Data modyfikacji:

Wyszukiwarka opon (przód / tył)

Autor: Łukasz Wulkanista

Poniższa wyszukiwarka opon stworzona została z myślą o kierowcach, których auta fabrycznie wyposażone zostały w opony o dwóch różnych rozmiarach. Węższe na osi przedniej oraz szersze na osi tylnej. Rozwiązanie takie najczęściej stosowane jest w pojazdach marki BMW. Konfigurator par opon przód/tył na podstawie wskazanych parametrów podpowiada, które modele opon dostępne są zarówno w jednym jak i drugim rozmiarze - jednocześnie.

Rozmiar opon osi przedniej

Rozmiar opon osi tylnej

Sezon

Run flat

powietrze premium do opon

Powietrze premium zamiast opon zimowych?

2022-08-05
Ostatniej zimy internet obiegł hit dotyczący pompowania opon powietrzem premium zamiast zmieniać je na zimowe. Nowy trend, a może przyszłość motoryzacji? Czym jest powietrze premium i jak ma się do pompowania opon samochodowych? Sprawdźmy.
napisy na oponach

Napisy na oponach. Sposób na prosty tuning auta

2022-08-03
Napisy na oponach samochodowych to już legendarny element motosportu. Białe lub żółte logotypy producentów opon nie spełniały żadnej praktycznej funkcji, ale po prostu były łatwiej widoczne w kamerach telewizyjnych. Opony z napisami na dobre zagościły również w tuningu samochodowym. Widok obracającego się napisu wygląda bardzo rasowo, zwłaszcza w przypadku modelu nawiązujących do klasyki motorsportu. Jak wykonać białe napisy na oponach?
docieranie opon

Dlaczego docieranie opon jest ważne?

2022-08-02
Kupując nowe opony często spotkać się można ze stwierdzeniem, że przez pierwsze kilkaset kilometrów należy zachować szczególną ostrożność podczas użytkowania. Wydaje się to dość paradoksalne, przecież kupiliśmy właśnie nowe opony, prosto z fabryki. Wydawać się może, że taki egzemplarz powinien być najlepszą wersją siebie. Jest to jak najbardziej prawda, jednak aby opona spełniała swoje zadanie w stu procentach, niezbędne jest jej dotarcie. Dlaczego tak się robi? Co ma na celu docieranie opon i czemu jest tak ważne?
chińskie opony

Czy warto kupić opony chińskie?

2022-08-01
Kilka lat temu przyjęło się, że tańszy zamiennik opon samochodowych to kupno używanych egzemplarzy lub poddawanie bieżnikowaniu tych, które już posiadamy. Czas pokazał, że rynek wschodu zalewa europejskie sklepy swoimi produktami. Tak też dzieje się z oponami. Na rynku wulkanizacyjnym znaleźć można coraz więcej „chińskich” modeli opon, które kuszą przede wszystkim ceną. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko, co ma wygrawerowane „made in China” to w stu procentach azjatycki produkt. Ponadto azjatyckich koncernów oponiarskich jest dużo, w kilku krajach, nie tylko w Chinach.
przyczepność na mokrej nawierzchni

Przyczepność na mokrej nawierzni. Jakie są klasy przyczepności?

2022-07-31
Bezpieczeństwo na drodze stało się jednym z najważniejszych aspektów poruszania się samochodem. Wszelkie współczynniki i normy powodują, że producenci samochodów i opon dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były jak najbardziej bezpieczne. Opady deszczu mogą spowodować utratę sterowności pojazdu, którym się poruszamy. W najgorszym przypadku jest to wypadnięcie pojazdu z drogi, w najlepszym mały poślizg. W obu przypadkach jest to ogromne zagrożenie zarówno dla kierującego pojazdem jak i innych podróżnych i kierowców. Najczęściej odpowiedzialne są za to ogumienie i zachowanie kierowcy. Częstym powodem utraty przyczepności jest niedostosowanie kierowcy do panujących warunków. Jednak słaba jakość ogumienia również może dać się odczuć na mokrej nawierzchni. Każda opona posiada indeks przyczepności, która charakteryzuje jej parametry na mokrej drodze. Czym jest przyczepność i jakie są jej klasy?
oznaczenia opon ciężarowych

Jak czytać oznaczenia opon ciężarowych?

2022-07-30
Opony ciężarowe posiadają wiele wygrawerowanych na swojej bocznej ścianie znaków. Warto je znać, aby wiedzieć, jakie opony używamy. Dowiemy się przede wszystkim jakie są ich wymiary, jakie są parametry jazdy oraz wiele innych, dodatkowych informacji. Najważniejsze są oznaczenia indeksów nośności, prędkości, oraz wymiarów opony. Gdzie je znaleźć i co oznaczają?