Vredestein Sportrac 5

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Głosów: 7, Średnia: 3,29 na 5)
Loading...

vredestein-sportrac-5-lead

Opony samochodowe muszą być przede wszystkim trwałe i bezpieczne, ale niektórzy kierowcy poszukują do swoich aut ogumienia, które dodatkowo będzie podkreślać jego sportowy charakter. Estetyka to rzecz dość subiektywna, ale jeżeli spytamy miłośników tuningu, o to, która opona letnia prezentuje się na feldze najbardziej efektownie, to możemy być pewni, że często pojawi się w odpowiedziach model Vredestein Sportrac 5.

O gustach się nie dyskutuje, gdyż są subiektywne – nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby obiektywnie omówić techniczne parametry i ocenić, czy opona letnia Vredestein Sportrac 5 to dobra inwestycja nie tylko dla estetów, ale także kierowców ceniących wysoką jakość.

 

Marka opon Vredestein

Pomimo że opony Vredestein znają prawie wszyscy, to mało kto orientuje się, iż jest to marka holenderska. Teoretycznie firma założona została w 1908 roku, ale początki nie były zbyt udane. W ciągu kilkunastu lat zakład prawie splajtował i w 1925 roku właściciele zdecydowali się na jego zamknięcie.

Na rynek marka Vredestein wraca po drugiej wojnie światowej i nie jest to reaktywacja. Rynek i technologie zmieniły się przez ten czas tak bardzo, że marka tworzona jest w praktyce na nowo z pomocą amerykańskiego koncernu BF Goodrich – po przedwojennym przedsiębiorstwie w praktyce została sama nazwa.

Przez kolejne dekady Vredestein rozwijał się i pomimo różnych kryzysów i recesji, utrzymał się na rynku. W latach 90. ubiegłego wieku podjęto także współpracę z włoskimi projektantami z Giugiaro Design, dzięki czemu holenderska marka zadbała nie tylko o funkcjonalność swoich opon, ale także o ich estetykę. Jest to jednak tylko jeden z powodów, dla których Vredestein odniósł sukces.

Nawet najpiękniejsze ogumienie nie zdobyłoby uznania, gdyby nie zapewniało bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Ciągłe ulepszenia i wprowadzanie eksperymentalnych technologii pozwoliły holendrom pozostać w czołówce najbardziej uznanych producentów opon.

 

Opona letnia Vredestain - model Sportrac 5
Opona letnia Vredestain – model Sportrac 5

 

Opona Sportrac 5 firmy Vredestein

Opony letnie Vredestein Sportrac 5 stworzone zostały głównie z myślą o posiadaczach samochodów klasy średniej i wyższej, aut sportowych oraz pojazdów tuningowanych. Na rynku model pojawił się w 2013 roku i do dziś produkowany jest w rozmiarach od 14 do 18 cali.

Przy projektowaniu opony Vredestein Sportrac 5 brał udział zespół złożony z inżynierów i designerów. Celem było stworzenie ogumienia, które zachowa doskonałe parametry techniczne, będąc jednocześnie prawdziwą ozdobą sportowego auta. Specjaliści z biura projektowego Giugiaro Design wykonali doskonałą robotę, zaprzęgając do pracy całe swoje doświadczenie w tworzeniu sztuki użytkowej.

Najważniejsze jest jednak to, że zastosowano technologię Handling Tuned Sidewall, solidny szkielet nośny i usztywniony zewnętrzny bark opony. W precyzyjnym ustawieniu klocków bieżnika pomogły symulacje komputerowe, a cały proces optymalizacji zajął wiele miesięcy.

Opona posiada bieżnik asymetryczny z czterema rowkami wzdłużnymi, które doskonale odprowadzają wodę, zapewniając przyczepność i krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni. W wewnętrznych rowkach umieszczono także specjalne elementy, które odpowiadają za poprawę elastyczności centralnej części. W ten sposób udało się zmniejszyć opory toczenia i zapewniono lepsze przyleganie powierzchni opony do różnych rodzajów nawierzchni.

Innowacyjna rzeźba bieżnika pozwoliła dodatkowo równomiernie rozłożyć naprężenia i siły działające na oponę w czasie jazdy. Oprócz większej precyzji prowadzenia, pozwoliło to także ograniczyć nierównomierne ścieranie się opon, gwarantując tym samym większą trwałość. Sprawdzenie zużycia bieżnika jest bardzo proste, dzięki specjalnemu wskaźnikowi tłoczonemu na czole opony.

 

Etykieta unijna

etykieta-ca70-2

Z etykiety unijnej nie dowiemy się niczego na temat estetyki modelu – to trzeba sprawdzić osobiście i ocenić oponę Vredestein Sportrac 5 wedle własnego gustu.

Znajdziemy tu jednak kilka bardzo ważnych informacji na temat oceny ogumienia pod względem trzech parametrów: ekonomiki jazdy, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz hałasu generowanego podczas jazdy.

Na mokrej drodze opona letnia Vredestein Sportrac 5 sprawdza się perfekcyjnie, co potwierdzają profesjonalne testy. Najwyższa ocena „A” zarezerwowana jest dla najlepiej zaprojektowanych modeli.

Zoptymalizowana konstrukcja i równomierne rozłożenie sił podczas jazdy zaowocowało także mniejszymi oporami toczenia, co przekłada się na mniejsze spalanie i emisję spalin. Vredestein Sportrac 5 zyskuje w tej kategorii ocenę „C” (dla porównania, opona Vredestein Sportrac 3 w tym samym rozmiarze otrzymała ocenę „E”).

Hałas zewnętrzny to 70 dB, czyli norma dla większości opon letnich. Ten model sprawdzi się więc także w autach osób ceniących wysoki komfort podróżowania.

 

Vredestein Sportrac 5 w testach opon

wyniki-testu-opon

Od chwili powstania opona letnia Vredestein Sportrac 5 budziła zainteresowanie profesjonalnych organizacji motoryzacyjnych. Większość z nich była ciekawa, czy model reklamowany jako „designerski” nie będzie reprezentował klasycznego przerostu formy nad treścią.

Pierwsze badanie wykonał w 2013 roku magazyn Autozeitung, badając przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Z tuzina opon wybrano pięć najbardziej polecanych – wśród nich znalazła się także opona Vredestein Sportrac 5. Z 300 możliwych do zdobycia punktów uzyskała 237 (25 mniej niż lider testu).

Tego samego roku magazyn Auto Bild przeprowadził testy drogi hamowania, w których wzięły 54 opony w rozmiarze 195/65 R15. Model Vredestein Sportrac 5 znalazł się na 9 pozycji – do pierwszego miejsca zabrakło 2,5 na suchej i 3,3 metra na mokrej nawierzchni.

W 2016 roku ADAC prowadził bardzo rygorystyczne badania opon letnich w rozmiarze 185/65 R15. Ten test był prawdziwym sukcesem modelu Vredestein Sportrac 5, gdyż opuścił on tor ze złotym medalem – najwyższe oceny w badaniu dotyczyły komfortu, trwałości, ekonomiki jazdy i przyczepności na mokrej nawierzchni.

W 2018 roku test opony Vredestein Sportrac 5 w rozmiarze 195/65 R15 zakończył się przyznaniem oceny „dobrej” z naciskiem na dobrą przyczepność oraz ekonomikę jazdy.

 

Opinie kierowców

Badania na torach i w ośrodkach testowych są bardzo ważne dla znalezienia wad i zalet różnych modeli opon. Naprawdę jednak wszystko weryfikuje praktyka. Opinie kierowców używających danych opon są najbardziej miarodajne, gdyż to właśnie oni korzystają z nich na co dzień, wystawiając je na próby, które często nie śniły się nawet specjalistom.

Sprawdźmy zatem, co piszą o oponach Vredestein Sportrac 5 sami kierowcy.

„Kupiłem Sportraki 5 215/55 R16 zaraz po tym jak pojawiły się w sprzedaży i mogę z czystym sumieniem polecić. Łącznie przejechałem na nich jakieś 50 tys km i oceniam je bardzo ok. Dobrze amortyzują i zapewniają stabilny tor jazdy. Spalanie też nieco spadło, więc ogólnie wszystko na plus.”

Najcenniejsze dla osób decydujących się na zakup są jednak oceny negatywne. Nie znajdziemy ich wiele i dotyczą jedynie detali, tak jak np.:

„Świetna jakość i trwałość. Przyczepność też bez zarzutu, chociaż muszę przyznać, że czasami przy mocniejszym wdepnięciu hamulca lekko się „zrywają” i włącza się ABS. Ale to w sumie niuans, bo dzieje się tak sporadycznie”.

Większość opinii potwierdza jednak bardzo wysoką jakość wykonania i chwali sportowy charakter opony:

„Wstyd się przyznać, ale przez długi czas myślałem, że Vredestein to jakaś rumuńska czy bułgarska firma sprzedająca chińszczyznę pod własną etykietą. Dlatego też nawet nie szukałem opon Vredestein. Jak kupiłem sportowe autko i potrzebowałem opon też „do lansu” poszedłem do sklepu i w sumie prawie od wejścia pokazałem Sportraki 5, mówiąc, że te są super. Dopiero sprzedawca uświadomił mnie, że to gumy premium Vredesteina i wcale nie pochodzą z Chin. Kupiłem, wyglądają bosko i jestem zadowolony.”

 

Gwarancja na opony Vredestein

Jedną z zalet modelu Vredestein Sportrac 5 jest też korzystna gwarancja. Okres gwarancyjny liczony jest od daty zakupu (nie tak, jak w wielu przypadkach, od daty produkcji) i wynosi 3 lata. Reklamację złożyć można w przypadku stwierdzenia wad wykonawczych, materiałowych lub konstrukcyjnych.

W przypadku uznania reklamacji klient otrzymuje nowy produkt (w ciągu pierwszego roku użytkowania) lub zwrot kosztów zakupu proporcjonalny do stopnia zużycia opony (po pierwszym roku użytkowania).

 

Nazwa modelu Sportrac 5 na boku opony Vredestein
Nazwa modelu Sportrac 5 na boku opony Vredestein

 

Dlaczego warto wybrać Sportrac 5?

Opony Vredestein Sportrac 5 to z pewnością produkt, który w pełni zasługuje na określenie „premium”. Do największych zalet tego modelu zaliczamy:

  • bardzo dobrą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni
  • wysoką trwałość
  • wysoki komfort podróżowania
  • stabilność
  • sportowy wygląd

 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę dobre wyniki testów i pozytywne opinie użytkowników, spokojnie można powiedzieć, że opona letnia Vredestein Sportrac 5 nie zestarzała się i wciąż stanowi produkt godny polecenia.

Jest to ogumienie, które nie tylko świetnie sprawdza się podczas codziennej jazdy, ale też stanowi, w połączeniu z efektownymi felgami, świetną ozdobę auta. Z pewnością jest to więc propozycja skierowana do wymagających kierowców ceniących elegancki wygląd pojazdu i fanów tuningu optycznego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *