Data publikacji:

Jak myć auto na myjni?

Mogłoby się wydawać, że mycie auta na myjni bezdotykowej jest łatwe. Wszystkie procedury opisane są na automacie, a każdy tryb ma swoją kolejność. W rzeczywistości nieumiejętne korzystanie z myjki może przynieść więcej złego niż dobrego. Jak myć samochód na myjni, by było to skuteczne i bezpieczne dla lakieru?
jak myć auto na myjni

Dlaczego warto wybierać myjnie bezdotykowe?

Myjnie bezdotykowe zdobywają coraz większą popularność głównie ze względu na ogromną wygodę oraz stosunkowo niski koszt czyszczenia samochodu. Są bardzo łatwe w użyciu i nie wymagają dużego wysiłku od właściciela auta. Jeśli tylko trzymamy lancę w odpowiedniej odległości od lakieru, samochód wyjdzie z myjni czysty i lśniący. Wśród podstawowych zalet myjni bezdotykowych można wymienić możliwość:
Dodatkową zaletą myjni bezdotykowych jest z pewnością ich duża dostępność. Znajdują się w większości miejsc o dużym natężeniu ruchu, w pobliżu supermarketów oraz stacji benzynowych. Dla wielu osób szczególnie wygodny jest brak potrzeby kontaktu ze ścierkami czy akcesoriami do mycia. Jest to niezwykle higieniczne i nie generuje ryzyka pobrudzenia siebie lub swoich ubrań, np. w drodze do pracy. Porównując je do innych rodzajów myjni – są szybsze niż ręczne i bezpieczniejsze dla auta niż myjnie automatyczne. Jak myć auto na myjni bezdotykowej krok po kroku?

Jak myć samochód na myjni bezdotykowej? Zacznij od płukania!

Płukanie wstępne samochodu to bardzo istotny krok, o którym zapomina wielu kierowców. Pozwala rozmiękczyć trudniejsze zabrudzenia i spłukać te mniej poważne, dzięki czemu unikniemy zarysowań lakieru na późniejszym etapie czyszczenia. Zwilżenie samochodu pozwoli także lepiej przyswoić stosowane kosmetyki. Jeśli na myjni jest dostęp do ciepłej wody, to warto skorzystać z takiej możliwości. Celem wstępnego płukania auta jest przygotowanie go do późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Tym zabiegiem obejmujemy nie tylko karoserię, ale również nadkola i koła.

Myjnia bezdotykowa z pianownicą

Myjnię samoobsługową znajdziesz niemal na każdym kroku. Jak wybrać tę najlepszą? Zwróć uwagę na to, czy wyposażona jest w dodatkową lancę z pianownicą. Piana aktywna pozwala zmiękczyć i odspoić grubszą warstwę brudu, dzięki czemu dalsze mycie jest znacznie łatwiejsze. Zaletą wykorzystywania piany aktywnej podczas mycia samochodu jest przede wszystkim to, że osiada na samochodzie, a niespłukana przez parę minut, zacznie zasychać. Produkt wydłuża czas oddziaływania detergentów na karoserię. Piana, dzięki swojej lekkości i wygodnej w aplikacji formie, bez trudu może dostać się do najtrudniej dostępnych miejsc. Niektóre pianownice dostępne na myjniach bezdotykowych mają opcję regulacji gęstości piany.

Nakładanie piany aktywnej

Nałóż pianę na cały samochód, zaczynając od dołu samochodu i kierując się do góry. Dzięki temu piana dłużej utrzyma się na karoserii i lepiej zadziała na brud. Piana powinna być stosunkowo gęsta, przypominająca nieco piankę do golenia. Do jej wytworzenia niezbędne jest sito pianujące, więc myjnia musi być wyposażona w dodatkową lancę. Nakładanie jej w formie oprysku podstawową lancą nie jest takie skuteczne. Trudno wówczas również ocenić stężenie kosmetyku.
Jeśli nie mamy w pobliżu miejsca zamieszkania myjni, która jest wyposażona w pianownicę, zamiast piany nakładamy szampon lub proszek do mycia. Po nałożeniu proszku lub szamponu najlepiej odczekać co najmniej minutę przed przejściem do kolejnego trybu. Ułatwi to usunięcie zabrudzeń i umożliwi detergentom zawartym w preparatach do czyszczenia rozpuszczenie zanieczyszczeń.

Jak myć auto na myjni? Mycie właściwe

Po około 3–5 minutach lub po pierwszych oznakach zasychania, spłucz pianę aktywną. Choć niektóre myjnie zachęcają do spłukania piany aktywnej czystą wodą, można bez obaw od razu użyć trybu mycia mikroproszkiem. Mycie auta zacznij od kół oraz nadkoli. Jeśli nie ma kolejki i właściciel dopuszcza używanie własnych kosmetyków (to rzadkość), warto użyć środków do czyszczenia felg (np. krwawej felgi) i do opon.
Samą karoserię myj od góry do dołu. Zacznij od dachu, a następnie przejść do mycia innych poziomych powierzchni – maski i bagażnika. Czyszcząc boki auta, nie zapomnij o umyciu lusterek. Lancę myjki ciśnieniowej kieruj pod kątem około 45 stopni względem karoserii i trzymaj odległość minimum 15–20 centymetrów. Jeśli zbliżysz ją zbyt mocno, wysokie ciśnienie może wręcz oderwać płat lakieru lub przebić oponę. Wykonuj ruchy zagarniające, zmiatając detergent na posadzkę. Jeśli masz taką możliwość, przed myciem odchyl wycieraczki.

Jak umyć samochód na myjni? Podstawą jest spłukanie samochodu!

Jak myć auto na myjni bezdotykowej? Żeby mycie było skuteczne, nie powinniśmy zapominać o spłukaniu samochodu po zastosowaniu kosmetyków oraz mycia właściwego. Ten krok jest istotny z uwagi na ryzyko pozostawania kosmetyków i resztek zanieczyszczeń pod wycieraczkami, tablicą rejestracyjną czy innymi elementami samochodu. Płukanie kończymy w momencie, w którym spływająca po karoserii woda jest czysta.

Woskowanie i osuszanie

Mycie auta na myjni bezdotykowej nie zastąpi dotykowego mycia „na dwa wiadra”. Nawet myjka o dużym ciśnieniu pozostawi na lakierze niewielki film z brudu. Z tego względu nie należy osuszać auta po myciu bezdotykowym za pomocą ścierek czy ręczników. Znajdujące się na samochodzie drobinki piasku mogłyby porysować lakier.
Jak myć samochód na myjni samoobsługowej, by nie powstały zacieki i smugi? Wystarczy użyć trybu woskowania. Płynny wosk zadziała jak osuszacz, rozbijając tafle wody. Dzięki temu woda szybciej spłynie z karoserii i nie pozostawi białych osadów mineralnych, tzw. water spotów. Do końcowego spłukiwania warto użyć wody zdemineralizowanej, niezawierającej kamienia. Warto pamiętać o tym, że woskowanie na myjni ma stosunkowo niską trwałość, zatem raz na określony czas warto zdecydować się również na samodzielne woskowanie samochodu w domu, przy użyciu dedykowanego kosmetyku wysokiej jakości. Pozwoli to wypełnić drobne mikrouszkodzenia na karoserii oraz sprawić, że stanie się błyszcząca i estetyczna.

Uwaga na szczotkę!

Na niektórych myjniach samoobsługowych można znaleźć szczotkę z natryskiem wody. Pod żadnym pozorem nie używaj jej jednak do mycia karoserii lub felg. Wykonana jest z twardego włosia, a ponadto najczęściej pełna jest piasku, błota i kamyków, którymi porysujesz lakier. Do czego więc służy? Za jej pomocą umyjesz opony, nadkola oraz części pojazdów użytkowych odporne na zarysowanie.
Po umyciu samochodu na myjni bezdotykowej najlepiej udać się w kilkukilometrową przejażdżkę. Pęd wiatru wydmucha resztki wody ze szczelin, dzięki czemu unikniesz zacieków, a w zimie – zamarzania wody. Co jakiś czas umyj samochód tradycyjnie, za pomocą szamponu samochodowego. Niestety nie można tego zrobić na stanowiskach myjni samoobsługowej.

Jak myć samochód na myjni? Informacje dodatkowe

Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej? Warto pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach. Jeśli myjemy samochód w lecie, po długiej trasie, należy odczekać chwilę, aż lakier się schłodzi – lanie chłodnej wody z myjki na samochód może doprowadzić do uszkodzeń lakieru oraz układu hamulcowego. Końcówki lancy nigdy nie zbliżajmy zbyt blisko lakieru, by zmyć trudniejsze zabrudzenia. Znacznie lepszym pomysłem będzie wstępne namoczenie brudnej okolicy, by wrócić do niej w późniejszym czasie. Wówczas zabrudzenia będą mogły delikatnie się odmoczyć, bez szkód dla lakieru.
Podstawą podczas mycia jest odpowiednie dostosowanie czasu do stopnia zabrudzenia samochodu oraz możliwość przetrzymania kosmetyków na karoserii przynajmniej przez minutę. Niektóre myjnie samochodowe umożliwiają korzystanie z wydłużonych programów wieczorami oraz w nocy, kiedy ruch jest nieco mniejszy. Myjnię warto odwiedzać przynajmniej raz na 1–2 tygodnie, by zachować samochód w jak najlepszej kondycji.

Jak wybrać dobrą myjnię samochodową?

Na najlepszych myjniach samochodowych wprowadzona została funkcja pauzy, która umożliwia odczekanie kilku minut po to, by dać zadziałać detergentom. Dużą zaletą będzie również udostępnianie użytkownikom przez myjnię wieszaków i uchwytów na dywaniki samochodowe, a także dostępność dodatkowych usług, z których można skorzystać w razie potrzeby. W dobrej myjni samochodowej bezdotykowej stosowane są profesjonalne kosmetyki, które zadbają o wysoki połysk i bezpieczeństwo lakieru.
Na każdej myjni powinna znajdować się w widocznym miejscu instrukcja obsługi, która ułatwi skorzystanie z dostępnej infrastruktury. Chociaż mycie auta na myjni wydaje się stosunkowo proste, każde urządzenie może działać nieco inaczej. Dobrą myjnię można łatwo zweryfikować, zaglądając do opinii zamieszczonych w internecie lub sprawdzając, czy aparat do mycia posiada wszystkie niezbędne funkcje (płukanie, pianownicę, woskowanie, nabłyszczanie) i odpowiedniej jakości kosmetyki samochodowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!