Data publikacji:

Roadstone Eurovis Sport 04. Opona letnie do aut sportowych

Roadstone Eurovis Sport 04 to zachodnioazjatycka propozycja sportowej opony, która bardzo dobrze wpisuje się w europejskie standardy. Jest to produkt pochodzący z Korei, który sukcesywnie zalewa europejski rynek motoryzacyjny. Jest to model opon ekonomicznych, jednak parametrami wykraczający poza tę skalę. Śmiało można stwierdzić, że niejeden wymagający miłośnik szybkiej jazdy byłby zadowolony z możliwości, jakie oferuje mu właśnie Roadstone Eurovis Sport 04.
roadstone eurovis sport 04

Roadstone Eurovis Sport 04 – charakterystyka

Jakie opony letnie wybrać? Warto rozpocząć od tego, że model Roadstone Eurovis Sport 04 reprezentuje sportowe opony letnie. Mimo sezonowego przeznaczenia bardzo dobrze spisuje się w każdych warunkach pogodowych, zarówno na suchej, jak i mokrej drodze. Nie traci przyczepności przy agresywnym ruszaniu oraz podczas dynamicznej jazdy w zakrętach.
Model ten dobrze utrzymuje zakładany tor jazdy oraz skutecznie hamuje na suchej drodze. Roadstone Eurovis Sport 04 bardzo szybko dogania topowe modele opon sportowych. Dzisiejsze standardy „wyścigowych” opon wykraczają poza segment HP (High Performance). Tak też jest z opisywanym przez nas ogumieniem.
Roadstone Eurovis Sport 04 zalicza się do segmentu UHP (Ultra High Performance), czyli opon sportowych, o indeksie prędkości umożliwiającym jazdę do nawet 300 km/h. Model ten stosowany jest również w samochodach wyczynowych i wyścigowych, co świadczy o najwyższej jakości wykonania i bardzo dużym indeksie bezpieczeństwa.

Bieżnik opony Roadstone Eurovis Sport 04

Rzeźba tych opon wyposażona została w asymetryczny bieżnik, który świetnie trzyma się drogi podczas nabierania prędkości. Właściwości jezdne i precyzję prowadzenia zapewnia poszerzany blok barkowy, który odporny jest na odchylenia w sytuacjach, kiedy działa na niego bardzo duża siła odśrodkowa pojawiająca się podczas pokonywania zakrętów ze znaczną prędkością. Oznacza to, że opona klei się do drogi i nie pozwala na utratę trakcji podczas dynamicznej jazdy.
Budowa centralnej części opony zapewnia również bardzo wysokie osiągi w deszczowych warunkach. Udało się to osiągnąć przede wszystkim dzięki czterem rowkom obwodowym, które bardzo skutecznie odprowadzają nagromadzającą się na powierzchni styku wodę oraz zapobiegają powstawaniu zjawiska aquaplaningu i gubieniu trakcji. Zastosowanie zagiętych rowków w kształcie pazurów jeszcze bardziej wspiera kontrolę prowadzenia w trudnych warunkach, co idealnie uzupełnia się z rowkami odprowadzającymi.
Podstawą sportowych opon jest wysoka precyzja prowadzenia i stabilność jazdy. W przypadku opisywanego przez nas modelu Roadstone Eurovis Sport 04 o stabilność dbają nowoczesne żebra obwodowe o znacznie poprawionej i zwiększonej sztywności.

Opony ekonomiczne Roadstone Eurovis Sport 04

Opony klasy ekonomicznej z założenia służyć mają mniejszym samochodom przeznaczonym głównie do jazdy po mieście i dobrych drogach. W tym przypadku się to nie sprawdzi. Zastosowanie opon Roadstone Eurovis Sport 04 do małego miejskiego auta to zwyczajna utrata potencjału tej opony.
Najlepiej sprawdzi się, jak na sportowy model przystało, w mocniejszych autach sportowych czy większych SUV-ach. Opony te występują w wariantach wzmocnionych, dlatego nie ma obaw o naciski i większe masy pojazdów. W SUV-ach i crossoverach sprawdzą się równie dobrze.
Bardzo dużym plusem jest to, że model ten występuje w szerokiej gamie różnych rozmiarów, dlatego nie powinno być problemów z dopasowaniem odpowiedniego do większości samochodów. Pamiętać należy również o tym, że nie jest to opona dedykowana jedynie samochodom sportowym.
Mniejsze auta też się z nią zaprzyjaźnią, jednak inwestycja w sportowe opony do miejskiej jazdy nie zawsze jest korzystna. Jako że Roadstone Eurovis Sport 04 spełnia standardy opony sportowej UHP, można uznać ten model za niezwykle bezpieczny. Jeżeli więc nie jesteś miłośnikiem bardzo szybkiej jazdy, jednak cenisz sobie dobre parametry i osiągi, a przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa, jest to model, który może przypaść do gustu.

Roadstone Eurovis Sport 04 – dane techniczne wybranego modelu
w rozmiarze 205/55 R17

 • Producent - Roadstone
 • Model – Eurovis Sport 04
 • Przeznaczenie – letnie
 • Klasa – ekonomiczna
 • Szerokość – 205 mm
 • Profil – 55%
 • Średnica – 17”
 • Indeks nośności – 95 (690 kg)
 • Indeks przyczepności – B (+3 m przy 80 km/h)
 • Opory toczenia – klasa B
 • Indeks prędkości – Y (do 300 km/h)
 • Hałas zewnętrzny – 70 dB
 • Dodatkowe oznaczenia – XL – wzmacniana, UHP (Ultra High Performance) – wysokie osiągi, opona sportowa