Data publikacji:

Barum Quartaris 5. Budżetowe opony całoroczne

Chociaż nadal wśród opinii wielu kierowców panuje przekonanie, że tylko ogumienie sezonowe jest w stanie spełnić wymagania różnych warunków pogodowych i nawierzchni, coraz częściej wybierane są opony całoroczne. Obecnie do ich produkcji stosuje się nowoczesne mieszanki i technologie, dzięki czemu są to opony równie dobre. Jednym z modeli ogumienia wielosezonowego są opony Barum Quartaris 5. Czym się wyróżniają i czy warto wybrać ogumienie całoroczne?
barum quartaris 5

Na co zwrócić uwagę, wybierając opony?

Zarówno opony letnie, zimowe, jak i całoroczne powinny być precyzyjnie dobrane do auta pod kątem rozmiaru. To bardzo ważne, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, korzystać z kompletu możliwie jak najdłużej i jeździć autem w sposób bezpieczny. Odpowiedni rozmiar gwarantuje również komfort jazdy, stabilność i przyczepność pojazdu do nawierzchni.
Nieodpowiednie opony powodować mogą nie tylko szybsze zużycie ogumienia, ale też większe spalanie paliwa, trudniejsze panowanie nad autem i możliwość uszkodzenia różnych podzespołów auta, w tym czujników ruchu. W przypadku uszkodzenia ogumienia i oddania kompletu do reklamacji, z powodu nieodpowiedniego rozmiaru może ona zostać nieuwzględniona.

Czy opony wielosezonowe to dobry wybór?

Korzystając z opon sezonowych, trzeba liczyć się z koniecznością zmiany ogumienia dwa razy w roku, co często wiąże się z odczekaniem długiego czasu w kolejce do wulkanizacji. Bywa to dość kłopotliwe zwłaszcza dla osób zapracowanych. Ponadto wymiana ogumienia to dodatkowy koszt i konieczność zorganizowania przestrzeni do przechowywania danego kompletu. W przypadku mieszkania w bloku bywa to dość problematyczne.
Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są opony całoroczne, które świetnie dopasowują się zarówno do warunków letnich i wysokich temperatur, jak i zimowych, ośnieżonych, mokrych czy oblodzonych tras. Takie ogumienie wykonane jest ze specjalnej mieszanki, która zapewnia świetny komfort i bezpieczeństwo jazdy przez cały rok.
Jakie opony wielosezonowe wybrać? Dla kierowców korzystających z auta okazjonalnie i głównie na odśnieżonych drogach miejskich, którzy preferują spokojny styl jazdy, z powodzeniem wystarczą budżetowe opony Barum Quartaris 5. Opinie osób użytkujących to ogumienie ten fakt potwierdzają.

Czym wyróżnia się Barum – czeska marka oponiarska?

Barum to czeski producent opon, który istnieje od lat 30. ubiegłego wieku. Marka powstała z połączenia trzech firm: Bata, Ruben oraz Mitas. To największe przedsiębiorstwo produkujące ogumienie w Czechach znajduje się w Zlinie.
Obecnie główna siedziba i największe zakłady znajdują się w Otrokovicach. Sytuacja polityczna związana z podziałem Czechosłowacji umożliwiła marce Barum podjęcie współpracy i rozmów z koncernami zagranicznymi, co zaowocowało przyjęciem czeskiego producenta pod skrzydła Continental. Pozwoliło to wdrożyć w procesy produkcyjne ogumienia nowoczesne rozwiązania i zaawansowane technologie, dzięki czemu Barum to obecnie jedna z największych europejskich firm.
Opony Barum wyróżniają się bardzo dobrym przystosowaniem do jazdy i świetną wytrzymałością, mimo że są to produkty dostępne w bardzo niskich cenach i należą głównie do klasy budżetowej, tak jak Barum Quartaris 5. Sprzedawane są niemal we wszystkich krajach europejskich, a w ofercie znajduje się ogumienie zarówno do samochodów osobowych, ciężarowych, jak i rolniczych.

Opony całoroczne Barum Quartaris 5 – charakterystyka

Opony wielosezonowe Barum Quartaris 5 to ogumienie klasy budżetowej. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami i zastosowaniem sprawdzonych, solidnych technologii z ostatnich lat. Tego typu opony doskonale sprawdzą się w przypadku osób poruszających się po drogach zadbanych i na krótkich dystansach. Barum Quartaris 5 to opony zapewniające świetną przyczepność na suchych drogach i stabilność na zaśnieżonej nawierzchni. To również świetna odporność na zjawisko aquaplaningu.
Opony klasy ekonomicznej, zwanej także budżetową, dostępne są w najniższych cenach na rynku. Najczęściej kupują je kierowcy poszukujący oszczędności, jeżdżący mało, o bardzo spokojnym stylu jazdy czy posiadacze najmniejszych i najsłabszych samochodów. Producenci opon klasy ekonomicznej najczęściej decydują się na zastosowanie klasycznych, stosunkowo uniwersalnych rzeźb bieżnika i technologii ze starszych opon premium (sprzed kilku lat). Popularne marki ekonomiczne to: Dębica, Kormoran, Sava, Barum, Nexen, Dayton, Laufenn czy Imperial.
Opony Barum Quartaris 5 to doskonały model dla kierowców, którzy zwracają uwagę nie tylko na parametry, ale też wygląd. Propozycja od Barum wyróżnia się bardzo interesującym designem, który świetnie sprawdzi się zarówno w małych, miejskich autach, jak i większych modelach.
Co jeszcze wyróżnia ogumienie całoroczne Barum Quartaris 5? Test wykonany przez niejeden ośrodek badawczy potwierdza, że jest to model, który pomimo niskiej ceny spełnia wszystkie wymogi dotyczące zarówno wymagań stawianych oponom zimowym, jak i letnim. Wyjątkowo oryginalna jest też estetyka opon, a charakterystycznym symbolem obecnym na każdym produkcie jest słońce i płatki śniegu.

Co jeszcze wyróżnia opony wielosezonowe Barum Quartaris 5?

Doskonałą przyczepność opon Barum Quartaris 5 do nawierzchni suchej, jak i mokrej przez cały rok zapewnia odpowiednio dobrana mieszanka gumowa, z której wyprodukowane zostały opony i rzeźba bieżnika w formie jodełki. Dzięki temu możliwe jest niemal natychmiastowe odprowadzanie wody i błota spod kół tuż po zetknięciu się z niekorzystną nawierzchnią.
Bieżnik wyposażony jest też w zakrzywione zagłębienia, co znacznie ułatwia i dodatkowo przyspiesza ten proces. Takie ukształtowanie powierzchni opon pozwala na jazdę w sposób precyzyjny i gwarantuje świetną przyczepność także podczas manewrów.
Bieżnik opon wielosezonowych Barum Quartaris 5 wyposażony został również w poprzeczne lamele i specjalne nacięcia na bokach ogumienia w kształcie fali, dzięki czemu woda i błoto są nie tylko skutecznie odprowadzane, ale ich resztki nie osadzają się też w strukturze opon, zmniejszając poziom przyczepności do danej nawierzchni. To również zapobieganie odkształceniom i deformowaniu opon podczas długiego użytkowania i zmiennych temperatur, co pozwala na zachowanie właściwości modelu na długo.
Dzięki takiemu wzorowi skróceniu uległa też droga hamowania w stosunku do modeli konkurencyjnych, a opony zachowują odpowiednią elastyczność zimą i jednocześnie pożądaną sztywność w okresie letnim. Ogumienie całoroczne Barum Quartaris 5 dostępne jest w rozmiarach od 13 do 18 cali. Dzięki temu z powodzeniem dopasować można model od Barum do niemal wszystkich aut poruszających się po polskich drogach.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!