Data publikacji:

Jak czytać oznaczenia opon ciężarowych?

Opony ciężarowe posiadają wiele wygrawerowanych na swojej bocznej ścianie znaków. Warto je znać, aby wiedzieć, jakie opony używamy. Dowiemy się przede wszystkim jakie są ich wymiary, jakie są parametry jazdy oraz wiele innych, dodatkowych informacji. Najważniejsze są oznaczenia indeksów nośności, prędkości, oraz wymiarów opony. Gdzie je znaleźć i co oznaczają?
oznaczenia opon ciężarowych

Oznaczenia opon ciężarowych

Każdy kierowca samochodu ciężarowego czy właściciel floty miał styczność z oznaczeniami dotyczącymi opon dostosowanych do ich pojazdów. Informacje te potrzebne są przede wszystkim przy doborze i zakupie nowego ogumienia. Ważne jest, aby rozumieć te oznaczenia opon, w przeciwnym razie może okazać się, że zakupione opony nie pasują do naszego samochodu ciężarowego lub jazda na nich pogarsza znacznie prowadzenie się pojazdu.
Odpowiednie dopasowanie opon to przede wszystkim wygoda kierowcy, oszczędność dla właściciela, a w razie kontroli uniknięcie mandatu. Opony ciężarowe bowiem mają wiele oznaczeń, które bardzo mocno precyzują ich przeznaczenie, dlatego warto przestrzegać obowiązujących norm.

Jak czytać oznaczenia opon przeznaczonych do samochodów ciężarowych?

Na boku opony znajdują się wygrawerowane dane opony, takie jak rozmiar, współczynnik nośności oraz indeks prędkości. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest 315/70 R22.5 L 154/150 i to właśnie te oznaczenia będziemy dziś rozszyfrowywać.
Pierwsze w kolejności liczby to, tak samo jak w przypadku samochodów osobowych, oznaczenia szerokości i profilu opony. Nasza opona ma szerokość 315 milimetrów i profil o wysokości 70% w stosunku do szerokości. Litera R to informacja, że opona ma budowę radialną, 22.5 natomiast to rozmiar średnicy felgi, na który opona ta pasuje, u nas 22.5 cala.
Kolejne oznaczenia jakie widać to litera L, jest to indeks prędkości, czyli informacja, z jaką prędkością poruszać się może pojazd na tych oponach. W naszym oznakowaniu litera L oznacza prędkość do 120 km/h. Jest to dokładnie ta sama skala, co do samochodów osobowych, więc z jej rozszyfrowaniem nie powinno być problemu.
Indeks nośności opony informuje, z jakim maksymalnym obciążeniem może jechać pojazd przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Liczby 154/150 informują o dopuszczalnym obciążeniu kolejno 3750 kg (dla opony pojedynczej) oraz 3350 kg dla opon bliźniaczych.

Opony ciężarowe – dodatkowe oznaczenia

Na wielu modelach opon przeznaczonych do samochodów ciężarowych widnieje skrót FRT, który oznacza Free Rolling Tire. Jest to informacja o ogumieniu, które nadaje się do montażu zarówno na osiach napędowych ciężarówki, jak i na przednich osiach kierowanych. Opony z tym oznaczeniem montować można na osiach przyczep, naczep oraz wszystkich dodatkowych osiach pojazdu ciężarowego. Posiadają one z reguły większy indeks nośności, przez co charakteryzują się też większą wytrzymałością i trwałością. Są to opony doskonale dostosowane do dużych obciążeń z jakimi zmagają się naczepy ciężarowe.
Na oponach do samochodów ciężarowych znaleźć można oznaczenia dedykowane do konkretnych osi. Opony na oś kierowaną najczęściej oznacza się literą F „front” lub S „steer”. Innym oznaczeniem, przystosowanym do osi napędowych jest literka D „drive” oraz T „trailer” z przeznaczeniem na naczepy ciężarowe. Są to najczęściej stosowane oznaczenia, jednak każdy producent zastrzega sobie prawo do posługiwania się swoimi, dlatego w razie wątpliwości warto sprawdzić u źródła, co producent miał na myśli, aby opony, które wybieramy były odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb.
Zdjęcie: Envato Elements