wśród koncernów oponiarskich. Siedziba Apollo znajduje się w Indiach, a fabryki do niej należące umiejscowione są (oprócz rodzimych Indii) na Węgrzech i w Holandii. W Europie marka zyskała popularność dzięki wykupieniu Vredestein - holenderskiej marki opon premium cieszącej się zaufaniem wśród kierowców. W efekcie Apollo rozszerzył swoje właściwości produkcyjne i wzbogacił portfolio marek.

Jak sprawdza się asymetryczna rzeźba bieżnika w oponie Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H? Poznaj jej wady i zalety

Bieżnik asymetryczny (zdjęcie)

Model Alnac 4G All Season (Apollo) wyposażony został w asymetryczną rzeźbę bieżnika. Opony asymetryczne uznawane są za najbardziej zaawansowane technologicznie na rynku. Najczęściej spotyka się je w przypadku modeli premium, ale znajdziemy je też w ofertach marek klasy średniej czy ekonomicznej. Bieżnik opon asymetrycznych dzieli się na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich odpowiada za zachowanie stabilności podczas manewrowania, a zadaniem drugiej jest odprowadzanie wody. Opony asymetryczne sprawdzają się w samochodach o większej mocy, dobrze tłumią hałasy i zużywają się najbardziej równomiernie.

Oznaczenia 91H

Napisy "91" oraz "H" umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 615 kg) oraz prędkości (do 210 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon wielosezonowych.

Opona całoroczna

Opony całoroczne

Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 należy do grupy opon wielosezonowych. Opony całoroczne nazywane są także wielosezonowymi. Stanowią one kompromis pomiędzy letnimi i zimowymi, dlatego charakteryzują się nieco twardszą mieszanką od tych drugich i mniej agresywnym bieżnikiem. Najlepiej sprawdzają się w umiarkowanych warunkach (lato bez upału, łagodna zima). Opony całoroczne dostosowane do warunków zimowych mają na ścianie bocznej symbol 3PMSF (trzech górskich szczytów z płatkiem śniegu). Najłatwiej rozpoznać je po nazwie, która zwykle kojarzy się z czterema porami roku – "4Seasons", "Quatrac", "All Season", "All Weather" itd.

Gwarancja na opony Alnac 4G All Season

Gwarancja na opony Apollo obowiązuje przez 3 lata od daty zakupu. Oznacza to, że przez ten czas nabywca może zgłosić producentowi lub sprzedawcy wszelkie nieprawidłowości wynikające z wad wykonawczych, konstrukcyjnych lub materiałowych opony. Należy pamiętać, że reklamacji nie podlegają uszkodzenia mechaniczne, usterki wynikające z nieprawidłowego przechowywania czy transportu, a także defekty spowodowane niewłaściwym stanem technicznym pojazdu. Po uznaniu reklamacji towar może zostać wymieniony na nowy, nabywca może też uzyskać rekompensatę finansową.

3 lata od daty zakupu

Opinie kierowców rozmiaru 205/55 R16 o oponach Apollo Alnac 4G All Season

Opinie na temat różnych modeli opon publikowane w Internecie przez kierowców korzystających z nich na co dzień to cenne źródło wiedzy dla wszystkich szukających najlepszego ogumienia do swojego auta. Jedną z marek, którą szczególnie chwalą kierowcy, jest Apollo. O modelach całorocznych tego producenta piszą tak: "odkąd mam je w swoim samochodzie, czuję się bezpiecznie latem i zimą", "zapewniają komfortowe prowadzenie, stabilne pokonywanie zakrętów i krótką drogę hamowania", "bardzo dobry stosunek ceny do jakości".

Apollo w testach opon wielosezonowych

Test opon wielosezonowych Apollo

Dzięki testom opon zestawiającym osiągi modeli różnych producentów, kierowcy szukający najlepszych opon do swojego auta mają ułatwione zadanie. Wśród opon całorocznych klasy ekonomicznej warto zwrócić uwagę na markę Apollo. Modele tej firmy wchodzącej w skład koncernu Vredestein wielokrotnie brały udział w sprawdzianach wyróżniając się w nich dobrym stosunkiem jakości do ceny i bezpieczeństwem na każdej nawierzchni. Apollo Alnac 4G All Season to wysoko oceniany model - w zestawieniu najlepszych całorocznych opon do SUV-ów (Auto Bild, 2015 rok) zajął 2 miejsce.

Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H na forach czyli inne formy zapisu prezentowanej opony

Zobacz inne określenia opon Apollo Alnac 4G All Season 205/55 R16 91H. Sformułowania te często spotykane są w komentarzach blogów czy na stronach producentów. Zwroty zawierają różne formy zapisu rozmiaru (205/55 R16), modelu (Alnac 4G All Season), indeksów (91H), nazwy producenta (Apollo) oraz sezonu (opony całoroczne) przedstawione w odmiennej kolejności.

Znalezione m.in. na forum:

 • opony Apollo Alnac 4G All Season 205x55x16
 • Alnac 4G All Season 205/55 R16 91 H całoroczne
 • Apollo Alnac 4G All Season 205/55R16
 • 205/55/16 91 H Apollo Alnac 4G All Season
 • opony całoroczne Apollo 205 55 16 Alnac 4G AS

Polecane opony całoroczne 205 55 R16 91H o podobnych parametrach i cenie

Poniżej lista alternatywnych opon wielosezonowych o szerokości 205 mm, profilu 55 %, średnicy 16 cali oraz indeksach 91H. Przygotowana propozycja to ogumienie o podobnych parametrach oraz zbliżonym przedziale cenowym. Dla przypomnienia etykieta, gwarancja oraz cena obecnie omawianej opony.

Opona całoroczna
Opona Nokian Weatherproof 205 55 R16 91H

Logo firmy Nokian
Klasa premium

Nokian Weatherproof
205/55 R16 91H

 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 91 (do 615 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Najlepsza przyczepność na mokrym (klasa A)
C A 69dB
Cena od 254 zł / szt.

Opona całoroczna
Opona Kleber Quadraxer 2 205 55 R16 91H

Logo firmy Kleber
Klasa średnia

Kleber Quadraxer 2
205/55 R16 91H

 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 91 (do 615 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Ciche (68 decybeli)
C B 68dB
Cena od 225 zł / szt.

Opona całoroczna
Opona Uniroyal AllSeasonExpert 2 205 55 R16 91H

Logo firmy Uniroyal
Klasa średnia

Uniroyal AllSeasonExpert 2
205/55 R16 91H

 • Gwarancja – 7 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 91 (do 615 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
C B 72dB
Cena od 228 zł / szt.

Opona całoroczna
Opona Falken Euroall Season AS210 205 55 R16 91H

Logo firmy Falken
Klasa średnia

Falken Euroall Season AS210
205/55 R16 91H

 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Indeks nośności – 91 (do 615 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
C B 69dB
Cena od 223 zł / szt.

Opona całoroczna
Opona Matador MP62 All Weather Evo 205 55 R16 91H

Logo firmy Matador
Klasa ekonomiczna

Matador MP62 All Weather Evo
205/55 R16 91H

 • Gwarancja – 7 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 91 (do 615 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
C C 72dB
Cena od 196 zł / szt.

Dodatkowe informacje

Kierowca w samochodzie

Na koniec kilka słów o promocjach na opony całoroczne, wyprzedażach starszych modeli, zakupach na raty oraz produktach powiązanych.

Promocja i wyprzedaż

Zacznijmy od promocji, którymi coraz częściej kuszą swoich klientów producenci oraz właściciele sklepów internetowych. Do najchętniej stosowanych benefitów w branży oponiarskiej należą bilety na zawody żużlowe, pamięci przenośne USB, zwrot części gotówki, kubki termiczne lub bilety do teatru.

Jeżeli chodzi o wyprzedaż opon wielosezonowych firmy Apollo to najbardziej opłacalny okazuje się zakup ogumienia poza szczytem sezonu. Kolejną praktyką sklepów z oponami jest przecenianie produktów, których data produkcji jest starsza niż 2-3 lata. Wówczas możemy się liczyć z upustami rzędu 42-58% od ceny detalicznej.

Zakup na raty

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, większość sklepów z oponami (intercars, oponeo czy norauto) udostępniła możliwość zakupu swoich produktów na raty, prezentując oferty placówek tj. Alior Bank, Credite Agricole oraz Santander Consumer Bank. Klienci otrzymują do dyspozycji raty 0% lub (najczęściej) z oprocentowaniem oscylującym w okolicach 1% (0,90 - 1,20).

Poniżej prosta symulacja zakupu na raty 4 sztuk prezentowanych opon wielosezonowych Apollo w rozmiarze 205/55 R16 (91H). Przy założeniu, iż jedna opona kosztuje 220 zł, za komplet przyjdzie nam zapłacić 880 zł. W zależności od ilości wybranych rat, miesięcznie będziemy musieli przelewać na konto banku od 83 (12 rat) do 449 zł (2 raty). Kalkulacja dotyczy oprocentowania wynoszącego 1%.

Kalkulacja zakupu opon na raty
Ilość rat Miesięczna rata Koszt całkowity Nadpłata
2 449 zł 898 zł 18 zł
4 229 zł 916 zł 36 zł
6 156 zł 936 zł 56 zł
8 119 zł 952 zł 72 zł
10 97 zł 970 zł 90 zł
12 83 zł 996 zł 116 zł

Produkty powiązane

Kupując opony całoroczne w sklepie internetowym, bardzo często mamy możliwość dodania do swojego zamówienia całej gamy interesujących produktów bądź usług powiązanych z wybranym asortymentem. Najczęściej są to propozycje przedmiotów w cenie od kilku do kilkunastu złotych, którymi w przypadku modelu Alnac 4G All Season mogą być m.in. worki do opon, pianki naprawcze, płyny do prania tapicerki lub ramki do tablic rejestracyjnych.

jak rozpoznać opony wielosezonowe

Jak rozpoznać opony wielosezonowe?

2023-05-31
Odpowiedni wybór opon jest niezbędną kwestią wpływającą na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Każde ogumienie, czy to sezonowe, czy wielosezonowe posiada skomplikowane symbole, które mogą utrudniać samodzielny wybór. Jak rozpoznać opony wielosezonowe? Jak odczytywać symbole znajdujące się na oponach? Jak rozróżnić opony wielosezonowe od sezonowych? Aby ułatwić podjęcie decyzji odnośnie wyboru opon, przedstawiamy wszystko co należy wiedzieć o ich oznaczeniach.
opony całoroczne

Opony całoroczne – czy warto się na nie zdecydować?

2023-05-05
Zmiana pory roku ponagla kierowców do zmiany opon z zimowych na letnie. A może jednak lepiej zrezygnować z opon sezonowych i zainwestować w całoroczne modele ogumienia. Czy warto zakupić opony całoroczne? Jakie właściwości mają opony całoroczne? Czy są lepsze od sezonowych? Sprawdźmy, jakie korzyści daje nam posiadanie opon całorocznych.
Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2. Charakterystyka opony, testy i opinie

2023-01-25
Michelin CrossClimate 2 swój sukces zawdzięcza przede wszystkim dzięki bardzo wysokim osiągom hamowania i przyczepności na mokrej i zaśnieżonej drodze gwarantując tym samym optymalne zużywanie się bieżnika. Wpływa to na większe bezpieczeństwo, ale też oszczędność spalania paliwa, ale też samych opon. Inwestując w model Michelin CrossClimate 2 można śmiało zapomnieć o cosezonowej zmianie ogumienia, ponieważ model ten świetnie radzi sobie w każdych warunkach.
roadstone n priz 4s

Roadstone N Priz 4S

2023-01-09
Aby znaleźć opony, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa i komfortu, należy określić własny styl jazdy, częstotliwość korzystania z auta oraz uwzględnić najczęściej uczęszczane drogi i warunki na nich panujące. Absolutnie wystarczającym ogumieniem dla osób jeżdżących w sposób umiarkowany i nieszczególnie często będą dobre opony klasy budżetowej, takiej jak Roadstone N Priz 4S. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru ogumienia i czym charakteryzuje się wspomniany model koreańskiego producenta? Sprawdź i podejmij dobrą decyzję.
premiorri vimero as

Premiorri Vimero As. Prezentacja modelu

2023-01-07
Za jedną oponę klasy premium można niekiedy kupić cały komplet ogumienia w klasie budżetowej, które również doskonale sprawdzi się w przypadku umiarkowanej jazdy i poruszaniu głównie po mieście. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też ogumienie wielosezonowe zamiast tradycyjnych opon sezonowych. Jednym z takich produktów jest model Premiorri Vimero As. Sprawdź, co wyróżnia te opony i dlaczego warto wyposażyć w nie swoje auto.
falken euroall season as210

Opony klasy średniej Falken EuroAll Season AS210

2023-01-06
W przypadku gdy auto używane jest w sposób umiarkowany i taki też jest styl jazdy kierowcy, wcale nie trzeba kupować najdroższych opon, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Z powodzeniem sprawdzą się tu opony klasy średniej, które wyróżnia doskonały stosunek jakości do ceny. To często produkty, które na podstawie osiągów śmiało konkurować mogą z oponami klasy premium. Świetnym przykładem jest tu ogumienie wielosezonowe Falken EuroAll Season AS210. Sprawdź, co wyróżnia ten model opon i dlaczego warto je kupić.