Data publikacji:

Co daje filtr stożkowy?

Wielu właścicieli aut poszukuje nieustannie sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu, a także na poprawienie jego mocy oraz zminimalizowanie zużycia paliwa. Wiele z tych metod wiąże się z bardzo dużymi kosztami i długimi wizytami w warsztacie samochodowym. Niektóre są jednak zaskakująco tanie i szybkie w implementacji, a jedną z nich jest instalacja stożkowego filtra powietrza, często określanego też jako „sportowy”. Tłumaczmy, na jakiej zasadzie działa ten element, czym różni się od tradycyjnych modeli, a także co możemy zyskać, decydując się na jego zakup. 
co daje filtr stożkowy

Filtr stożkowy – budowa i działanie

Filtr powietrza w samochodzie pełni bardzo istotną funkcję, zatrzymuje bowiem większe i drobniejsze zanieczyszczenia przed dostaniem się do komory silnika. Tym samym chroni go przed zagrożeniem wynikającym z nierównej pracy będącej efektem spalania niechcianych domieszek w mieszance paliwowej.
Filtry stożkowe odróżniają się budową od klasycznych modeli montowanych w zwykłych autach osobowych, a dzięki swojemu kształtowi oraz materiałom, z jakich zostały wykonane, przepuszczają one większą ilość powietrza do silnika, poprawiając efektywność jego pracy. Filtry tego typu są projektowane głównie z myślą o samochodach sportowych, ale mogą być z powodzeniem instalowane w dowolnym pojeździe. 

Filtr stożkowy – co daje i jakie ma zalety?

Poprawa mocy silnika podstawowy powód, dla których kierowcy decydują się na wymianę tradycyjnych filtrów na modele stożkowe. W zależności od typu pojazdu i rodzaju układu napędowego możemy zyskać do kilku procent mocy więcej.
Stosunkowo niskie koszty eksploatacji – w porównaniu z tradycyjnymi filtrami silnikowymi, modeli stożkowych nie trzeba wymieniać – wystarczy tylko regularnie je oczyszczać i nasączać specjalistycznym olejem. Tego typu zabieg pozwala cieszyć się filtrem przez długie lata. Operację zazwyczaj przeprowadza się po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. 
Atrakcyjna cena i koszt montażu – filtry stożkowe nie są specjalnie drogie, biorąc pod uwagę, że przy dobrej konserwacji nie trzeba ich wymieniać tak jak modeli tradycyjnych. Ich cena waha się od ok. 100 złotych do kilkuset złotych. Do kosztów samego elementu należy doliczyć jeszcze akcesoria, a więc specjalny olej oraz środki czyszczące, jednak z czasem ich zakup się zwróci. Sama instalacja filtra jest szybka i nieskomplikowana. 
Zmiana brzmienia silnika podczas pracy – dla niektórych kierowców jednym z atutów instalacji filtra stożkowego jest to, że modyfikuje on nieco dźwięk pracy silnika, nadając mu mocniejszy sportowy charakter. Nie jest to oczywiście zaskakujące, ponieważ filtry tego typu są montowane w pojazdach wyścigowych. 

Czy filtr stożkowy niszczy silnik?

Instalacja filtra stożkowego łączy się z pewnym ryzykiem, ponieważ wiele modeli ze względu na materiały, z jakich zostały wykonane, przepuszcza drobne zanieczyszczenia i pył, które z czasem wpływają na wydajność silnika, a także ilość spalanego paliwa. W najgorszych sytuacjach może to doprowadzić do zakłócenia pracy napędu. Produkty te przeznaczone są bowiem do pracy na równych i dobrze utrzymanych trasach, a nie na zapylonych lokalnych drogach lub do jazdy w korkach i smogu. 
Ryzyko wystąpienia problemów z silnikiem w autach z filtrem stożkowym zwiększa się też, gdy ich właściciel ignoruje potrzebę konserwacji elementu, a więc jego poprawnego oczyszczania i pokrywania olejem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski