Data modyfikacji:

BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H XL

Autor: Łukasz Wulkanista

Opona zimowa BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H XL (

Zdjęcie poglądowe modelu g-Force Winter w rozmiarze 225/60 R16 XL

Porównujemy oferty 31 sklepów z oponami zimowymi firmy BFGoodrich w rozmiarze 225/60R16. Zobacz gdzie kupić opony g-Force Winter w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.

Co oznacza zapis "102 H XL" w nazwie opony?

Parametry techniczne

BFGoodrich g-Force Winter w rozmiarze 225/60 R16 102H to opona zimowa, wzmacniana (XL) oraz dodatkowo oznakowana symbolami 3PMSF, M+S. Marka, model jak również sama opona - zaliczane są do klasy medium. Pełna lista parametrów została zaprezentowana w tabeli poniżej.

Pełna specyfikacja opony (szczegóły produktu)
Parametr Wartość
Producent BFGoodrich
Koncern grupa Michelin
Siedziba Stany Zjednoczone
Klasa średnia
Model g-Force Winter
Poprzedni model -
Następny model g-Force Winter 2
Sezon opony zimowe
Rozmiar [size width="225" profile="60" diameter="16"]225/60 R16[/size]
Szerokość 225 mm
Profil 60 %
Średnica 16 cali
Konstrukcja R (radialna)
Wysokość profilu 135 mm
Kraj produkcji Holandia, Polska, Wielka Brytania, USA, Rosja, Niemcy, Rumunia, Włochy
Rodzaj bieżnika symetryczny
Indeks nośności 102
Maksymalna nośność 850 kg
Indeks prędkości H
Maksymalna prędkość 210 km/h
Przeznaczenie auta osobowe
Gwarancja 5 lat od daty zakupu
Opory toczenia C (spalanie paliwa)
Przyczepność na mokrym C (droga hamowania)
Hałas zewnętrzny 71 dB
Fale (1-3) 2
Waga (ciężar) 10,67 kg
Cena ~ 520 zł (brutto, z VAT)
Run Flat nie
Wzmocnienie tak (XL)
Rant ochronny felgi -
Inne oznaczenia 3PMSF, M+S
Pełna nazwa BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H XL

Model g-Force Winter

Fragment bieżnika g-Force Winter firmy BFGoodrich (zdjęcie)

Opis opony BFGoodrich g-Force Winter w pigułce. Producentem opon jest marka BFGoodrich, która posiada swoje fabryki w takich krajach jak Wielka Brytania, Rosja czy Holandia. Prezentowany model stworzono z myślą o sezonie zimowym. Jeżeli chodzi o gwarancję na opony BFGoodrich (klasa średnia) to wynosi ona 5 lat od daty zakupu. Bieżnik g-Force Winter ma konstrukcję symetryczną, o której więcej dowiesz się w tej części opisu.

Opony zimowe BFGoodrich g-Force Winter w rozmiarze 225/60 R16 102H XL

Opony zimowe BFGoodrich g-Force Winter zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa podczas codziennego podróżowania samochodem. Prezentowany tutaj rozmiar 225/60 R16 pasuje do modeli samochodów typu Citroen C5 (III), Mercedes Klasa S (W220), Audi A8 (D2), Renault Espace (IV), Mercedes Klasa S (W140) czy Dacia Duster.

Jak należy czytać rozmiar opony? Pierwsza liczba w rozmiarze 225/60 R16 oznacza szerokość opony w milimetrach (tutaj 225 mm). Druga liczba to wysokość profilu opon. W rozmiarze jest podawana jako procent z szerokości – tutaj profil 60 w milimetrach wynosi 135. Średnica tego modelu ma z kolei 16 cali. Opony BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 mają indeks prędkości H (oznacza to dopuszczalną prędkość 210 km/h) i indeks nośności 102 (dopuszczalne obciążenie wynosi tutaj 850 kg). Etykieta opon BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 prezentuje się następująco: C za opory toczenia, C za hamowanie na mokrej drodze i 71 dB w pomiarze hałasu zewnętrznego.

Opony do auta osobowego

Przeznaczenie - samochody osobowe (zdjęcie)

g-Force Winter w rozmiarze 225/60 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie osobowe. Opony do samochodów osobowych to segment przeznaczonych do szerokiego przekroju aut - od małych samochodów miejskich, przez auta kombi, aż po limuzyny i auta sportowe wyposażone w silniki o dużej mocy. W zależności od potrzeb kierowcy, można wybierać spośród opon klasy ekonomicznej, średniej i premium. Charakteryzują się różnym poziomem zaawansowania technologicznego, dzięki czemu spełnią oczekiwania kierowców chcących zarówno zadbać o bezpieczeństwo jazdy, jak i tych, którym zależy na bardziej sportowych osiągach i komforcie w każdych warunkach.

Klasa - średnia. Sprawdzone technologie oraz kompromis między osiągami i ceną

Klasa - średnia

Opony firmy BFGoodrich pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy medium. Opony klasy średniej oferują dobre warunki jezdne w wyjątkowo konkurencyjnej cenie. Jak to możliwe? W tego rodzaju oponach wykorzystuje się zazwyczaj zaawansowane rozwiązania technologiczne, które stosowane były wcześniej w modelach klasy premium. Daje to pewność prowadzenia i doskonały komfort przy umiarkowanym stylu jazdy. Ten segment opon cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kierowców ze względu na doskonałe osiągi i bezpieczeństwo w każdych warunkach atmosferycznych dostępne bez wygórowanej ceny.

Etykieta unijna opon g-Force Winter 225/60 R16 czyli ocena hamowania, hałasu i spalania

Etykieta unijna na oponach to oznaczenie, które jest umieszczane na poszczególnych modelach w formie naklejek podobnych do tych znanych ze sprzętu AGD/RTV. Dzięki temu porównanie podstawowych osiągów opon staje się znacznie łatwiejsze. Na etykietach znajdują się informacje o poziomie oporów toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony. Etykiety w pierwszych dwóch kategoriach przewidują przyznanie klas od A do G (z tym, że D nie jest używana) oraz od 1 do 3 fal i wartości liczbowej w dB za hałas zewnętrzny. Zobacz jak prezentują się oceny opon BFGoodrich g-Force Winter 225/60R16 102H na etykiecie unijnej.

Spalanie paliwa - ocena C

Ekonomiczność paliwa to jedna z informacji zawartej na unijnej etykiecie dołączonej do opony. Każdy model ma określoną klasę spalania – od A do G, która informuje o oporach toczenia opony. To bardzo ważny parametr, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na zużycie paliwa, a co za tym idzie – ekonomiczny aspekt jazdy. Najwyższa klasa efektywności czyli A oznacza najmniejsze zużycie paliwa. Informacja o spalaniu jest także istotna pod względem ochrony środowiska – bardziej ekonomiczne modele emitują mniejszą ilość spalin do atmosfery. Taką samą ocenę - "C" na etykiecie unijnej w kategorii "spalanie paliwa" uzyskało jeszcze 121 innych produktów spełniających kryteria - opony zimowe (sezon), 16 cali (średnica) oraz średnia (klasa).

Hamowanie na mokrym - ocena C

Na etykiecie dołączonej do opony można znaleźć informację o przyczepności na mokrej nawierzchni. To parametr, który w znacznym stopniu decyduje o bezpieczeństwie jazdy w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Skala obejmuje litery od A do G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Opona z tym oznaczeniem pozwala na wytracenie prędkości o 30% skuteczniej od opony z końca skali, co przekłada się na drogę hamowania aż o 18 krótszą (przy orientacyjnej szybkości wynoszącej 80 km/h). Identyczną notę - "C" na etykiecie unijnej w kategorii "przyczepność na mokrej nawierzchni" uzyskało jeszcze 5 innych produktów spełniających wytyczne - opony g-Force Winter (model) oraz 16 cali (średnica).

Hałas na zewnątrz - 71 dB

Jednym z parametrów, jaki określa unijna etykieta dołączona do wszystkich opon sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej, jest hałas zewnętrzny. Wyraża się go w dwojaki sposób - zarówno w decybelach, jak i za pomocą piktogramu przedstawiającego trzy fale. Najgłośniejsze opony to te oznaczone 3 falami w trzystopniowej skali. Najcichsze opony, czyli te z oznaczeniem jednej fali, są najbardziej przyjazne środowisku. To także ważna informacja dla wszystkich kierowców szukających opon do swojego samochodu, które zagwarantują komfortową i cichą jazdę. Wynik "71 dB" na etykiecie unijnej w kategorii "hałas zewnętrzny" uzyskało jeszcze 6 innych produktów spełniających kryteria - opony 225/60 R16 (rozmiar) oraz zimowe (sezon).

