Dębica Frigo HP2 – Najnowsze opony na polską zimę

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 33, Średnia: 3,73 na 5)
Loading...

debica-frigo-hp2-620-200

Opony Dębica to polski produkt eksportowy. Obecnie firma wchodzi w skład amerykańskiego koncernu Goodyear, który pozwolił jej rozwinąć skrzydła i zyskać uznanie na całym świecie. Ostatnim dzieckiem tego mariażu są opony zimowe Dębica Frigo HP2. Zastępują one cieszące się w ostatnich latach ogromną popularnością zimówki Frigo HP z segmentu High Performance.

Jak wszystkie opony naszego rodzimego producenta, tak i te zaliczają się do klasy ogumienia budżetowego. Ewidentnie wsłuchano się jednak w głosy klientów, gdyż wyraźnej poprawie uległy wszystkie parametry. To samo dotyczy konstrukcji, która jeszcze lepiej odpowiada warunkom panującym na polskich drogach w okresie zimy.

Czyżby zatem szykował się nam kolejny sukces sprzedażowy polskiego producenta? To dopiero pierwszy sezon Dębicy Frigo HP2, więc trudno cokolwiek przewidywać. Jedno jest pewne – jeśli Dębica będzie dalej podążać w tym kierunku, jej opony jeszcze przez długi czas nie znikną z polskich dróg.

debica-frigo-hp2-1

 

Co nowego w Dębicy Frigo HP2?

Indeks prędkości Dębicy Frigo HP2 to – w zależności od rozmiaru – H (210 km/h) luv V (240 km/h). Podobnie jak poprzedni model tej generacji zimówek Dębicy, zaserwowano produkt stworzony specjalnie z myślą o lubiących dynamiczną jazdę kierowcach. Ale Frigo HP2 to też opony „na każdą kieszeń”. Celem inżynierów z Podkarpacia było stworzenie kompletu, który nie nadweręży budżetu przez cały okres eksploatacji, przewidywanej na kilka sezonów.

W tym celu zoptymalizowano wzór bieżnika, w którym rowki, zamiast klasycznego „V”, układają się w literę „W”. Z kolei klasa energetyczności C wskazuje na to, iż poprawie uległ rozkład nacisków na całej powierzchni styku. Dzięki temu opona ściera się równomiernie, bez uszczerbku na przyczepności, komforcie i rozwijanej prędkości.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie lepsza budowa osnowy oraz zoptymalizowanie mieszanki surowcowej. Większą wytrzymałość osiągnięto także dzięki zastosowaniu grubszej warstwy gumowej klocków bieżnika. Warto też pamiętać, że dłuższa żywotność i niski opór toczenia to jednocześnie większa przyjazność produktu dla środowiska. To bardzo ważny argument dla rosnącej liczby ekologicznie świadomych kierowców.

Lepsza stabilność prowadzenia auta to zasługa przede wszystkim systemu wzajemnego blokowania lameli bieżnika 3D. Wspomaga go w tym technologia zaokrąglonych krawędzi barków, które dużo szybciej odprowadzają wodę w deszczowe dni.

 

debica-frigo-hp2-2

 

Dostępne rozmiary i jak je czytać

Opony Dębica Frigo HP2 dostępne są w 17 rozmiarach, w tym 7 wzmocnionych. Przypominamy, że w kwestii optymalnych wymiarów ogumienia należy kierować się wytycznymi producenta samochodu. Dobrze jest umieć samodzielnie odczytywać rozmiary opony. Dlatego, korzystając z okazji, przypominamy, jak rozszyfrować zapis, jaki możecie znaleźć każdorazowo na ściance bocznej bieżnika.

 

Przykład: 195/50R15

Wartość 195 to szerokość między ściankami bocznymi opony wyrażona w milimetrach. Wartość jest zawsze liczona co 10 mm (15, 25, 35, … 175, 195 itd.). 50, a właściwie 50%, to stosunek szerokości opony do jej wysokości, którą można zatem łatwo obliczyć znając dwie pierwsze liczby w zapisie rozmiaru (w tym przypadku jest to 50% z 195, czyli 97,5 mm). Wartość podaje się w zaokrągleniu do najbliższej wielokrotności cyfry 5. R to symbol opon radialnych, które stanowią dzisiaj niemal 100% wszystkich opon. Ostatnia liczba, czyli 15, to średnica felgi, na którą zakłada się oponę, przedstawiona w calach.

 

Rozmiar Etykieta Cena
195/55 R15 85H C B 71dB Porównaj ceny
195/55 R16 87H Porównaj ceny
195/65 R15 91H C B 71dB Porównaj ceny
205/55 R16 91H C B 71dB Porównaj ceny
205/60 R16 96H XL B C 72dB Porównaj ceny
215/50 R17 95V XL B C 71dB Porównaj ceny
215/55 R16 93H E B 71dB Porównaj ceny
215/55 R17 98V XL B C 72dB Porównaj ceny
215/60 R16 99H XL Porównaj ceny
215/65 R16 98H B B 71dB Porównaj ceny
225/45 R17 91H E B 71dB Porównaj ceny
225/45 R18 95V XL E B 72dB Porównaj ceny
225/50 R17 98V XL C B 72dB Porównaj ceny

 

Polskie opony… produkcji zagranicznej

Dębica wchodzi w skład amerykańskiego koncernu oponiarskiego Goodyear Tire and Rubber Company (trzeciego na świecie pod względem wielkości). Gigant posiada swoje fabryki na całym świecie, a w nich produkuje opony marek Douglas, Dunlop, Kelly, Fierce, Lee, Sava, Fulda, Wingfoot, Blue Streak, Regetta, LS2000 oraz Dębica.

Dębica posiada wprawdzie własny zakład produkcyjny, jednak nie wszystkie opony polskiej firmy są wytwarzane na terenie naszego kraju. Dla przykładu omawiane tutaj zimówki Dębica Frigo HP2 powstają w Niemczech, zaś inne, także w Turcji, Słowenii oraz Francji. Nie stwierdzono, by ich jakość się różniła. Decyzja o wyborze zakładu produkcyjnego jest uzależniona wyłącznie od planów i mocy produkcyjnych.

 

Etykieta Unijna (dla rozmiaru 195/55R15 85H)

debica-frigo-hp2-etykieta

Pierwsza skala informuje o klasie energetyczności ogumienia. Podstawą do jej oceny jest poziom oporu toczenia, ponieważ im jest niższy, tym mniej paliwa samochód zużywa w trakcie jazdy. Litera „A” na zielonym pasku oznacza najwyższą klasę energetyczności, zaś „G” najniższą (ale spełniającą minimalne normy). Klasa C, którą otrzymały opony Dębica Frigo HP2 w rozmiarze 195/55 R15 85H, znajduje się zatem w górnej części skali. Zarezerwowana jest ona wyłącznie dla dobrych opon.

Po drugiej stronie znajduje się skala, na której przedstawiana jest klasa przyczepności. Zostaje ona określona poprzez obserwację reakcji opon na hamowanie na mokrej nawierzchni. Ocena B jest drugą po A najwyższą oceną możliwą do otrzymania na skali przyczepności. Gwarantuje nowej zimówce Dębicy miejsce wśród najlepszych.

Poziom hałasu toczenia przedstawia się w postaci graficznej i liczbowej. Doświadczeni kierowcy wiedzą, z czym będą mieć do czynienia, decydując się na zakup ogumienia z indeksem głośności wynoszącym 71 dB. Dla tych, którym nic to nie mówi, dołączono także przedstawienie w postaci trzech fal dźwiękowych. Gdy pomalowane są dwie z trzech, jest to informacja, że opona odznacza się średnim poziomem hałasu.

 

Gwarancja na opony Dębica

W przypadku opon do aut osobowych, 4×4 oraz dostawczych okres gwarancyjny to 5 lat od daty produkcji lub zakupu Jednakże nawet nawet jeśli zakupiliśmy gumy w tym roku, reklamacja może zostać rozpatrzona negatywnie. W jakim przypadku? Jeśli minęło 8 lat od momentu wytoczenia ich z fabryki.

Informacja na temat wieku opony zostaje na niej zawsze umieszczona przez producenta. Odczytanie go wymaga jednak znajomości zasad zapisu, które szczegółowo wyjaśniamy w innym artykule, który znajdziesz TUTAJ. Reklamacja nie zostanie również rozpatrzona pozytywnie, jeśli wada (wykonawstwa, materiałowa lub konstrukcyjna) nie powstanie z przyczyn tkwiących w danej oponie.

 

Wady oraz zalety

Niektórzy mogą oczywiście narzekać na wciąż zbyt duże opory toczenia, niezbyt duży komfort akustyczny itp. mankamenty zimówek Dębica Frigo HP2. Jednak każdy, kto się na nie decyduje, musi mieć na względzie to, iż są to opony budżetowe.

W tej klasie ogumienia najnowsze dziecko polskiej firmy wypada natomiast bardzo pozytywnie, zapewniając warunki jazdy, których nie powstydziliby się producenci znacznie droższych, konkurencyjnych opon zimowych.

Obok korzyści cenowej, warto docenić choćby innowacyjny wzór bieżnika. Zwiększył on stabilność prowadzenia auta na śniegu i mokrej nawierzchni, a także wzmocnioną konstrukcję, która znacznie wydłuża możliwy okres eksploatacji.

 

Podsumowanie

Ci, którzy mieli okazję przejechać się na oponach Dębica Frigo HP, na pewno nie będą zawiedzeni kolejną odsłoną serii. Polski producent zachował wszystko, co przyczyniło się do sukcesu pierwowzoru, rozwijając, ulepszając natomiast te elementy, które domagały się ponownego przemyślenia. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne Frigo HP2. Firma z Dębicy zadbała o to, by ich najnowsza zimówka cieszyła oczy bardziej drapieżnym wzorem bieżnika. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że mamy do czynienia z jednymi z tańszych opon na rynku, nie pozostaje nic innego, jak gorąco je polecić.

 

Ciekawostki

  • zimówki Dębicy są najczęściej kupowanym w Polsce oponami na sezon zimowy,
  • opona Dębica Frigo HP była pierwszą zimówką High Performance spod tego szyldu,
  • komin zakładu zlokalizowanego w Dębicy jest najwyższą budowlą w mieście,
  • ogumienie Dębica produkowane są nie tylko w Polsce, ale też w Słowenii, Francji, Turcji oraz w Niemczech.


Zobacz także:
Opis bieżnika Frigo HP2 na stronie producenta


18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *