Data modyfikacji:

Kalkulator opon. Zamienniki opon do Twojego auta. Przelicznik opon.

Autor: Łukasz Wulkanista
Samochód jaki jest każdy widzi. W rzeczywistości jednak jest on konstrukcją skomplikowaną i zaprojektowaną z bardzo dużą dbałością o każdy detal. Dotyczy to nie tylko elementów silnika czy podwozia, ale także opon. Ich parametry dopasowane są do charakterystyki pojazdu i mają na celu zachowanie optymalnego komfortu i poziomu bezpieczeństwa jazdy. Na forach i portalach społecznościowych można jednak spotkać wielu kierowców pytających o tzw. zamienniki opon. Czym one są i czy warto je stosować? Z pomocą przychodzi kalkulator opon.

Najpopularniejsze wymiary opon

Zamienniki opon - co to jest?

Słowem wstępu, czyli wyjaśniamy pojęcie zamienników opon

Zamiennikiem przyjęło się nazywać opony o rozmiarze innym niż stosowane fabrycznie w konkretnym modelu pojazdu, ale dopasowane parametrami tak, aby zachować pełne bezpieczeństwo jazdy. Zamienniki zwykle stosuje się aby zmienić rozmiar felg, poprawić niektóre parametry jazdy lub oszczędzić na kosztach zakupu ogumienia.

Zdarza się bowiem, że cena zamiennika okazuje się znacznie niższa niż opony w rozmiarze homologowanym. Jak działa przelicznik opon? Rozmiar zamienników zwykle oblicza się przez porównanie zewnętrznej średnicy opony wzorcowej i sugerowanej. Przyjmuje się, że aby uznać konkretny model za bezpieczny, dopuszczalna różnica wynosić może od +1,5% do -2%.

Kalkulator opon / Przelicznik opon

Stworzyłem, moim zdaniem prosty i przejrzysty  (ocencie sami) kalkulator opon, dzięki któremu możecie zaoszczędzić parę groszy znajdując najtańszy, dostępny zamiennik do swojego auta. Wybierz swój obecny rozmiar opony w formularzu poniżej, kliknij "Szukaj zamienników" i sprawdź najlepszą alternatywę na ogumienie letnie, zimowe i wielosezonowe.

Rozmiary w tabelach zostały posortowane od najpopularniejszych czyli takich których sprzedaje się najwięcej i takich które mają największy asortyment dostępny na rynku. Po najechaniu myszką na wybrany wiersz w tabeli pojawi się informacja o przekłamaniu licznika kilometrów oraz prędkości dla danego rozmiaru.

Szerokość opony
Profil opony
Średnica opony


Czy zamienniki opon są bezpieczne?

Czy zamienniki opon są legalne i zgodne z prawem? Pytanie o bezpieczeństwo użytkowania zamienników pojawia się bardzo często. Skoro bowiem producent zaprojektował auto z konkretnym rozmiarem koła, to czy zmiana wymiarów opony nie przełoży się na pogorszenie bezpieczeństwa? Wszystko zależy od samego samochodu oraz zdrowego rozsądku użytkownika. Dobrze dopasowane zamienniki są tak samo bezpieczne jak opony w rozmiarze homologowanym i można używać ich bez żadnych obaw. Skąd jednak wiedzieć, że dany model będzie właśnie „dobrze dopasowany”? W pierwszej kolejności warto zerknąć do instrukcji obsługi samochodu, gdzie sam producent zwykle szczegółowo opisuje możliwe do zastosowania rozmiary ogumienia. Dlaczego jest to jednak tak ważne? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to ograniczenia stricte techniczne – dużo wyższa opona może zwyczajnie nie zmieścić się w nadkolu auta lub ocierać się o nie w czasie skręcania. Zmiana felg i opon na dużo mniejsze również może być niemożliwa – duża tarcza hamulcowa może nie wpasować się w niewielkie koło i uniemożliwić wymianę felg. Druga kwestia to przekłamanie wskazań licznika prędkości. Średnica koła ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy szybkościomierza i zmiana rozmiaru ogumienia może spowodować nieścisłości. Procentowa zmiana wyniku jest mniej więcej równa różnicy średnicy zamiennika w stosunku do opony wzorcowej. Większe opony powodują, że licznik pokazuje nieco mniejszą prędkość, podczas gdy ogumienie mniejszej średnicy powoduje zaniżenie wskazań.

Czy warto używać zamienników?

Specjaliści zalecają stosowanie opon w rozmiarze homologowanym do konkretnego modelu pojazdu. Dlaczego zatem wielu kierowców poszukuje zamienników, wykorzystując kalkulator opon? Jest to związane głównie z tym, że zmiana rozmiaru opony może przynieść pewne korzyści. Zamienniki stosowane są często przez miłośników tuningu, gdyż mogą pozytywnie wpływać na estetykę samochodu. Wielu użytkowników marzy o większych felgach czy szerszych oponach. Zwiększenie rozmiaru może też dodatnio wpłynąć na poprawienie trakcji i skrócenie drogi hamowania. Większa felga umożliwia także zastosować tarcze hamulcowe o większej średnicy. Zamienniki mogą także dodatnio wpływać na konkretne parametry jazdy – minimalizować ryzyko aquaplaningu, zwiększać komfort jazdy lub redukować hałas. Dużym plusem bywa też kwestia czysto ekonomiczna – skorzystanie z zamienników nierzadko pozwala wybrać model zbliżony parametrami, ale znacznie tańszy niż opona homologowana. Dotyczy to głównie posiadaczy ekskluzywnych aut, w których fabrycznie montowane są koło o nietypowych gabarytach.

Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Co o zamiennikach opon myślą firmy ubezpieczeniowe? Jedną z największych obaw kierowców poszukujących zamienników opon jest uznanie wypłaty odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Czy ubezpieczyciele nie uznają bowiem zmiany opon na alternatywne, za jedną z przyczyn wypadku lub kolizji? W przypadku ubezpieczenia OC, rozmiar opon nie ma większego znaczenia i raczej nie wpłynie na decyzję rzeczoznawców towarzystwa ubezpieczeniowego. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku polisy AC. Wypłata odszkodowania zależna jest tu bowiem od tego, czy samochód w czasie zdarzenia był zgodny z homologacją producenta. Zamienniki inne niż uwzględnione przez budowniczych auta mogą być zatem uznane za złamanie tego punktu. W Ogólnych Warunkach Umowy większości towarzystw ubezpieczeniowych jest podpunkt mówiący, iż odpowiedzialność wyłączona jest w przypadku eksploatacji pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem lub normami określonymi przez producenta pojazdu. Dlatego też sprawdzenie danych podanych w instrukcji obsługi jest tak ważne przy doborze zamienników – trzymając się ich mamy pewność, że prowadzenia samochodu będzie bezpieczne, a ubezpieczyciel nie odmówi ewentualnej wypłaty odszkodowania za stłuczkę lub wypadek drogowy.


Jak wyliczyć rozmiar zamiennika?

Jak samemu wyliczyć sobie rozmiar zamiennika_ Obliczanie rozmiaru zamienników nie jest szczególnie skomplikowane, jeżeli przyjmiemy, że zawsze szukamy modelu o średnicy różniącej się od wzorcowego o wymienione wcześniej +1,5% lub -2%. Cały proces doboru odpowiedniej opony jest jednak nieco bardziej skomplikowany i wymaga upewnienia się, że konkretny model będzie na pewno pasował do danego auta. Dopasowywanie w obrębie tego samego rozmiaru felgi nie jest niczym trudnym i nie powoduje zwykle żadnych komplikacji. Większą uwagę na detale zwrócić trzeba sięgając po felgi innej średnicy niż fabryczne. Okazać się może bowiem, że nowe ogumienie nie mieści się w nadkolu, nie mieszczą się w nim tarcze hamulcowe lub licznik przekłamuje wskazania o znaczącą wartość.  Przed poszukiwaniem zamienników warto uważnie przestudiować instrukcję obsługi pojazdu, skorzystać z pomocy fachowca lub użyć profesjonalny kalkulator zamienników opon.

Wady i zalety zamienników opon

Dopasowanie zamiennika wiąże się z pójściem na pewne kompromisy. Nie ma bowiem rozwiązań wolnych od wad i należy zawsze zestawić je z zaletami. Zwiększenie rozmiaru felg pozwala poprawić wygląd samochodu i zamontować większe tarcze hamulcowe – dlatego też tego typu zabiegi stosują często posiadacze aut sportowych i ekskluzywnych limuzyn. Większe koło i niskoprofilowa opona dają także lepszą sterowność i gwarantują bardziej przewidywalne zachowanie pojazdu podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Wady zamienników o innej średnicy to głównie pogorszenie komfortu i większa podatność na uszkodzenia. Dotyczy to głównie opon niskoprofilowych. Niższa wysokość ścianki opony powoduje, że felgi i ogumienie łatwiej uszkodzić przy wjechaniu np. w dziurę na drodze lub zawadzenie o wysoki krawężnik. Tego typu gumy mają też sztywniejsze boki, co negatywnie wpływa na komfort jazdy. Niska opona może mieć też nieco większą podatność na aquaplaning, ze względu na płytki bieżnik, który może nie dość szybko odprowadzać wodę.

Co z indeksem prędkości i nośności?

Rozmiar zamiennika nie jest jedynym parametrem, jaki należy brać pod uwagę przy zakupie. Ważną cechą każdej opony jest bowiem jej przydatność do użytkowania przy określonych szybkościach oraz wytrzymałość na nacisk. Te cechy określają parametry nośności i indeks prędkości podawane przez producenta. W instrukcji obsługi pojazdu znajdziemy informacje o tym, jaką charakterystykę musi mieć ogumienie stosowane w jego przypadku. Zachowanie odpowiedniej nośności i indeksu prędkości jest niezbędne dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Tej zasady przestrzegać należy bezwzględnie – indeks prędkości i nośność zamiennika nie mogą być nigdy niższe niż podane przez producenta wozu.

Na co uważać decydując się na zamiennik?

Kalkulator opon - O czym należy pamiętać? Decydując się na zamienniki opon warto pamiętać o kilku zasadach, poświęcić nieco czasu na wyszukanie odpowiedniej opcji i zachować umiar. Zamienniki zawsze dopasowujemy do konkretnej średnicy felgi – czyli posiadając koła 16-calowe, wybieramy alternatywne ogumienie przeznaczone do średnicy 16 cali. Warto również pamiętać, że nawet jeżeli konkretny model ma rozmiar różniący się o wzorcowe +1,5% do -2% nie musi on fizycznie pasować do konkretnego auta. Przed zakupem należy upewnić się, że dane ogumienie będzie odpowiednie, czytając instrukcję obsługi, książkę serwisową pojazdu lub sprawdzając dane na nalepce umieszczonej wewnątrz samochodu. W przypadku niejasności najlepiej zwrócić się do profesjonalnego sprzedawcy, mechanika lub wulkanizatora. Podsumowując wcześniejsze zalecenia, pamiętaj aby:
 1. Opony i felgi nie haczyły o nadkola, części nadwozia i elementy zawieszenia. Nie powinny też wystawać poza obrys auta. Opony muszą umożliwiać zamontowanie układu hamulcowego i nie mogą mieć z nimi kontaktu.
 2. Opony nie były zbyt wąskie ani zbyt szerokie, gdyż mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub dynamikę jazdy.
 3. Nieprawidłowo dobrany zamiennik może fałszować wskazania szybkościomierza oraz licznika kilometrów.
 4. Zamienniki nie charakteryzowały się niższym indeksem prędkości i nośnością niż opony wzorcowe.
Przy doborze zamiennika pamiętać też trzeba o szerokości opony, którą również dopasowujemy do posiadanej felgi. Zbyt szerokie opony również mogą nie mieścić się w nadkolach. Zmiana szerokości ma swoje wady i zalety, o których również należy pamiętać.