Firma BFGoodrich (grupa Michelin)

Logo firmy oponiarskiej BFGoodrich (zdjęcie)

Marka opon BFGoodrich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a obecnie jest częścią koncernu Michelin. Warto jednak wiedzieć, że sama także posiada bogaty dorobek – na oponach marki poruszał się pierwszy samochód marki Ford, były one także stosowane w promach kosmicznych. Obecnie opony BFG zaliczane są do klasy średniej (mają doskonały stosunek do jakości). Najczęściej wybierane modele: G-Force Winter 2 (zimowe), G-Grip (letnie) i G-Grip All Season 2 (całoroczne) oraz Mud Terrain T/A KM3 i All Terrain T/A KO2 (terenowe).

Jak sprawdza się symetryczna rzeźba bieżnika w oponie BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H? Poznaj jej wady i zalety

Bieżnik symetryczny (zdjęcie)

Model g-Force Winter (BFGoodrich) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny to jedna z trzech rzeźb spotykanych na rynku opon. Oprócz omawianej wyróżnia się jeszcze kierunkową i asymetryczną. Bieżnik symetryczny praktycznie nie jest obecnie stosowany (poza starszymi modelami) w oponach osobowych, ponieważ oferuje bardzo przeciętne osiągi na mokrej nawierzchni i przy wyższych prędkościach. Można go za to spotkać w modelach do aut dostawczych i ciężarowych. Bieżnik symetryczny to rzeźba, w której obie połówki mają taki sam kształt.

Oznaczenia 102H, XL oraz 3PMSF, M+S

Napisy "102" oraz "H" umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 850 kg) oraz prędkości (do 210 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon zimowych. XL to skrót od extra load oznaczający ogumienie o wzmacnianej konstrukcji. Przy tym produkcie znaleść można także oznaczenie 3PMSF - płatek śniegu na potrójnym szczycie oznaczający dopuszczenie opony do poruszania w warunkach zimowych oraz M+S - ang. Mud and Snow (błoto i śnieg) określa opony lepiej radzące sobie w warunkach błota i śniegu, niżeli model standardowy (bez tego symbolu).

Opona na sezon zimowy

Opony zimowe

BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 należy do grupy opon zimowych. Opony zimowe są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach drogowych spotykanych w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 st. C. Bieżnik opon zimowych ma najczęściej rzeźbę kierunkową, w przypadku mocniejszych aut spotyka się też modele asymetryczne. Opony zimowe pokryte są siecią lameli, które wspomagają prowadzenie na śniegu i lodzie, a system rowków odprowadza błoto pośniegowe i wodę. Mieszanka gumowa opon zimowych zachowuje przyczepność w niskich temperaturach.

Gwarancja na opony g-Force Winter

Gwarancja na opony BFGoodrich jest taka sama, jak w przypadku wszystkich innych marek należących do koncernu Michelin. Jej warunki są bardzo atrakcyjne, ponieważ okres ochronny obowiązuje przez 5 lat od daty zakupu. Jeśli z oponami zacznie się dziać coś niepokojącego, to po zgłoszeniu tego faktu producent dokona ich fachowej ekspertyzy. Po uznaniu ewentualnej reklamacji wadliwy towar może zostać wymieniony na nowy lub przyznana będzie rekompensata proporcjonalna do stopnia zużycia uszkodzonej opony.

5 lat od daty zakupu

Opinie kierowców rozmiaru 225/60 R16 o oponach BFGoodrich g-Force Winter

Użytkownicy zimowych opon BFGoodrich, w swoich recenzjach opon publikowanych w Internecie, podkreślają że opony bez zarzutu spisują się w trudnych warunkach pogodowych. "Zapewniają komfort jazdy i optymalną przyczepność", "bardzo dobrze radzą sobie zarówno w mieście, jak i na trasie", "samochód dobrze trzyma się drogi, a bieżnik ściera się wyjątkowo powoli", "polecam miłośnikom komfortowej jazdy" - takie opinie można znaleźć na temat tych opon w mediach społecznościowych i na forach motoryzacyjnych.

BFGoodrich w testach opon zimowych

Test opon zimowych BFGoodrich

BFGoodrich to marka klasy średniej, która często bierze udział w różnego rodzaju testach przygotowywanych przez specjalistów z branży motoryzacyjnej. W badaniach organizowanych przed sezonem zimowym, szczególnie dobrze zaprezentował się model BFGoodrich gForce Winter 2. Opona ta znalazła się na 2 miejscu prestiżowego zestawienia ADAC przeprowadzonego 2017 roku. Ogumienie uzyskało najwyższe noty na śniegu, wyróżniło się też najmniejszym zużyciem bieżnika i niskimi oporami toczenia przekładającymi się na ekonomiczną jazdę.

Test opon (ranking):

Wyniki dotyczą modelu g-Force Winter.

 • 19 miejsce 2016 Auto Bild
 • Polecana 2015 ADAC
 • Polecana 2013 Auto Bild

BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H XL na forach czyli inne formy zapisu prezentowanej opony

Zobacz inne określenia opon BFGoodrich g-Force Winter 225/60 R16 102H XL. Sformułowania te często spotykane są w serwisach ogłoszeniowych czy na stronach producentów. Zwroty zawierają różne formy zapisu modelu (g-Force Winter), sezonu (opony zimowe), indeksów (102H XL), rozmiaru (225/60 R16) oraz nazwy producenta (BFGoodrich) przedstawione w odmiennej kolejności.

Znalezione m.in. na forum:

 • BFGoodrich 225/60 R16 g-ForceWinter 102H XL
 • g-Force Winter 225/60 R16 102 H zimowe
 • BFGoodrich g-Force Winter 225/60R16 XL
 • opony zimowe 225/60R16 BFGoodrich g Force Winter
 • 225/60R16 g-Force Winter BFGoodrich 102H

Polecane opony zimowe 225 60 R16 102H w podobnej cenie i parametrach

Poniżej lista alternatywnych opon zimowych o szerokości 225 mm, profilu 60 %, średnicy 16 cali oraz indeksach 102H. Przygotowana propozycja to ogumienie o podobnych parametrach oraz zbliżonym przedziale cenowym. Dla przypomnienia etykieta, gwarancja oraz cena obecnie omawianej opony.

Opona zimowa
Opona Michelin Alpin 5 225 60 R16 102H XL

Logo firmy Michelin
Klasa premium

Michelin Alpin 5
225/60 R16 102H XL

 • Wzmacniane – XL
 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 102 (do 850 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
C B 71dB
Cena od 531 zł / szt.

Opona zimowa
Opona BFGoodrich g-Force Winter 2 225 60 R16 102H XL

Logo firmy BFGoodrich
Klasa średnia

BFGoodrich g-Force Winter 2
225/60 R16 102H XL

 • Wzmacniane – XL
 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 102 (do 850 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
 • Niskie spalanie paliwa (klasa B)
B B 69dB
Cena od 434 zł / szt.

Opona zimowa
Opona Kleber Krisalp HP3 225 60 R16 102H XL

Logo firmy Kleber
Klasa średnia

Kleber Krisalp HP3
225/60 R16 102H XL

 • Wzmacniane – XL
 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 102 (do 850 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
 • Niskie spalanie paliwa (klasa B)
B B 69dB
Cena od 475 zł / szt.

Opona zimowa
Opona Michelin Alpin 6 225 60 R16 102H XL

Logo firmy Michelin
Klasa premium

Michelin Alpin 6
225/60 R16 102H XL

 • Wzmacniane – XL
 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 102 (do 850 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
C B 69dB
Cena od 504 zł / szt.

Opona zimowa
Opona Kleber Krisalp HP2 225 60 R16 102H XL

Logo firmy Kleber
Klasa średnia

Kleber Krisalp HP2
225/60 R16 102H XL

 • Wzmacniane – XL
 • Gwarancja – 5 lat od daty zakupu
 • Indeks nośności – 102 (do 850 kg/oponę)
 • Indeks prędkości – H (do 210 km/h)
 • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, M+S
C C 72dB
Cena od 520 zł / szt.

