Data publikacji:

Lodówka samochodowa – jaką wybrać lodówkę turystyczną?

Lodówki turystycznie doskonale sprawdzają się w samochodach. Choć jesteśmy przyzwyczajeni, że lodówki przeznaczone są do niskich temperatur, nowoczesne modele pozwalają nie tylko chłodzić, ale również utrzymywać ciepło w jej wnętrzu. W sprzedaży dostępna jest bardzo szeroka gama lodówek transportowych, które różnią się od siebie konstrukcją, kolorem, pojemnością, rodzajem zasilania czy innymi dodatkowymi funkcjami, które rozszerzają możliwości urządzenia. Dodatki, o których mowa, to przede wszystkim regulatory temperatury, różnego rodzaju wyświetlacze, czujniki temperatur, dodatkowe uchwyty czy kółka transportowe, a nawet możliwe zmiany rodzaju zasilania. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i jaka lodówka turystyczna najlepiej sprawdzi się w samochodzie?
Friends camping in the forest together

Jaka lodówka samochodowa?

Lodówki turystyczne to dość nowe urządzenia, które świetnie sprawdzają się w podróży, zwłaszcza samochodem. Jej największymi zaletami są wszechstronność, mobilność i bardzo duża funkcjonalność. Odpowiednio dobrane urządzenie można zabrać ze sobą zarówno w krótką, jak i długą podróż. W zależności od potrzeb i rozmiaru, lodówka taka zmieści się za fotelem kierowcy, na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Dodając do niej kolejne elementy mocujące i ułatwiające transport, takie jak kółka, możemy bez problemu używać jej również poza samochodem. Wszystko zależy głównie od sposobu zasilania i możliwości technicznych urządzenia. Lodówki turystyczne można podzielić ze względu na źródło zasilania na kilka rodzajów, które opisujemy poniżej.

Lodówka na wkłady chłodzące

Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Zasada działania opiera się na zamieszczeniu w jej środku wcześniej schłodzonych wkładów, których zadaniem jest oddawanie zimna w szczelnym, izolowanym pudełku. Im więcej wkładów schłodzimy i włożymy do środka, tym więcej miejsca zabierzemy na dodatkową zawartość, ale dłużej będziemy mogli ją chłodzić. Zasada działania jest dość prosta. Ważne, aby razem ze schłodzonymi wkładami nie uzupełniać jej ciepłym asortymentem, co spowoduje bardzo szybkie ogrzanie się wnętrza i nie spełni swojej chłodzącej roli. Kolejna sprawa to częste otwieranie klapy lodówki. Im częściej zajrzymy do środka, tym szybciej zimno będzie z niej uciekać. Lodówka na wkłady świetnie sprawdza się podczas krótszych wypraw. Średniej jakości lodówki na wkłady potrafią izolować zimno wewnątrz do nawet 4 godzin, lepsze pozwalają na odpowiednie schładzanie wkładami do nawet 7 godzin. Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania wkładów, które zabierają miejsce, a po ich ogrzaniu brak możliwości ich ponownego schłodzenia. Bez tego nasza lodówka nie spełni swojej roli.
Na dłuższe wyprawy najlepiej sprawdzą się lodówki tak zwane pasywne. Są to drogie, bardzo zaawansowane produkty, jednak doskonale utrzymują zimno wewnątrz. Dobrej jakości lodówka pasywna, przy odpowiednim przygotowaniu i wypełnieniu lodem do połowy, jest w stanie utrzymać odpowiednio schłodzone wnętrze do nawet 7 dni.

Lodówka termoelektryczna (półprzewodnikowa)

Nieco droższe niż lodówki na wkłady urządzenia, lecz dalej w przystępnej cenie. Są proste w obsłudze, lekkie i łatwe w transporcie. Posiadają nie tylko funkcje chłodzenia, ale też mogą utrzymywać ciepło. Większość z nich zasilana może być z gniazda sieci domowej 230 V lub gniazda samochodowego 12 V. Pozwala to na skuteczne jej działanie nie tylko przed i po podróży, ale również w trakcie. Zasada działania opiera się na ogniwie zbudowanym z półprzewodników, których kierunek zasilania powoduje ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza. Przed użyciem warto podłączyć lodówkę, aby wypełniała swoje wnętrze zimnym powietrzem. Podobnie jak w przypadku wyżej, warto pakować do niej uprzednio schłodzone produkty. W lodówce dla utrzymania zimna można stosować wkłady chłodzące, lecz nie jest to wymagane. Przy dość wysokiej temperaturze zewnętrznej, sięgającej około 30 stopni Celsjusza, po bezpośrednim oddziaływaniu na lodówkę, w środku spodziewać się można temperatury rzędu 10–20 stopni Celsjusza. Ogromną zaletą tego rodzaju lodówek jest ich niska cena oraz bardzo dobry stosunek pojemności do wymiarów zewnętrznych urządzenia.

Lodówka absorpcyjna

Rodzaj starszych lodówek stosowanych w przyczepach campingowych. Doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do zasilania zewnętrznego ani chłodzenia wkładów. Jej zasada działania opiera się na grzałce gazowej lub elektrycznej, która podgrzewa amoniak. Ten z kolei podczas procesu sprężania i rozprężania sprawia, że wewnątrz lodówki robi się zimno. Lodówki te są bardzo wydajne szczególnie przy zasilaniu gazowym. Ich zaletami są przede wszystkim możliwość użytkowania bez dostępu do zasilania zewnętrznego, dobry stosunek pojemności do wielkości, a ze względu na niewielki układ chłodzący mają małą masę i są bardzo ciche.
Lodówka kompresorowa najdroższe, najcięższe i największe lodówki, jednak bardzo dużej wydajności i doskonałej izolacji od warunków zewnętrznych. Ich zasada działania jest dokładnie taka sama jak lodówek stacjonarnych, które mamy w domach. Do pracy potrzebują silnika, kompresora i czujników oraz oczywiście zasilania. Doskonale schładzają i nie są podatne na działanie temperatury otoczenia. Są znacznie cięższe niż termoelektryczne, jednak jeżeli zależy nam na jak najlepszym chłodzeniu oraz bardzo dużej wydajności, jest to zdecydowanie najlepszy rodzaj.

Lodówka samochodowa – podsumowanie

Wybór lodówki samochodowej zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeżeli potrzebujemy schłodzić produkty podczas krótkiej podróży lub użyć lodówki poza pojazdem, najlepsza jest ta z wkładami chłodzącymi lub termoelektryczna, pod warunkiem, że mamy dostęp do zasilania. Gdy zależy nam na długim i wydajnym chłodzeniu produktów i utrzymywaniu bardzo niskiej temperatury, a nie mamy dostępu do źródeł zasilania, warto się zdecydować na lodówki adsorpcyjne. Jeżeli ciężar i wielkość nie jest naszym problemem, a poszukujemy bardzo dobrej lodówki, o znakomitych parametrach i dobrej izolacji termicznej, jedynym słusznym wyborem jest lodówka kompresorowa. Jej wydajność jest znacznie większa niż lodówki termoelektrycznej, a zużycie energii niemalże identyczne, jednak masa może nawet dwukrotnie przekraczać półprzewodnikowe modele.
Zdjęcie: Envato Elements