Data publikacji:

Objawy rozładowanego akumulatora. Co zrobić?

Rozładowany akumulator najczęściej daje o sobie znać zimą. Jednak problemy z ładowaniem baterii w samochodzie pojawia się nie tylko podczas przymrozków. Czasami na jego nieprawidłowe działanie wpływają warunki zewnętrzne, jednak częściej wynika to z niedopatrzenia kierowcy. Rozładowanie akumulatora może wynikać z nieprawidłowego eksploatowania pojazdu, złego doboru baterii do samochodu lub zniszczenia i starzenia się akumulatora. Jakie są objawy rozładowanego akumulatora i co z nim zrobić?
Hand worker service check car battery

Objawy rozładowanego akumulatora

Nowoczesne samochody wyposażone są w różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, które do prawidłowego działania potrzebują pojemnego i sprawnego akumulatora. Dbanie o jego kondycję, konserwacja i prawidłowe użytkowanie pozwoli wydłużyć jego żywotność i cieszyć się bezproblemowym działaniem baterii. Rozładowanie akumulatora spowoduje brak możliwości uruchomienia samochodu. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce nic się nie stanie lub zapalą się kontrolki, ale silnik się nie uruchomi. Czasami oznaką rozładowanego akumulatora będzie brak możliwości otwarcia zamka centralnego, czyli pilotem.
System zamykania zamka również potrzebuje zasilenia z akumulatora, dlatego dla niektórych kierowców będzie to pierwsza oznaka rozładowanej baterii. Poza drastycznymi objawami, jakie przedstawiliśmy, można zaobserwować inne, świadczące o rozładowywaniu się akumulatora. Prawidłowa obserwacja, odpowiednia i szybka reakcja pozwolą wcześniej rozwiązać problem i nie doprowadzi do pełnego rozładowania się akumulatora.
Czytaj również: Jaki akumulator do diesela?
Przygasające światła i kontrolki przy odpalaniu silnika, przerywające radio czy duszenie się silnika przy rozruchu to mogą być objawy słabszego ładowania. Jeżeli zaobserwowano jeden z powyższych objawów, warto sprawdzić ładowanie akumulatora. Aby to zrobić, należy przy pomocy multimetru sprawdzić stan naładowania. Przy wyłączonym silniku wskazanie powinno wynosić między 12–13 V. Przy prawidłowo działającym akumulatorze jest to najczęściej wartość 12,4 V. Jeżeli wskazania na mierniku są mniejsze, warto podładować baterię w samochodzie.
Powyższe objawy nie zawsze oznaczają uszkodzenie akumulatora. W większości przypadków do ponownego prawidłowego działania wystarczy ponowne naładowanie baterii.

Najczęstsze przyczyny rozładowywania akumulatora

Problemy z rozładowanym akumulatorem najczęściej pojawiają się zimą. Utrzymujące się przez dłuższy czas niskie temperatury znacznie osłabiają kondycję baterii. Nie zawsze jednak warunki atmosferyczne prowadzą do rozładowania akumulatora. Najczęściej występującymi przyczynami rozładowania akumulatora samochodowego są:
  • niski temperatury;
  • zanieczyszczenia akumulatora:
  • pozostawienie na dłuższy czas włączonych systemów pobierających energię, takich jak radio, światła, ładowarka przy wyłączonym silniku;
  • niedomykanie drzwi, co powoduje stałe wyświetlanie kontrolek oraz świecenie światła;
  • źle dobrany akumulator;
  • nieprawidłowe działanie alternatora;
  • uszkodzenie akumulatora;
  • podłączenie urządzeń wysokiego poboru prądu.
  • Dobrze dobrany akumulator przy prawidłowej eksploatacji auta również się rozładowuje. Żywotność akumulatora szacuje się na okres od 4 do 6 lat. Jeżeli rozładowanie akumulatora występuje częściej, należy poszukać przyczyny. Akumulatory samochodowe można ładować. Jeżeli po tym zabiegu ich ładowanie dalej pozostaje niskie, świadczy to o konieczności wymiany baterii na nową.

    Jak ładować akumulator?

    Całkowicie rozładowany akumulator warto podłączyć do źródła ładowania. Urządzeniem do tego przeznaczonym jest prostownik samochodowy. Przekształca on energię pobraną z gniazda sieci 240 V na odpowiedni prąd do naładowania baterii. Jeżeli posiadamy garaż, akumulator można ładować bez konieczności jego wyjęcia spod maski samochodu. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, akumulator należy wymontować oraz zanieść do suchego pomieszczenia.
    Aby prawidłowo wyjąć akumulator, potrzebne będą klucze płaskie w rozmiarach 10 i 13. Za ich pomocą najpierw należy odkręcić klemy akumulatora, następnie wykręcić go z podstawy i ewentualnych uchwytów. Wymontowany akumulator należy zanieść do suchego pomieszczenia i podłączyć do prostownika za pomocą klem. Prostownik pokaże poziom ładowania akumulatora i zacznie go ładować. Podczas ładowania akumulatorów samochodowych, litowo-jonowych, nie ma nic niebezpiecznego.
    Istnieje ogólne przekonanie o niebezpieczeństwie wynikającym z wybuchania akumulatorów podczas ładowania. Jeżeli nasza bateria jest szczelna, zjawisko to nie wystąpi. Najbardziej niebezpieczny jest ostatni etap ładowania, bowiem podczas tego procesu wydziela się wodór. Niemniej jednak prawidłowe obchodzenie się z prostownikiem i akumulatorem minimalizuje jakiekolwiek ryzyko powstania niebezpiecznych zjawisk. Ładowanie akumulatora powinno trwać około 10 godzin, dlatego sposób nie jest zalecany w nagłych sytuacjach.
    Innym sposobem na podładowanie naszego akumulatora, szczególnie przydatnym, kiedy jesteśmy oddaleni od miejsca, gdzie możemy naładować naszą baterię, jest ładowanie przy pomocy kabli rozruchowych. Do tego zabiegu potrzebujemy zestawu przewodów oraz drugiego samochodu z naładowanym akumulatorem. Przy pomocy przewodów łączymy ze sobą obie baterie, zaczynając od klemy dodatniej „+” naładowanego auta, łącząc ją z taką samą klemą rozładowanej baterii. Następnie łączymy klemę ujemną w akumulatorze „biorcy” z masą w samochodzie „dawcy”.
    Po podłączeniu kabli rozruchowych w ten sposób należy uruchomić samochód z naładowanym akumulatorem i pozostawić go na włączonym silniku. Pracujący samochód prześle część energii elektrycznej do rozładowanej baterii, która po chwili takiego ładowania powinna pozwolić uruchomić silnik. Jeżeli akumulator nie jest uszkodzony, a alternator prawidłowo pracuje, powinno udać się dojechać do miejsca, w którym naładujemy naszą baterię w pełni. Warto mieć na uwadze, że zagaszenie silnika może spowodować ponowne problemy, dlatego ważne jest, aby w nowoczesnych samochodach wyłączyć procedurę „start & stop”.
    Zdjęcie: Envato Elements