Dodatkowe informacje

Kierowca w samochodzie

Na koniec kilka słów o promocjach na opony zimowe, wyprzedażach starszych modeli, zakupach na raty oraz produktach powiązanych.

Promocja i wyprzedaż

Zacznijmy od promocji, którymi coraz częściej kuszą swoich klientów producenci oraz właściciele sklepów internetowych. Do najchętniej stosowanych benefitów w branży oponiarskiej należą oficjalne piłki nożne, bony Sodexo, bilety na mecze piłkarskie, bilety do teatru lub pamięci przenośne USB.

Jeżeli chodzi o wyprzedaż opon zimowych firmy BFGoodrich to najbardziej opłacalny okazuje się zakup ogumienia poza szczytem sezonu. Kolejną praktyką sklepów z oponami jest przecenianie produktów, których data produkcji jest starsza niż 2-3 lata. Wówczas możemy się liczyć z upustami rzędu 38-63% od ceny detalicznej.

Zakup na raty

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, większość sklepów z oponami (24opony, oponeo czy intercars) udostępniła możliwość zakupu swoich produktów na raty, prezentując oferty placówek tj. Euro Bank, Alior Bank oraz BGŻ BNP Paribas. Klienci otrzymują do dyspozycji raty 0% lub (najczęściej) z oprocentowaniem oscylującym w okolicach 1% (0,90 - 1,20).

Poniżej prosta symulacja zakupu na raty 4 sztuk prezentowanych opon zimowych BFGoodrich w rozmiarze 225/60 R16 XL (102H). Przy założeniu, iż jedna opona kosztuje 520 zł, za komplet przyjdzie nam zapłacić 2 080 zł. W zależności od ilości wybranych rat, miesięcznie będziemy musieli przelewać na konto banku od 195 (12 rat) do 1 061 zł (2 raty). Kalkulacja dotyczy oprocentowania wynoszącego 1%.

Kalkulacja zakupu opon na raty
Ilość rat Miesięczna rata Koszt całkowity Nadpłata
2 1 061 zł 2 122 zł 42 zł
4 541 zł 2 164 zł 84 zł
6 368 zł 2 208 zł 128 zł
8 281 zł 2 248 zł 168 zł
10 229 zł 2 290 zł 210 zł
12 195 zł 2 340 zł 260 zł

Produkty powiązane

Kupując opony zimowe w sklepie internetowym, bardzo często mamy możliwość dodania do swojego zamówienia całej gamy interesujących produktów bądź usług powiązanych z wybranym asortymentem. Najczęściej są to propozycje przedmiotów w cenie od kilku do kilkunastu złotych, którymi w przypadku modelu g-Force Winter mogą być m.in. ładowarki do telefonu na USB, mierniki grubości bieżnika, worki do opon czy preparaty do mycia felg.

łańcuchy na koła

Jak wybrać i założyć łańcuchy na koła?

2021-12-02
Podstawą bezpiecznej jazdy zimą są dobre opony zimowe. W niektórych warunkach to jednak zbyt mało i nawet najlepsze ogumienie nie zapewni wystarczające trakcji. Na stromych, górskich zboczach, jedyną gwarancję przyczepności dają łańcuchy śniegowe. Jakie łańcuchy na koła wybrać i jak je założyć?
Torque TQ022 215/55 R17 98H XL

Torque TQ022 215/55 R17 98H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 215/55 R17 98H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 21 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 215/55 R17. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 215/55 R16 97H XL

Torque TQ022 215/55 R16 97H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 215/55 R16 97H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 25 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 215/55 R16. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 215/60 R17 96H

Torque TQ022 215/60 R17 96H

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 215/60 R17 96H w najniższej cenie. Porównujemy oferty 32 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 215/60 R17. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 185/65 R15 88T

Torque TQ022 185/65 R15 88T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 185/65 R15 88T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 31 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 185/65 R15. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 245/55 R19 103H

Torque TQ022 245/55 R19 103H

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 245/55 R19 103H w najniższej cenie. Porównujemy oferty 24 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 245/55 R19. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.