Data publikacji:

Opony koreańskie. Czy warto je wybrać?

Ogólnie przyjęte stereotypy niosą przeświadczenie, że opony pochodzące z Dalekiego Wschodu charakteryzują się niską jakością. Kojarzone są z tak zwanymi tańszymi zamiennikami. Inaczej wygląda sprawa z koreańskimi markami wulkanizacyjnymi. Są to jedne z najszybciej rozwijających się koncernów, których produkty ulokowane są na wysokich miejscach już od wielu lat. Szczególnie topowe marki mają bardzo duży wpływ na kształtowanie się branży oponiarskiej. Wdrażają one coraz to nowsze, bardziej innowacyjne rozwiązania, które bardzo często wyznaczają nowe ścieżki i kreują nowe trendy, za którymi podążają pozostałe koncerny z całego świata.
opony koreańskie

Opony koreańskie – czy warto?

Koreańskie modele opon, wbrew powszechnej, mylnej opinii, charakteryzują się bardzo wysokim poziomem jakości i wykonania. To, co najbardziej zachęca do inwestycji we wschodnie modele, to bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W wielu przypadkach kierowcy, którzy sprawdzili koreańskie opony, nie chcą powracać do starych przyzwyczajeń i zostają wierni wschodnim producentom.
Największe niezależne koncerny samochodowe, które regularnie poddają testom różne rodzaje opon, dość jasno wykazują, że koreańskie ogumienie jest bardzo bezpieczne. Od wielu lat zajmują wysokie pozycje w rankingach. W każdej topowej dziesiątce znajdzie się co najmniej jeden model koreańskiego pochodzenia, a coraz częściej znaleźć je można na podium. Nie jest to jeden konkretny rodzaj. Świetne oceny posiadają zarówno opony letnie, zimowe, jak i te całosezonowe.
Co charakteryzuje koreańskie opony? Jest to na pewno bardzo dobra cena, w porównaniu z tym, co oferują nam europejskie marki. Posiadają one bardzo dobre parametry przyczepności i hamowania na każdej nawierzchni. Pozwala to na dynamiczną i bezpieczną jazdę. Innowacyjne rozwiązania to stałe ulepszanie produktów. Otrzymujemy przez to coraz to trwalsze opony, które pozwalają na znaczne większe przebiegi.
Dodatkowo koreańskie marki dążą do ekologicznych rozwiązań. Najczęściej spotkać można się z obniżaniem masy opon, poprzez zużywanie mniejszej ilości materiału, który ulepsza się naturalnymi składnikami. Powoduje to lepsze wykorzystanie materiału, mniejsze nakłady surowców, łatwiejszą utylizację. Jak przekłada się to na parametry jazdy? Obniżona masa i ulepszacze stosowane w mieszankach to większa trwałość opony, obniżone opory toczenia, a przez to niższe spalanie i bardziej ekonomiczna jazda.
Poniżej przedstawiamy najbardziej rozpoznawalne marki koreańskie, które od lat zajmują się produkcją opon.

Hankook Tire

Hankook Tire to południowokoreański producent ogumienia. Jest to sztandarowa marka reprezentująca wschodnie opony. Firma ta przeznacza ogromne nakłady finansowe na rozwój technologii produkcji opon. Widać to chociażby po infrastrukturze badawczej. Hankook Tire posiada pięć ośrodków badawczo-technologicznych – trzy w azjatyckich krajach, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych, oraz zatrudnia na całym świecie ponad 22 tysiące wykwalifikowanych pracowników.
Klasę opon Hankook widać wyraźnie w sportach motorowych. Dla przykładu, wyścigi DTM, największe serie wyścigowe w Niemczech, której wyłącznym dostawcą opon jest właśnie koreańska marka. Tworzą oni bowiem bardzo trwałe opony o znakomitej przyczepności. Wywodzą się ze sportów motorowych, dlatego ich wyroby pozwalają na wysokie osiągi.

Nexen

Nexen to druga najbardziej rozpoznawalna marka opon samochodowych pochodząca z Korei Południowej. Również posiada rozbudowaną sieć stacji rozwojowo-technologicznych, stale starając się wyznaczać nowe trendy. Nexen skupił się na produkcji opon do samochodów osobowych każdej klasy, większych SUV-ów i lekkich aut dostawczych.
Opony Nexen wyróżniają się wysoką trwałością, niskimi indeksami spalania, bardzo dobrymi współczynnikami hamowania i przyczepności. Zajmują wysokie lokaty w wielu rankingach niezależnych testerów, jednak najbardziej rozpoznawalnymi ich produktami są opony zimowe. Charakteryzują się innowacyjnymi rzeźbami bieżnika, które znacznie podniosły poziom przyczepności i bezpieczeństwa na zaśnieżonych drogach. Nowoczesne mieszanki to gwarancja trwałości i komfortu jazdy. Na początek przygody z koreańskimi markami zdecydowanie najbardziej polecane.  

Kumho

Kumho to stosunkowo młoda marka na koreańskim rynku oponiarskim, która swoją strategię opiera na innowacyjności swoich opon. Firma ta zaopatruje w oryginalne wyposażenie największe koreańskie marki samochodowe, takie jak Kia czy Hyundai. Specjalizują się w produkcji opon klasy średniej, które wzrok przyciągają przede wszystkim za pomocą swojej atrakcyjnej ceny.
Konstrukcja opon Kumho umożliwia zachowanie wysokiej precyzji prowadzenia w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Marka ta posiada szeroką gamę opon letnich i zimowych. Skupili się na produkcji opon sezonowych, z naciskiem na ich wysoką jakość. Jakość produktów widać po tym, jak bardzo angażują się w zaopatrywanie sportów motorowych, gdzie wysoka jakość, trwałość i precyzja wykonania są najważniejszymi elementami.
Jak można zauważyć, koreańskie opony to doskonały „złoty środek” między ceną a jakością. Charakteryzują się bardzo dużą trwałością, doskonałą przyczepnością i świetnymi parametrami jazdy. Posiadają wysokie wskaźniki bezpieczeństwa, więc śmiało stwierdzić można, że spełniają oczekiwania znacznej ilości kierowców.
Zdjęcie: Envato Elements