Opony Semperit

Austriacka firma Semperit ma swoją długą i bogatą historię, której część jest związana z Polską. W okresie międzywojennym działały w Krakowie Polskie Zakłady Gumowe „Semperit”. Nazwa firmy pochodzi z łaciny, gdzie semper it oznacza, że to zawsze działa. Semperit jest obecnie marką znanej firmy Continental, niemieckiego potentata na rynku opon samochodowych. Warto sprawdzić, czy opony z logo Semperit zawsze działają niezawodnie.

Opony Semperit. Prawie dwa wieki tradycji

Semperit to najstarsza na kontynencie europejskim fabryka wyrobów gumowych i plastikowych. Wszystko zaczęło się w 1824 r., kiedy Jan Nepomucen Reithoffer założył wytwórnię odzieży wodoodpornej. W 1850 r. w Wimpassing w Dolnej Austrii firma zaczęła produkcję węży gumowych, a następnie opon do powozów. Wzrost popytu na wyroby gumowe oraz pojawienie się automobili skłoniły firmę do otwarcia wytwórni w Traiskirchen, gdzie na początku XX wieku ruszyła produkcja opon samochodowych.

Innowacje z Semperitu

W 1906 r. po raz pierwszy pojawiła się nazwa firmy „Semperit” (łac. semper it — to zawsze działa). W 1927 r. firma zaczęła produkcję pneumatycznych opon do samochodów ciężarowych, a w 1936 pojawił się „Goliath”, jedna z pierwszych w historii opon zimowych. Bliskość Alp pozwalała na testowanie ich w trudnych, górskich warunkach.

W 1956 r. firma wypuściła na rynek swoje pierwsze opony bezdętkowe oraz modne i popularne wówczas opony z białymi ścianami, a w 1963 r. światową karierę zrobiły opony z kolcami Semperit M+S 181. W 1967 r. firma zaczęła produkcję opon radialnych. Okres świetności przerwał wielki kryzys naftowy lat 70. XX wieku, który niekorzystnie odbił się na austriackiej firmie.

Pod skrzydłami Continentala

W 1983 r. rozpoczęto restrukturyzację, w wyniku której z holdingu Semperit AG wydzielono firmę Semperit Reifen AG, zajmującą się produkcją opon. W 1985 stała się ona częścią Grupy Continental, zachowując swoją markę i logo. W wyniku integracji z Continentalem w 1988 r. Semperit rozpoczął produkcję opon Direction-Grip, pierwszych zimowych opon dostosowanych do dużych prędkości. Polityka Grupy Continental, polegająca na przenoszeniu produkcji opon Semperit do tańszych lokalizacji w Europie Wschodniej (Czechy, Słowacja, Rumunia) sprawiła, że w 2002 r. ostatecznie zamknięto zakład w Traiskirchen, kolebce austriackiego przemysłu oponiarskiego.

Opony z Semperitu

Opony marki Semperit zaliczane są do opon klasy średniej lub budżetowej i przeznaczone dla różnych typów aut osobowych. Cenione są za przyzwoitą jakość w dobrej cenie, na co składają się niskie opory toczenia, bardzo dobra przyczepność w różnych warunkach, bezpieczeństwo, trwałość oraz krótka droga hamowania. Austriacka marka specjalizuje się w oponach zimowych, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz odpowiednio dobranym mieszankom gumowym zapewniają kontrolę nad pojazdem na ośnieżonych i krętych górskich drogach oraz bardzo dobre odprowadzanie śniegu, błota i wody.

Popularne modele opon Semperit

Opony zimowe

Opona Speed-Grip 2 dzięki odpowiednim mieszankom gumowym, kierunkowemu ułożeniu rowków i urzeźbieniu bieżnika doskonale trzyma się ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, zapewnia krótką drogę hamowania, a jednocześnie dużą wytrzymałość na ścieranie w różnych temperaturach. Jej kontynuacją jest model Speed-Grip 3. Budżetową wersją jest opona Master-Grip 2, przeznaczona do codziennych dojazdów do pracy lub na zakupy w warunkach jesienno-zimowych. Ekonomiczną oponą dla samochodów dostawczych i dużych aut osobowych jest Van-Grip 2.

Opony letnie

Opony Semperit Comfort-Life i Comfort-Life 2 cieszą się dużym uznaniem ze względu na dobrą jakość w niskiej cenie. Lekka konstrukcja zapewnia niskie opory toczenia i mniejsze zużycie paliwa, a konstrukcja opon sprawdza się zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni zapewniając stabilność pojazdu. Kierowców aut lepszej klasy o większej mocy silnika i szybszych mogą zainteresować opony średniej klasy z serii Semperit Speed-Life, w których producentom udało się uzyskać niską ścieralność przy zachowaniu dobrej przyczepności na mokrej i krętej drodze.

Opony całoroczne

Semperit nie nastawiał się na produkcję opon całorocznych, ale potrzeby rynku wymusiły zajęcie się też tym rodzajem ogumienia i to z bardzo dobrym skutkiem. Kierowcom samochodów osobowych można polecić opony Semperit Allseason-Grip, natomiast kierowcom aut dostawczych opony Van-Allseason, które są wysoko oceniane zarówno w warunkach zimowych, jak i latem.

Autor: Lech Wójcik