Testy opon letnich

Dzisiejszy świat wymaga od nas elastyczności i mobilności. Aby sprostać wymaganiom współczesności, trzeba być na bieżąco z nowoczesną technologią. Dotyczy to również wybierania coraz lepszych opon samochodowych, które są podstawą komfortowej i szybkiej jazdy. Dlatego powstała ta kategoria. Stawiamy sobie ambitny cel informowania o wynikach testów opon letnich, najświeższych rankingach i zestawieniach. W ten sposób chcemy nie tylko pomóc kierowcom, którzy nie mają czasu na to, by samodzielnie zagłębiać się w specyfikacje każdego nowego modelu, ale promować nowe rozwiązania, które gwarantują lepsze osiągi, komfort i, przede wszystkim, większe bezpieczeństwo na drogach.

Najlepsze opony letnie są typowane przez niezależne organizacje motoryzacyjne, zrzeszenia konsumenckie i automobilkluby. Stosują się do ustalonych procedur badawczych, dzięki czemu każdy ranking ogumienia letniego jest w stu procentach obiektywny. Różnice w wynikach pomiędzy poszczególnymi testami wynikają z czynników losowych oraz odmiennych metodologii, jakie stosowane są przez każdą z organizacji. Najpopularniejsze i cieszące się największym zaufaniem wśród społeczności kierowców z całego świata to ADAC, „Auto, Motor und Sport”, Auto Bild, ACE, GTÜ, Autoklub ČR, Sport Auto, Auto Express, Test World i Auto Zeitung. Testy dotyczą zawsze tylko opon danego typu w jednym rozmiarze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ to samo ogumienie o różnych wymiarach może charakteryzować się zupełnie odmiennymi parametrami. Kupując dany model, nie należy się zatem sugerować wynikami w testach dla innego rozmiaru. Jako że nie sposób przebadać każdej opony we wszystkich dostępnych wymiarach (szczególnie tych rzadko kupowanych), od czasu do czasu publikujemy własne zestawienia najlepszych opon letnich. W przeciwieństwie do testów ADAC, Auto Bild czy innych, staramy się zaproponować modele dopasowane do różnych typów kierowców. Znając dobrze polskie drogi i ich użytkowników, podpowiadamy, które opony letnie spełnią ich indywidualne potrzeby. Najwyższe parametry nie zawsze są bowiem tym, na co zwracają uwagę ci, dla których auto jest wyłącznie środkiem transportu z domu do pracy. Dla nich podstawą są na ogół bezpieczeństwo, wytrzymałość i dobra cena.

Niektóre organizacje testowe oferują kompleksowe zestawienia opon letnich, w których porównywany jest szereg parametrów, takich jak: zachowanie na różnych typach nawierzchni, wytrzymałość na ścieranie, efektywność paliwowa, emisja hałasu itd. Zdarzają się również badania bardziej sprofilowane, w których mierzy się np. wyłącznie drogę hamowania na suchym lub mokrym asfalcie. Warto porównywać ze sobą ich wyniki, co też każdorazowo robimy w naszych raportach.