Data publikacji:

Jakie wybrać felgi? Stalowe czy aluminiowe?

Wybór felg do naszego samochodu często wiąże się z nie lada dylematem. Wielu kierowców kieruje się oryginalnym designem, odpowiednimi parametrami wytrzymałości, korzystną ceną, inni za to stawiają na stare i pewne rozwiązania. Krąży przeświadczenie, że alufelgi to jedynie estetyczny dodatek nadający samochodowi charakter. Jak jest naprawdę? Jakie felgi warto wybrać?
felgi aluminiowe czy stalowe

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Kiedyś felgi aluminiowe uznawane były za produkt premium. Uważano, że powinno się je zmieniać na sezon letni. Wtedy przyciągają spojrzenie, nadają charakter i są drogie, dlatego na zimę, kiedy felgi poddane są niszczącemu działaniu soli oraz kiedy łatwiej wpaść w poślizg i uszkodzić felgę, powinno stosować się stalowe modele felg. Jednak te czasy już minęły. Coraz częściej kierowcy używają dwóch kompletów alufelg, które wymieniają wraz z co sezonową wymianą opon, inni posiadają jeden model, którego używają z wielosezonowymi oponami. Aktualnie felgi aluminiowe wymienia się na nowe, kiedy są poważnie uszkodzone lub kiedy nie można ich odpowiednio wyważyć. Jest to dość spora wada felg aluminiowych. Mianowicie, felgi stalowe bardzo łatwo naprostować i przywrócić im nie tylko pierwotny kształt, ale też właściwości. W przypadku aluminiowych modeli sprawa się komplikuje. Nie każde uszkodzenia da się usunąć, a samo prostowanie felg aluminiowych jest drogie, czasochłonne i może spowodować pogłębianie się uszkodzenia. W tej kwestii zdecydowanie przegrywają ze stalowymi modelami.

Czy stalowe felgi są cięższe?

Kolejny aspekt, który często jest błędnie interpretowany, to waga felg. Większość kierowców twierdzi, że stalowe felgi są dużo cięższe od aluminiowych zamienników. Nie jest to do końca prawdą. Wynika to z faktu, że felgi aluminiowe, zależnie od producenta, posiadają dodatkowe stopy i materiał, które mają za zadanie nadać im odpowiednią trwałość. Widać to szczególnie po mniejszych rozmiarach alufelg, które często potrafią swoją masą pokonać stalowe wersje w tym samym rozmiarze. Waga felg może być istotna w przypadku, kiedy oczekujemy bardzo wysokiej precyzji prowadzenia i doskonałej przyczepności szczególnie podczas bardzo szybkiej jazdy i przy większych obciążeniach. Felgi są elementami, które nie są podparte przed zawieszenie, w związku z czym są bardziej podatne na wstrząsy na drodze i siły, które na nie oddziałują, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów. Odpowiednia optymalizacja obciążenia skutecznie wpływa na większą pewność i precyzję kierowania. Felgi aluminiowe o najmniejszej masie stosuje się najczęściej w motosportach i różnego rodzaju wyścigach samochodowych na utwardzonej, asfaltowej nawierzchni. Mniejsza waga alufelg, w porównaniu ze stalowymi, wynika przede wszystkim z zastosowanych do ich produkcji technologii. Warto zauważyć, że felgi powyżej rozmiaru 18 cali to głównie felgi aluminiowe. Wynika to z faktu, że cechują się one zdecydowanie większą wytrzymałością niż stalowe wersje. Obecnie do produkcji aluminiowych felg stosuje się specjalistyczne technologie wytwarzania, które polegają na walcowaniu kół zaraz po ich odlaniu. Zabieg ten pozwala osiągnąć nie tylko mniejszą masę obręczy felgi, ale też znacznie zwiększyć jej wytrzymałość.

Wybór felg a przewodnictwo ciepła

Niewątpliwym plusem felg aluminiowych jest fakt, że aluminium jako materiał jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Jak to się ma do jakości i prowadzenia samochodu? Aluminiowe felgi skuteczniej przewodzą ciepło i odbierają je z tarcz hamulcowych pojazdu. Wpływa to na lepsze chłodzenie układu kierowniczego i samych tarcz hamulcowych, co dużo korzystniej wpływa na ich jakość i kondycję. Kolejnym atutem felg aluminiowych jest bez wątpienia efekt wizualny. Estetyka jest sprawą indywidualną, jednak patrząc na ten temat ogólnie, felgi aluminiowe oferują nam dużo więcej niż stalowe wersje, które są niemalże identyczne. Dodatkowo stosuje się do nich plastikowe kołpaki, czego nie spotyka się w aluminiowych wersjach. Aluminium ze względu na swoje właściwości jest bardzo łatwe w obróbce, co pozostawia bardzo duże pole do popisuj odnośnie do kształtów i wzorów.

Pielęgnacja i utrzymanie czystości

Jednym z argumentów, które kiedyś przemawiały na korzyść stalowych felg, była pielęgnacja i utrzymanie kół w czystości. Dziś się to znacząco zmieniło. Pielęgnacja i dbanie o dobrą kondycję felg aluminiowych jest znacznie prostsza i przyjemniejsza. Po pierwsze ze względu na ogólnodostępność myjni samochodowych, które doskonale usuwają zanieczyszczenia. Po drugie dostęp do środków czyszczących przeznaczonych do aluminium. Łatwe kształty alufelg można bez wysiłku oczyścić, jednak te bardziej skomplikowane nie sprawiają dużo większego problemu, pod warunkiem że czyścimy je ręcznie. Mimo wszystko pielęgnacja felg aluminiowych wcale nie jest trudniejsza niż stalowych. Wystarczy pamiętać o regularności.
Podsumowując, lepsze są felgi stalowe czy aluminiowe? Jest to kwestia indywidualna. Jednak w obecnych czasach i rozwoju technologicznym te aluminiowe modele bardzo szybko wypierają stare, stalowe obręcze. Co przemawia na korzyść stalowych felg? Mniejsza masa i większa wytrzymałość przy małych rozmiarach. Do tego dochodzi często niższa cena w porównaniu z tym samym rozmiarem w wersji aluminiowej. Jednak nowe samochody coraz częściej wyposażane są w koła o rozmiarze 17 cali i większe. Z tego faktu łatwiej zastosować felgi aluminiowe. Kolejne argumenty na korzyść alufelg to estetyka i wygląd. Patrząc pod względem wytrzymałości, dzisiejsze felgi aluminiowe są dużo lepszej jakości niż jeszcze kilka lat temu, w związku z czym poprawiają się ich właściwości fizyczne i mechaniczne. Ostateczny wybór felgi zależy od upodobań i potrzeb kierowcy.
Zdjęcie: Envato Elements