Opony 205/55 R16

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Oceń jako pierwszy)
Loading...

rozmiar-205-55-r16-lead

Opony  205/55 R16 fabrycznie montowane są m.in. w takich autach jak Audi A3, A4 i A6, Ford Focus i Mondeo, Ranault Laguna, Seat LeonSkoda Octavia czy Toyota Avensis. Ogumienie o tym rozmiarze jest bardzo popularne i szeroko poszukiwane – popyt zaś rodzi podaż i na rynku nie brakuje nowoczesnych modeli opon zimowych, letnich i całorocznych najbardziej cenionych marek.

Opony w rozmiarze 205/55 R16 mają szerokość 205 milimetrów – wartość ta podawana jest w oznaczeniu jako pierwsza. Szerokość rozumiemy tu jako odległość pomiędzy zewnętrznymi ściankami bocznymi, gdy opona zamontowana jest na odpowiednio dopasowanej feldze. O feldze za chwilę.

Wysokość ogumienia podawana jest jako druga, ale nie jest to wartość wyrażona w jednostkach miary, ale stosunek procentowy wysokości do szerokości. W przypadku ogumienia 205/55 R16 jest to 55 procent z 205 milimetrów. Profil w tym wypadku wynosi zatem 112,75 milimetra. Taki sposób określania wysokości wydawać się może skomplikowany, ale jest to najlepsza metoda unifikacji i normalizacji rozmiarów, przez co stosowana jest powszechnie na całym świecie.

Litera „R” w określeniu rozmiaru wskazuje na model wykonany w technologii radialnej. W tego typu konstrukcji kordy osnowy (wykonany najczęściej ze stali) rozchodzą się wewnątrz opony promieniowo. Dzięki takiemu układowi poszczególne nici nie krzyżują się, tworząc kąt prosty z osią symetrii opony.

Dodatkowo stosuje się specjalne warstwy opasujące, które wzmacniają i usztywniają konstrukcję. Dzięki temu opona cechuje się stosunkowo niskimi (w porównaniu do opon diagonalnych) oporami toczenia, lepszym kontaktem z nawierzchnią, wyższa nośnością i podwyższonym komfortem jazdy.

Jest i kwestia felgi. Ostatnia liczba oznaczenia rozmiaru to określenie rozmiaru felgi, na którą pasować będzie dana opona. Rozmiar 205/55 R16 oznacza, że jest to ogumienie przeznaczone do instalacji na felgach 16-calowych. Miara anglosaska w tym wypadku to pozostałość z początków motoryzacji, ale jest znacznie wygodniejsza. Felga 16-calowa ma bowiem 406,4 milimetra, co jest znacznie trudniejszym zapisem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *