Data publikacji:

Przewożenie psa w samochodzie, czyli jak zabezpieczyć psa i samochód

Wielu właścicieli czworonogów nie wyobraża sobie wyjazdu, na który nie pojedzie z nimi ich ukochany zwierzak. Nie zawsze jest to jednak proste, ponieważ pies w samochodzie może być powodem rozproszenia kierowcy i stanowić zagrożenie dla samego siebie oraz podróżujących ludzi. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to krótka wycieczka do parku, czy dłuższa podróż wakacyjna, warto zapewnić sobie i swojemu zwierzęciu komfort oraz bezpieczeństwo. Jak powinno wyglądać przewożenie psa w samochodzie, aby jazda przebiegła wygodnie i bezproblemowo? Podpowiadamy!
przewożenie psa w samochodzie

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy prawne

Posiadacze czworonogów często zastanawiają się, co na temat transportowania ich pupili mówi polskie prawo. Na pytanie, jak powinien być przewożony pies w samochodzie, przepisy nie udzielają konkretnej odpowiedzi. Jedyny jasno określony wymóg jest taki, że zwierzę ma nie przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu, nie rozpraszać kierowcy i w żaden sposób nie ograniczać widoczności. Warto mieć świadomość, że jeżeli policja zatrzyma auto i uzna, że obecność zwierzęcia utrudnia kierowanie, właściciel będzie musiał się liczyć z mandatem do 500 zł.
Wobec powyższego, aby móc przewozić pupila w samochodzie, należy kierować się ogólnymi przepisami dotyczącymi poruszania się pojazdem, a także własnym rozsądkiem. Najprościej ujmując, pies w aucie powinien być umieszczony w sposób zapewniający bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerom. Może to obejmować użycie specjalnych siatek, kratki oddzielającej przestrzeń pasażerską od bagażowej, specjalnych pasów dla psów lub dedykowanych czworonogom foteli.
Warto także pamiętać, że transport psa w samochodzie musi być bezpieczny dla niego samego. Niebezpieczne jest pozwalanie psu na swobodne przemieszczanie się, siedzenie na fotelu pasażera czy też wystawianie głowy przez uchyloną szybę. W przypadku kolizji lub nagłego hamowania zwierzę może zostać poważnie ranne. Z kolei przez otwarte okno może zwyczajnie wyskoczyć i uszkodzić się, a także spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Fotel lub pas dla psa do samochodu

Jednym z najważniejszych aspektów przewożenia psa w aucie jest zapewnienie mu odpowiedniego zabezpieczenia i upewnienie się, że nie będzie mógł chodzić po pojeździe. Do najpopularniejszych form takiego zabezpieczenia należy pas dla psa do samochodu. Specjalne szelki i uprzęże są projektowane z myślą o różnych rasach i rozmiarach psów, dzięki czemu zapewniają im wygodę i swobodę w zakresie ułożenia się na siedzeniu. Decydując się na to rozwiązanie, warto pamiętać, aby wybrać model dopasowany do wymiarów i wagi pupila, aby zapewnić mu maksymalny komfort. Istotna jest również jakość akcesorium – nie może być zbyt słaba, aby pas nie zerwał się przy gwałtownym ruchu.
Dobrym uzupełnieniem dla pasa, a także wygodnym miejscem do odpoczynku, jest fotel dla psa do samochodu. To idealne rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich psów, które dobrze czują się w legowiskach. Takie fotele konstruowane są z myślą o komforcie i bezpieczeństwie psa, przez co często posiadają dodatkowe pasy i systemy zabezpieczeń. Tego rodzaju akcesorium stanowi także ochronę siedzenia przed pazurami, zębami i sierścią pupila. Tapicerka nie brudzi się i nie ulega uszkodzeniu, a fotelik jest na tyle poręczny, że bez trudu można go wyjąć i wyprać przed kolejną podróżą.

Klatka lub transporter ułatwiające przewożenie psa w samochodzie

Duży pies w aucie wymaga większej przestrzeni i nieco więcej kombinowania, jednak jego wygodne i bezpieczne przewożenie także jest możliwe. Oprócz pasów i foteli na rynku dostępne są również transportery i klatki przeznaczone do montowania w bagażniku. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne w przypadku psów, które mają za sobą trening klatkowy i ograniczona w ten sposób przestrzeń zapewnia im poczucie bezpieczeństwa oraz daje możliwość wyciszenia. Dodatkowo transport psa w samochodzie w bagażniku pozwala zachować wolne siedzenia i nie ogranicza przestrzeni pasażerskiej.
Bagażnik zapewnia zwierzęciu dużo miejsca do odpoczynku i pozwala swobodnie wyglądać przez okno. Podłogę warto dodatkowo wyłożyć specjalną matą antypoślizgową lub grubym kocem, które nadadzą przytulność i zwiększą komfort. Będą także amortyzować ewentualne wstrząsy spowodowane nierównościami na drodze. Przewożenie psa w aucie nie jest trudne, jednak wymaga pewnych akcesoriów i zdolności logistycznych.

Jak zabezpieczyć samochód przed zniszczeniem przez psa?

Wielu właścicieli obawia się, że pies w samochodzie spowoduje zniszczenia. Trudno się temu dziwić. Zwierzę posiada zęby oraz pazury, które mogą uszkodzić tapicerkę lub plastikowe elementy pojazdu. Z tego względu warto zastosować środki ostrożności, które pomogą uniknąć takich sytuacji. Najwygodniejszym rozwiązaniem są pokrowce na siedzenia oraz maty ochronne. Zabezpieczą fotele przed zadrapaniami, a także brudem i wilgocią. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane po spacerach i wycieczkach nad wodę czy do lasu.
Warto także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji psa. Dbanie o higienę i dobry stan zwierzęcego futra może przyczynić się do ograniczenia sierści i zabrudzeń w pojeździe. Istotne jest również zmniejszenie stresu pupila. Zdenerwowany zwierzak może spowodować większe szkody w samochodzie niż ten zrelaksowany. Dobrym pomysłem będzie stopniowe przyzwyczajanie psa do podróżowania i stworzenie dla niego komfortowej przestrzeni, w której poczuje się bezpiecznie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo