Data modyfikacji:

Testy opon zimowych. Ranking najlepszych opon zimowych

Ranking opon co roku przedstawiają największe marki testerów opon. Największe i najpopularniejsze z nich to ADAC oraz AutoBild. Marki te odpowiadają, na podstawie swoich rankingów, jakie opony zimowe na przyszły sezon wybrać.

Najlepsze opony zimowe – ranking popularności

Kim są największe marki testerów?

ADAC i AutoBild to znane na całym świecie grupy zrzeszające kierowców z całego globu. ADAC jest drugą, zaraz po amerykańskim AAA, największą organizacją. Zaraz za nią znajduje się grupa AutoBild. Oba ugrupowania pochodzą z Niemiec. Zajmują się testowaniem opon, samochodów oraz angażują się na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie edukacji kierowców. Grupy te co roku przeprowadzają testy opon samochodowych każdego rodzaju, wśród których znajdują się również testy opon zimowych.

Jak ocenia się opony podczas testów ogumienia zimowego?

W testach najpopularniejszych marek testerskich biorą udział zarówno opony klasy premium, jak i te ekonomiczne. Producenci nie mają wpływu na wynik testów, tym samym nie mogą się przygotować do ich zaliczenia. Testerzy kupują opony u przeróżnych dostawców i w bardzo różnych momentach, aby przeprowadzone testy były jak najbardziej rzetelne i obiektywne. 

Opony zimowe oceniane są według siedmiu punktów, z czego każdy wpływa na jego ostateczną ocenę. Z tego powodu najlepsze opony, najwyższe miejsca, to te, które najlepiej wypadają w każdym kryterium. Pod uwagę bierze się następujące punkty:

 • zachowanie na mokrej nawierzchni – 30% oceny końcowej;
 • zachowanie na śniegu – 20% oceny końcowej;
 • zachowanie na suchej drodze – 15% oceny końcowej;
 • zachowanie na lodzie – 10% oceny końcowej;
 • żywotność i trwałość – 10% oceny końcowej;
 • opory toczenia i wpływ na spalanie paliwa – 10% oceny końcowej;
 • generowany hałas zewnętrzny i wewnętrzny – 5% oceny końcowej.

Specjaliści testujący opony zimowe stosują skalę ocen od 0,6 do 5,5 punktów, przy czym im niższa ocena, tym lepsza nota ostateczna i wyższe miejsce w rankingu. Schemat oceniania wygląda następująco:

 • 0,6–1,5 pkt – bardzo dobra;
 • 1,6–2,5 pkt – dobra;
 • 2,6–3,5 pkt – zadowalająca;
 • 3,6–4,5 pkt – dostateczna;
 • od 4,5 pkt – niedostateczna;

Opony testuje się w różnych rodzajach. Sprawdza się je i zestawia w rankingu zarówno pod względem ogólnym, jak i jakości konkretnych parametrów. Najbardziej dokładną oceną jest ocena ogólna, która zawiera w sobie wszystkie poszczególne kryteria. Często zdarza się, że opona, która zajmuje czołowe miejsca w jednej kategorii, na przykład przyczepności na mokrej drodze, nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce ogólnego rankingu. Jednak najlepsze pozycje w rankingu głównym na pewno znajdę się w poszczególnych testach.

Ranking najlepszych opon zimowych w poszczególnych kategoriach:

 • jazda na suchej nawierzchni – Michelin Alpin 6;
 • jazda na mokrej nawierzchni – Bridgestone Blizzak LM0055;
 • jazda na ośnieżonej nawierzchni – Dunlop Winter Sport 5;
 • jazda na oblodzonej nawierzchni – Nexen Winguard Sport 2;
 • żywotność i trwałość – Michelin Alpin 6;
 • opory toczenia i spalanie paliwa – Tecar Supergrip Pro;
 • generowany hałas – Nexen Winguard Sport 2.

Powyżej znajduje się zestawienie rankingowe najlepszych modeli opon w danej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy modele opon testowanych, które najlepiej wypadły w rankingu ogólnym. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem i przeanalizowania ofert zimowych opon samochodowych.

Testy opon zimowych

Najsłynniejszymi testerami opon samochodowych są motokluby niemieckie, które specjalizują się w tej branży, a tym samym najczęściej i najdokładniej oceniają i testują nowe modele ogumienia. Mowa tu głównie o serwisach ADAC oraz AutoBild. Słyną one przede wszystkim z dokładności i obszerności przeprowadzanych badań, gdzie pod lupę brane są wszystkie opony w danym rozmiarze, zarówno premium, klasy średniej oraz ekonomicznej. Producenci nie są w stanie przygotować się do tych testów, gdyż zakup opon do badań odbywa się w różnych miejscach i w różnym czasie. Sprawia to, że opinie są bardzo rzetelne, a producenci, którzy znajdują się w czołówce rankingów, spełniają rygorystyczne wymogi i charakteryzują się bardzo wysokiej jakości oponami.

