Data modyfikacji:

Akcesoria do Skody Octavii

Życie warto sobie ułatwiać. Nawet jeśli masz przestronny i praktyczny samochód, jakim jest Skoda Octavia, możesz wycisnąć z niego jeszcze więcej. Oto akcesoria do Skody Octavii, dzięki którym zwiększysz wygodę oraz możliwości auta.
akcesoria do skody octavii

Hak samochodowy

Hak samochodowy do Skody Octavii przyda ci się do wielu zadań. W czasie remontu lub przeprowadzki podepniesz do niego przyczepkę transportową, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia wnętrza. Możesz także wybrać się z rodziną na wakacje, podłączając przyczepę kempingową. Jeśli zaś lubisz aktywność fizyczną, dobierz bagażnik rowerowy do Skody Octavii montowany na hak. Możliwość przewiezienia rowerów na najpiękniejsze trasy rowerowe Polski to nie lada gratka dla miłośników turystyki rowerowej. Dobrej klasy haki automatyczne można w mgnieniu oka wypiąć, więc nieużywane nie będą zaburzać estetyki auta. Taki system jest łatwiejszy w obsłudze i nie grozi dostaniem się w niepowołane ręce kuli przykręconej na dwie śruby. Warte polecenia firmy produkujące haki holownicze do Skody Octavii to m.in. Steinhof, Westfalia, Thule czy Auto-Hak.

Bagażnik dachowy

Skoda Octavia już w standardzie charakteryzuje się dużą przestronnością i pojemnością bagażnika (590-1580 l, kombi: 610:1740 l), ale w prosty sposób możesz tę przestrzeń zwiększyć. Bagażnik bazowy do Skody Octavii montowany na dachu to dwa poprzeczne (względem osi samochodu) pałąki montażowe wykonane najczęściej z lekkiego aluminium. Dopuszczalna ładowność popularnych bagażników dachowych to 75 kg, więc nadają się głównie do transportowania lekkich przedmiotów.

W zależności od wersji Skody Octavii możesz wybrać bagażnik bazowy zaczepiany za ranty dachu bądź montowany na relingach dachowych. Bagażnik dachowy do Skody Octavii montowany na relingach ma tę zaletę, że nie rysuje lakieru karoserii i jest łatwiejszy w założeniu. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, wybierz model z zamkami antykradzieżowymi.

Box dachowy do Skody Octavii

Gdy bagażnik okazuje się zbyt mały, prawdziwym wybawcą staje się box dachowy. Box dachowy do Skody Octavii o pojemności od 300 do 600 litrów umożliwia spakowanie lekkich, ale sporych objętościowo pakunków (np. toreb z ubraniami). Ważny jest jednak nie tylko ciężar ładunku, ale i jego rozmieszczenie. Bagaż powinien być umieszczony centralnie, pomiędzy belkami bagażnika dachowego. Do przytwierdzenia i zabezpieczenia bagażu w czasie jazdy służą pasy oraz siatki ściągające, jakie powinny być na wyposażeniu boxu.

Podczas wyboru boxu do Skody Octavii warto zwrócić uwagę na jego długość. Kufer nie powinien zachodzić na przednią szybę, bo utrudni obserwowanie znaków oraz świateł drogowych. Zwiększy też niepotrzebne opory aerodynamiczne, a przez to również spalanie samochodu. Zbyt długi bagażnik może być też przeszkodą podczas otwierania klapy bagażnika.

Uchwyty rowerowe do Skody Octavii

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Skoda produkuje nie tylko samochody, ale i rowery. Stąd też w przypadku tej marki połączenie motoryzacji i kolarstwa nasuwa się wręcz samoczynnie. Jak to zrobić? Mimo iż wnętrze Skody Octavii jest na tyle przestronne, że bez trudu zmieścisz do niego rower, lepszym sposobem na transport jednośladów jest bagażnik rowerowy do Skody Octavii.

Podstawowy uchwyt rowerowy do Skody Octavii możesz zamontować na bagażniku dachowym. To niewielka rynna na koła jednośladu oraz pałąk utrzymujący sztywno ramę roweru. Założenie i korzystanie z dachowego uchwytu rowerowego jest proste, ale ma kilka wad. Wymaga uniesienia rowerów na dużą wysokość, co w przypadku np. ciężkich rowerów elektrycznych może być nie lada problemem. Dodatkowo zwiększa wysokość pojazdu i wpływa na jego aerodynamikę. To zarówno większe koszty na stacji benzynowej, jak i utrudnienia na podziemnych parkingach.

Alternatywą są bagażniki na hak oraz na klapę. Te pierwsze są zazwyczaj uniwersalne, dlatego przyjrzymy się bagażnikom na klapę. Bagażniki rowerowe na klapę są najczęściej dedykowane, a zatem stworzone z myślą o konkretnym modelu. Z tego względu należy je dobrać nie tylko do modelu, ale i generacji Skody Octavii. Co ważne, bagażniki pasują tylko do wersji kombi.

Dywaniki gumowe

Choć na rynku dostępnych jest wiele uniwersalnych dywaników, najlepiej wybrać te stworzone do konkretnego modelu samochodu. Dywaniki gumowe do Skody Octavii obejmują swoją powierzchnią całą przestrzeń pod nogami pasażerów i dostosowują się do kształtu podłogi. To zarazem estetyczne oraz praktyczne rozwiązanie, gdyż nie trzeba przejmować się przesuwaniem dywaników oraz czyszczeniem nieosłoniętej tapicerki.

Mata do bagażnika

Jeżeli masz zamiar przewozić w bagażniku brudne przedmioty, skorzystaj z maty do bagażnika dopasowanej do Skody Octavii. Gumowa mata ochroni tapicerkę nie tylko przed zabrudzeniem lub wodą, ale i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Maty mają dodatkowo antypoślizgowe wypustki, zapobiegające przesuwaniu się akcesoriów. Warto też wspomnieć o specjalnych ogranicznikach oraz siatkach Skody, dzięki którym można łatwo zorganizować przestrzeń w bagażniku.

Wycieraczki do Skody Octavii

Omawiając akcesoria do Skody Octavii, nie można zapomnieć o wycieraczkach. To one zapewniają dobrą widoczność w czasie deszczu lub trudnych warunków drogowych. Zużyte pióra wycieraczek rozpoznasz po piskach, pozostawianych smugach oraz „przeskakiwaniu” gumy na szybie. Długość nowych wycieraczek należy dobrać do generacji oraz wersji nadwoziowej Skody Octavii.

Torby do bagażnika

Jak wykorzystać przestrzeń bagażnika w najlepszy sposób? Pakując się w standardowe walizki będzie to skomplikowane, bowiem pozostanie wiele trudnego do zagospodarowania miejsca. Zamiast upychać wakacyjny ekwipunek w szczelinach, możesz skorzystać ze specjalnych kufrów, idealnie dopasowanych do wymiarów i kształtów bagażnika Skody Octavii. To rozwiązanie dla osób, które nigdy nie mogą zrezygnować z dodatkowych ubrań i przedmiotów zabieranych „na wszelki wypadek”.

Pokrowce do Skody Octavii

Ostatnie akcesoria do Skody Octavii, o których wspomnimy, to pokrowce na fotele. Przez wielu są wyśmiewane, ale w gruncie rzeczy mają wiele pozytywów. Przydadzą się chociażby w czasie remontu mieszkania lub rodzinom z małymi dziećmi, chroniąc tapicerkę samochodu przed zniszczeniem. Pokrowce samochodowe na fotele do Skody Octavii znajdziesz tutaj.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik