Data modyfikacji:

Kiedy zmienić opony na letnie? 

Kilka z rzędu ciepłych dni, kiedy termometry przekraczają kilkanaście stopni Celsjusza zachęca pierwszych automaniaków do wymiany opon na letnie. Jednak przełom zimy i wiosny bywa kapryśny, a niskie temperatury i opady śniegu potrafią pojawić się nawet w połowie kwietnia. Kiedy zatem zmienić opony na letnie, aby nie ryzykować bezpieczeństwem i uniknąć kolejek u wulkanizatora? 

kiedy zmienić opony na letnie

Kiedy wymienić opony na letnie?

Umowna granica, kiedy bezpiecznie można wymienić opony na letnie przypada wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Dokładne ustalenie ramy czasowej jest zatem niemożliwe, natomiast nie warto się spieszyć z wymianą ogumienia, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy nad ranem lub w nocy, kiedy mogą jeszcze wystąpić przymrozki lub gołoledź. Należy poczekać aż temperatura się ustabilizuje i dopiero wtedy można udać się do serwisu. 

Materiał używany do budowy opon letnich przystosowany jest do pracy w temperaturach powyżej 7°C i w takich warunkach gwarantuje pełnię osiągów. Gdy temperatura spada poniżej tego progu, opony letnie twardnieją i tym samym tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych jest odwrotnie. Większa zawartość krzemionki sprawia, że poniżej 7°C nabierają  optymalnych właściwości, a w wyższych temperaturach opony zimowe zaczynają się przegrzewać, co sprzyja ich szybszemu zużyciu. 

Dlaczego jazda na oponach zimowych latem to zły pomysł?

Wiesz już, kiedy wymienić opony na letnie. Ale dlaczego warto to w ogóle robić? Wymiana opon na letnie nie jest obowiązkowa i nie ma przepisów, które zabraniały by poruszania się latem na zimówkach. Konsekwencje jakie się z tym wiążą mogą być jednak opłakane w skutkach, dlatego nie warto ryzykować. Do głównych wad jazdy na oponach zimowych latem należy zaliczyć: 

  • szybsze ścieranie się bieżnika 
  • gorsza przyczepność (uczucie “pływania” w zakrętach) 
  • wydłużenie drogi hamowania nawet o kilkadziesiąt metrów (w zależności od prędkości poruszania się pojazdu) 
  • powstawanie uciążliwego hałasu 
  • zwiększone zużycie paliwa 
  • ryzyko utraty odszkodowania od ubezpieczyciela (niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie prawo do odmówienia wypłaty odszkodowania w momencie, w którym poszkodowany bądź sprawca nie miał zmienionych opon na odpowiednią wersję. Odmowa argumentowana jest jako rażące niedbalstwo, w postaci nieodpowiedniego dostosowania pojazdu do warunków jazdy.) 

Opony całoroczne, czyli wygodna alternatywa dla oszczędnych

Opony całoroczne to praktyczne rozwiązanie w przypadku temperatur umiarkowanie niskich i umiarkowanie wysokich, gdyż charakteryzują się większą twardością od opon zimowych i mniejszą od opon letnich. Dzięki takiemu rozwiązaniu dopasowują swoją elastyczność do aktualnie panującej temperatury, ponadto mają bieżnik bogaty w głębokie wcięcia oraz gęsto rozmieszczone rowki, które zapewniają dobrą przyczepność na suchej nawierzchni i sprawnie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe w sezonie jesienno-zimowym. Dzięki oponom całorocznym nie musimy co sezon udawać się do wulkanizatora, co pozwala zaoszczędzić nam nie tylko czasu, ale i pieniędzy. 

Opony wielosezonowe są pewnego rodzaju kompromisem, jednak należy mieć świadomość, że nigdy nie będą w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa w skrajnie gorących lub zimnych warunkach, tak jak opony sezonowe. Zdaniem ekspertów, opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem, gdy pojazd użytkowany jest głównie w mieście (gdzie drogi nawet w zimie są dobrze utrzymane) oraz gdy pojazd robi małe przebiegi - np. użytkowany jako drugi w rodzinie, w dojeździe do pracy, czy szkoły. 

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon? 

Wymieniając opony, przede wszystkim zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika oraz ogólny stan opony. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne (spękania, dziury, deformacje) będą wiązały się z koniecznością zakupu nowej opony. Doświadczony wulkanizator powinien dodatkowo wyważyć koła, a także skontrolować ciśnienie opon zgodnie z zaleceniami producenta. 

Autor: Marcin Korytkowski