Podczas testowania opon zimowych pod uwagę brane są takie kryteria jak:

 • zachowanie i przyczepność na mokrej nawierzchni;
 • zachowanie i przyczepność na zaśnieżonej drodze;
 • zachowanie i przyczepność na suchej nawierzchni;
 • zachowanie i przyczepność na oblodzonej drodze;
 • żywotność i trwałość ogumienia.

Każdy z tych parametrów ma swój udział w końcowej ocenie danego modelu. Sumując i ważąc odpowiednie kategorie, w efekcie otrzymujemy od testerów ocenę końcową wraz z opinią i punktacją dotyczącą każdej z kategorii osobna. Przeprowadzając testy opon zimowych na sezon 2023/2024, wybrano następujące modele opon.

Ranking opon zimowych 2023/2024

Continental WinterContact TS 870

Continental WinterContact TS 870 to model opon zimowych klasy premium. Zaprojektowane i skonstruowane zostały tak, aby spełniać wymagania głównie codziennych, przeciętnych kierowców, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nie oznacza to, że nie przypadną do gustu tym najbardziej wymagającym użytkownikom. Poziom zaawansowania i możliwości tego modelu jest tak wysoki, że trafia do znacznej części kierowców. 

Opony cechuje przede wszystkim wszechstronność, która sprawia, że świetnie radzą sobie w każdych napotkanych warunkach zimowych. Bieżnik opony Continental WinterContact TS 870 zaprojektowano w oparciu o kierunkowy układ klocków i rowków. Kanały łączą się ze sobą w jego centralnej części, tworząc pofalowany, obwodowy kanał. Doskonale wgryza się w pokrywę śnieżną, poprawiając znacząco przyczepność w trudnych, zimowych warunkach jazdy. 

Zastosowane technologie to nie tylko krok naprzeciw śnieżnym zimom. Doskonale radzą sobie na mokrych drogach w czasie deszczu oraz na błocie. Technologia rowków odprowadzających zapewnia doskonały drenaż, dzięki czemu nie da się odczuć braków przyczepności w każdych napotkanych warunkach. Zastosowana mieszanka gumowa obniża spalanie paliwa, zmniejsza opory toczenia oraz zwiększa trwałość i żywotność. Model opony oceniono na notę bardzo dobrą, a w testach jakości w różnych rozmiarach zajmuje czołowe miejsca w rankingach.

Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 to model opon premium pochodzący prosto od jednego z największych producentów ogumienia. Charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wykonania oraz ponadprzeciętnymi parametrami. W tworzeniu tego modelu zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu opony Michelin Alpin 6 doskonale radzą sobie w każdych warunkach drogowych, jakie można napotkać zimą. 

Bieżnik ułożony został kierunkowo, w kształcie jodełki. Odpowiednie wgryzanie się w śnieg i odprowadzanie wody zapewniają dołączone do niego innowacyjne rowki odprowadzające. Otwierają się i rozszerzają wraz ze zużywaniem się bieżnika, dzięki czemu opony zachowują jednakowe parametry przyczepności i kontroli przez cały czas ich użytkowania. Ponadprzeciętną jakość można poznać również po tym, że świetnie radzą sobie nie tylko na miejskich, ale też górskich, stromych drogach, czym pochwalić się mogą tylko nieliczne modele opon. Ocena opon jest dobra, a wyniki w testach od dwóch lat niezmiennie wysokie. Michelin Alpin 6 pojawia się w czołówce opon zimowych.

Falken Eurowinter HS01

Falken Eurowinter HS01 to reprezentant klasy średniej, który jako jedyny przepchnął się pomiędzy oponami premium. Jest to ogumienie japońskiego pochodzenia. Ze względu na nowoczesne rozwiązania technologiczne i zastosowane surowce, opony te zapewniają większą powierzchnię styku z nawierzchnią, co przekłada się bezpośrednio na przyczepność i pewność prowadzenia. Do budowy zastosowano, dobrze znany w zimowych oponach, kierunkowy bieżnik. Wzór rowków w centralnej jego części wyróżnia przerywana struktura. Ma to za zadanie wywierać większy nacisk na śnieg i błoto, co poprawia przyczepność i manewrowość nawet w najtrudniejszych, zimowych warunkach. 

Zwiększona trwałość opon Falken Eurowinter HS01 to zasługa nowoczesnej mieszanki gumowej. Dzięki temu na jednym komplecie opon można pokonywać znacznie większe odległości. Ponadto mieszanka zapewnia obniżone opory toczenia, mniejsze spalanie paliwa, ale też dokładniejszy, równomiernie rozłożony nacisk na podłoże, co poprawia stabilność jazdy i przyczepność w każdych warunkach. Dzięki wszystkim zastosowanym technologiom opony te gwarantują o ponad 5% lepszą przyczepność, odporność na ślizgi zwiększyła się o prawie 10%, a nieregularne zużywanie się bieżnika jest niemalże niespotykane. W testach oceniono model ten jako dobry, który w rankingach plasuje się wysoko, rywalizując z najlepszymi oponami klasy premium. Falken Eurowinter HS01 spełnia wszelkie oczekiwania, a w porównaniu z egzemplarzami z wyższej półki jakości wyróżnia się ceną.