Zalety i wady szerszych opon

Co zatem może przemawiać za wymianą ogumienia na szersze lub sprawić, że postanowimy tego nie robić? W tabeli poniżej przedstawiłem zalety oraz wady zastosowanie szerszych opon niż wzorcowe. Czyli np. gdy zamiast szerokości 195 zdecydujemy się  na 205, 215 czy przykładowo 225 mm.
Zalety Wady
 • krótsza droga hamowania
 • lepsza stabilność na zakrętach
 • większa precyzja kierowania
 • lepsza przyczepność
 • wyższe opory toczenia
 • większe spalanie paliwa
 • większy hałas w czasie jazdy
 • większa podatność na zjawisko aquaplaningu
 • gorsza amortyzacja nierówności
 • wyższa cena ogumienia

Zalety i wady węższych opon

Zastosowanie węższych opon również może mieć dodatnie i ujemne skutki dla użytkowania pojazdu. Do największych zalet opon wąskich oraz najczęściej wymienianymi wadami wąskich zamienników są parametry podane w tabeli poniżej. Czyli np. gdy zamiast szerokości 195 zdecydujemy się  na 185, 175 czy przykładowo 165 mm.
Zalety Wady
 • niższa cena opon
 • lepsza amortyzacja nierówności
 • mniejsze ryzyko aquaplaningu
 • mniejszy hałas zewnętrzny
 • zmniejszona przyczepność
 • dłuższa droga hamowania
 • słabsze zachowanie pojazdu podczas pokonywania ostrych zakrętów

Podsumowanie

Stosowanie zamienników to dzisiaj praktyka stosunkowo powszechna. Pomimo tego, że zawsze lepiej stawiać na idealnie dopasowane rozmiary ogumienia, zawsze może znaleźć się powód, aby wybrać alternatywne rozwiązanie. Jest to decyzja niełatwa, ale nie należy się jej też bać. Dostępne aktualnie rozwiązania pozwalają zachować pełne bezpieczeństwo jazdy i dopasować auto do konkretnych potrzeb użytkownika.

Zamienniki mogą poprawić charakterystykę jazdy, stać się wyjątkową ozdobą ulubionego wozu lub pozwolić ograniczyć koszty eksploatacji. Na dobór zamienników warto jednak przeznaczyć nieco czasu, zrobić to z głową i skorzystać z kalkulatora opon, aby uniknąć przypadkowych błędów w obliczeniach.

Poniżej lista 200 najpopularniejszych zamienników.

Zamienniki opon 13

Zamienniki opon 14

Zamienniki opon 15

Zamienniki opon 16

Zamienniki opon 17

Zamienniki opon 18

Zamienniki opon 19

Zamienniki opon 20

Zamienniki opon 21

Zamienniki opon 22

1 komentarz
 1. Dan | 16.03.2018 18:28
  Jeżeli jeździmy dużo w trasie z wysokimi prędkościami ale nie z pełnym obciążeniem, warto zastanowić się nad oponami wyższymi. Zbijemy nieco obroty i przy równej jeździe auto spali mniej. Za to jeżeli jeździmy z pełnym obciążeniem czy przyczepką i czasami brakuje nam mocy, warto założyć opony niższe. Wachlujemy w ten sposób przełożeniem głównym, bez wymiany skrzyni biegów ;)
Car button for electronic handbrake. Parking brake

Kontrolka układu hamulcowego – co robić, gdy pojawi się na desce rozdzielczej?

2023-09-06
Nowoczesne samochody wyposażone są w szereg różnego rodzaju czujników, które za pomocą licznych komunikatów na komputerze pokładowym i kontrolek informują nas o prawidłowości, lub nieprawidłowości pracy podzespołów w naszym pojeździe. O ile komunikaty na komputerze pokładowym to interpretacja i odczyt chwilowych parametrów pracy, o tyle kontrolki najczęściej informują nas o błędach i potencjalnych awariach. Jedną z najważniejszych kontrolek, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy jest kontrolka układu hamulcowego. Jej pojawienie się na kokpicie informuje nas o potencjalnych zagrożeniach i usterkach pochodzących z układu hamulcowego. Jej zaświecenie się pozwala odpowiednio wcześnie zareagować i zbadać stan układu hamulcowego i nie dopuścić do jego całkowitego uszkodzenia. Co robić, gdy pojawi się na desce rozdzielczej kontrolka układu hamulcowego?
rusty car detail close up. Corrosion on automobile

Jaka farba na rdzę w samochodzie? Jak ją wybrać?

2023-09-06
Opady deszczu, sól na drodze oraz warunki atmosferyczne to jedne z powodów wdzierania się korozji do naszego samochodu. Najchętniej i najszybciej atakuje ona metalowe elementy podwozia, które są najbardziej narażone na kontakt z wyżej wymienionymi czynnikami. Bardzo często podwozia samochodów potrzebują dodatkowego wsparcia w formie warstwy farby antykorozyjnej, której aplikacja pomaga zatrzymać proces rdzewienia, a gdy jeszcze nie widać oznak korozji, zapobiega i spowalnia proces jej występowania. Jaką farbę na rdzę w samochodzie wybrać?
air conditioning car. car air conditioner. car air conditioning.

Jak wybrać dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie?

2023-09-06
Klimatyzacja samochodowa to standard wyposażenia każdego nowego pojazdu. Zimą pomaga ogrzać się i skutecznie odmrozić szyby, latem przynosi ukojenie w największe upały. Niestety jej nieprawidłowe użytkowanie może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza zdrowotne konsekwencje. Jej zasada działanie opiera się głównie na dużej ilości wilgoci, a więc jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Z tego powodu niezbędnym jest utrzymywanie przewodów i systemu klimatyzacji w jak najlepszej kondycji. Zalecenia mówią o minimum dwukrotnym czyszczeniu klimatyzacji w sezonie, jednak jej częste i intensywne użytkowanie zachęca do częstszej dezynfekcji. Jak odgrzybić klimatyzację i jakiego środka użyć?
skoda octavia

Chcę kupić skodę octavię. O czym powinienem wiedzieć?

2023-08-22
Skoda Octavia to najpopularniejszy samochód 2018 roku. Co składa się na tak dużą popularność modelu i o czym trzeba wiedzieć przed zakupem Skody?
olej silnikowy do diesla

Jaki olej silnikowy do diesla?

2023-08-15
Chociaż na Zachodzie liczba samochodów z silnikiem diesla się zmniejsza, w Polsce nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wiele osób ciągle ma takie samochody. Sprawdźmy, jaki olej jest najlepszy do silników diesla.
Jakiej firmy opony całoroczne wybrać na sezon 2022/2023?

Jakiej firmy opony całoroczne wybrać na sezon 2023/2024?

2023-08-14
Nadejście sezonu wymiany opon może niektórych kierowców przyprawić o ból głowy. Jeśli nasze opony nadają się już do wyrzucenia, to zakup nowych z pewnością nie będzie łatwy. Tym bardziej, że nie tylko zdecydowanie się na konkretny model może być kłopotliwe, ale też wybór pomiędzy sezonowymi a całorocznymi. Dla kogo jest ten drugi typ opon? Jakie modele warto mieć na uwadze podczas poszukiwań? Sprawdźmy.