Data publikacji:

Producenci opon

Wybór opon samochodowych to ważny moment dla wielu kierowców. Ciągły rozwój technologii powoduje, że wymagania kierowców rosną. Koncerny oponiarskie stale się rozwijają, stosując coraz to nowsze rozwiązania i technologie, co pozwala na spełnianie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. Koncerny opon podzieliły się ze względu na klasę jakości produktów, jakie oferują. Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy trzy podstawowe klasy jakości – premium, średnią oraz ekonomiczną.
Car Tires Rack
Opony samochodowe, ze względu na klasę jakości, oferują różne osiągi i ceny. Klasa ekonomiczna to praktyczny wybór zapewniający optymalne osiągi i właściwości w korzystnej, niskiej cenie. Klasa średnia to wyższa wydajność i trwałość w przystępnej cenie. Jest idealnym wyborem dla kierowców szukających złotego środka między wysoką jakością a atrakcyjną ceną. Klasa premium to najnowsze rozwiązania technologiczne, gwarantujące najwyższą jakość i osiągi dla kierowców, którzy mają wygórowane wymagania. Za wysoką jakością i osiągami idzie również wysoka cena.

Producenci opon samochodowych

Poniżej przedstawiamy topowe marki opon samochodowych w poszczególnych klasach jakości.

Klasa ekonomiczna

Opony klasy ekonomicznej to najtańsze i najmniej zaawansowane technologicznie modele. Wytwarzane są tak, aby spełniać wszelkie niezbędne standardy. Są dobrym wyborem dla codziennych kierowców poruszających się starszymi autami lub po mieście, którzy nie przykładają wiele uwagi i wymagań do opon samochodowych. W Polsce jest to najpopularniejsza klasa opon. Spełnia ona wszystkie rygorystyczne standardy, a dodatkowo charakteryzuje się niską, konkurencyjną ceną. Najbardziej rozpoznawalnymi producentami opon samochodowych klasy ekonomicznej są:
 • Barum – Barum jest czeskim koncernem oponiarskim, który w tym fachu specjalizuje się już od wielu lat. Cechuje się trwałością i wytrzymałością swoich opon. Produkuje opony dostosowane do potrzeb kierowców głównie w Europie Środkowej. Spośród konkurencji, oprócz wysokiej trwałości i wytrzymałości, wyróżnia się niską ceną.
 • Dębica – polska marka opon samochodowych, która rozwija się, tworząc opony odpowiadające potrzebom lokalnych kierowców. Polski producent cieszy się ogromną popularnością w krajach Europy Środkowej, oferując dobrej jakości opony letnie, zimowe i całoroczne. Wyróżnia je dobry stosunek jakości i osiągów do ceny. W oponach marki Dębica spotkamy technologie wykorzystywane w produkcji opon klasy średniej.
 • Goodride – chiński producent opon ekonomicznych, który cieszy się ogromnymi ilościami sprzedaży. Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania i niska cena. Inżynierowie tej marki stale prowadzą badania przy współpracy z markami z Korei oraz Japonii, co pozwala na stały rozwój firmy i produkcję lepszej jakości opon samochodowych.
 • Nexen – południowo-koreański producent opon ekonomicznych, który na rynku oponiarskim jest jednym ze starszych. Współpracuje z liderami tej branży, dzięki czemu czerpie od nich coraz to nowsze rozwiązania i parametry. Dzięki temu otrzymujemy dobrej jakości opony samochodowe w stosunkowo niskiej cenie, co bez wątpienia zachęca wielu kierowców. Są jednym z azjatyckich liderów produkujących opony samochodowe.
 • Klasa średnia

  Opony klasy średniej są kompromisem pomiędzy wysoką jakością a niską ceną. Wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dopasowane są do bardzo szerokiej gamy aut, od klasy średniej aż po mocniejsze wersje czy nawet SUV-y. Sprawdzą się dla kierowców podróżujących zarówno po mieście, jak i na trasach, którzy cenią sobie ponadprzeciętne osiągi i wysoki poziom bezpieczeństwa w dobrej cenie.
 • Falken – japoński producent opon ze średniego segmentu. Dostarcza dobrej jakości opony w korzystnej cenie. Współpracuje z markami terenowych wyścigów samochodowych, co potwierdza wysoką trwałość i ponadprzeciętne osiągi. Wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców samochodów klasy średniej, SUV-ów, sportowych czy nawet dostawczych.
 • Firestone – opony Firestone zyskały ogromną popularność dzięki solidnym oponom samochodowym. Użytkownicy chwalą sobie przede wszystkim wysoki komfort jazdy i ponadprzeciętną wytrzymałość oraz niskie zużywanie. Jest to amerykańska marka, która podbija serca kierowców na całym świecie. Poza ogromną trwałością, spośród konkurencji wyróżnia je przede wszystkim krótka, skuteczna droga hamowania.
 • Hankook koreański producent opon całorocznych, letnich oraz zimowych. To, co go wyróżnia, to niewielka różnica jakości w porównaniu z oponami najwyższej klasy. Opony Hankook świetnie pracują na mokrej nawierzchni. Cechuje je wyraźna poprawa przyczepności i hamowania na mokrej drodze, co jest ogromnym krokiem w stronę komfortu i bezpieczeństwa.
 • Uniroyal belgijska marka opon, która specjalizuje się w oponach przeznaczonych do jazdy po mokrej drodze. Dobra przyczepność i skuteczne hamowanie to tylko kilka z wielu zalet tej marki. Uniroyal prowadzi politykę dążącą do ekonomicznej jazdy. Poza niską ceną opon oferuje niskie opory toczenia i wysoką efektywność paliwową, co pozwala zaoszczędzić w codziennym użytkowaniu auta.
 • Klasa premium

  Najwyższej jakości opony o doskonałych parametrach hamowania i wysokich osiągach. Przeznaczone są dla kierowców, którzy wiele oczekują od opon samochodowych. Duże przebiegi i wysoka trwałość to cechy charakterystyczne niemalże każdego modelu w tej klasie. Polecane dla każdego, kto ceni sobie wygodę i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.
 • Michelin – francuski gigant oponiarski. Uznawany za jeden z największych koncernów na świecie. Zajmuje się produkcją najwyższej jakości opon samochodowych, sportowych oraz ciężarowych. Wysokie osiągi, duża trwałość, skuteczne hamowanie, bezpieczeństwo i przyczepność to parametry, do których marka Michelin przywiązuje ogromną wagę. Ich opony od wielu lat niezmiennie zajmują najwyższe miejsca na podium, niejednokrotnie dominując wszelkie rankingi.
 • Bridgestone – japoński producent opon premium, który zdominował cały azjatycki rynek motoryzacyjny. Produkuje opony popularne na całym świecie, które wyróżnia przede wszystkim wysoka trwałość, przyczepność i skuteczne hamowanie oraz ekonomiczna jazda. Opony wolno i równomiernie się zużywają, co pozwala na ich długie i bezproblemowe użytkowanie. Doskonałe modele całoroczne polecane są wymagającym kierowcom, którzy szukają kompromisu pomiędzy oponami sezonowymi, bez obaw o utratę najważniejszych parametrów.
 • Continental – specjalista w produkcji opon sezonowych, który w ich rankingach zajmuje niezmiennie najwyższe pozycje od wielu lat. Wyróżnia się skutecznością hamowania na suchej oraz zaśnieżonej drodze. Wykorzystuje najnowsze technologie, stale modernizując swoje produkty. W efekcie klienci otrzymują bardzo pewne i trwałe opony, które bez zarzutów będą służyć przez najbliższe kilka lat. Niemiecki producent ściśle współpracuje z największymi fabrykami samochodów z grupy VAG, BMW czy General Motors, wyposażając ich nowe samochody w pierwsze ogumienie. Światowej klasy marki samochodowe, wykorzystując opony Continental w pierwszym rzucie, potwierdzają ich wysoką klasę.
 • Pirelli – włoski producent opon, który zasłynął z produkcji sportowych opon przeznaczonych do wysokich osiągów. Pirelli wyposaża sportowe marki samochodowe takie jak Lamborghini czy Ferrari, a także czynnie uczestniczy w wyścigach F1. Potwierdza to, że jest światowej klasy koncernem, który tworzy najwyższej jakości opony samochodowe, a te przekonają do siebie niejednego, nawet najbardziej wymagającego klienta.
 • Zdjęcie: Envato Elements