Data modyfikacji:

Jak wybrać dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa to standard wyposażenia każdego nowego pojazdu. Zimą pomaga ogrzać się i skutecznie odmrozić szyby, latem przynosi ukojenie w największe upały. Niestety jej nieprawidłowe użytkowanie może nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza zdrowotne konsekwencje. Jej zasada działanie opiera się głównie na dużej ilości wilgoci, a więc jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Z tego powodu niezbędnym jest utrzymywanie przewodów i systemu klimatyzacji w jak najlepszej kondycji. Zalecenia mówią o minimum dwukrotnym czyszczeniu klimatyzacji w sezonie, jednak jej częste i intensywne użytkowanie zachęca do częstszej dezynfekcji. Jak odgrzybić klimatyzację i jakiego środka użyć?
air conditioning car. car air conditioner. car air conditioning.

Jak odgrzybić klimatyzację?

Dezynfekcja i odgrzybianie systemu klimatyzacji w samochodzie kojarzy się z okresowym, co sezonowym przeglądem, który najczęściej przeprowadza się przed początkiem sezonu letniego, kiedy wyższe temperatury dają się odczuć. Ze względu na intensywne użytkowanie, klimatyzacja wymaga częstszego niż raz w roku czyszczenia. Nagromadzająca się wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Nadmierna wilgoć jest również powodem pojawiania się w przewodach klimatyzacji pleśni, a co za tym idzie, nieprzyjemnych zapachów. Jednym ze skutecznych sposobów oczyszczania klimatyzacji i dezynfekcji samochodu jest jego ozonowanie. Proces ten można przeprowadzić za pomocą specjalnego generatora ozonu. Jest to skuteczny sposób, jednak wymaga odwiedzenia profesjonalnego zakładu samochodowego. Warto mieć na uwadze, że ozon może negatywnie wpływać na materiały. Zbyt częste lub nieumiejętne ozonowanie będzie prowadzić do skrócenia żywotności tkanin i skóry tapicerki, a nawet do pojawienia się przebarwień i pęknięć.

Czy trzeba wymienić filtr kabinowy?

Warto wspomnieć, że odgrzybianie klimatyzacji zawsze powinno być połączone z wymianą filtra kabinowego, bowiem w nim z reguły ukrywają się największe skupiska bakterii. Dezynfekcja pojazdu bez wymiany filtra będzie prowadzić do szybkiego, ponownego zanieczyszczenia klimatyzacji. Do dezynfekcji oprócz ozonowania można użyć podręcznych preparatów chemicznych, które równie dobrze poradzą sobie z usunięciem grzybicy, bakterii i pleśni. Chemiczne metody mają to do siebie, że dłużej unoszą się w powietrzu, przez co efekty czyszczenia są wyczuwalne dłużej. Chemiczne czyszczenie różni się przede wszystkim sposobem i środkami użytymi do tego zabiegu. W pierwszej kolejności do przewodów klimatyzacji wpuszcza się chemiczny środek bakteriobójczy, który szybko i skutecznie usuwa powstałe w niej zanieczyszczenia. Po odczekaniu odpowiedniego czasu warto zaaplikować preparat, który zniweluje nieprzyjemny zapach i wpuści do naszego samochodu odrobinę świeżości.
Jedną z najtańszych chemicznych metod samodzielnego oczyszczania klimatyzacji jest metoda piankowania. Polega ona na aplikacji pianki dezynfekującej do wnętrza przewodów klimatyzacji za pomocą długiej rurki dołączonej do zestawu. Nie jest to jednak bardzo skuteczna i polecana metoda, szczególnie przy dużych zanieczyszczeniach i zaniedbaniach przewodów klimatyzacji. Wynika to z faktu, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować, jak głęboko i z jaką dokładnością zastosowana została pianka. Równie problematyczne może się okazać pokrycie nią filtrów i parownika, co w przypadku dezynfekcji aerozolem jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Pianka nie jest tak skuteczna jak chemiczne środki w aerozolach, jednak jest zdecydowanie najtańszą metodą odgrzybiania. Do pełnej skuteczności wymaga dużej dokładności.

Chemiczne środki odgrzybiające klimatyzację

Od metody piankowania znacznie skuteczniejsze są chemiczne środki odgrzybiające. Ich aplikacja jest łatwa, szybka i bardzo dokładna. Aby skutecznie rozprawić się z siedliskami bakterii i drobnoustrojów w naszej klimatyzacji, wystarczy wykonać poniższe kroki. Po pierwsze dokładnie wyczyścić samochód przed rozpoczęciem czyszczenia kanałów klimatyzacji. Kabinę samochodu należy dokładnie odkurzyć i pozbyć się ewentualnej wilgoci. Zgodnie z instrukcjami zawartymi na środkach do chemicznego czyszczenia klimatyzacji należy wyłączyć nadmuch i silnik samochodu oraz zrobić dostęp do parownika. Najczęściej znajduje się on w tunelu środkowym pojazdu. Warto również wymienić filtr kabinowy na nowy. Po dojściu do parownika należy rozprowadzić na nim środek odgrzybiający. Następnie preparat należy rozpylić w kanałach powietrznych układu klimatyzacji i odczekać. Po przeprowadzonym odgrzybianiu preparatami chemicznymi warto sprawdzić skuteczność wykonanych operacji poprzez uruchomienie silnika i ocenę pracy klimatyzacji.

Ozonowanie układu klimatyzacji

Trzecią metodą jest wspomniane wcześniej ozonowanie kabiny i układu klimatyzacji. Jest to najskuteczniejszy sposób walki z rozwijającymi się w klimatyzacji bakteriami. Powinien być przeprowadzony przez specjalistów ze względu na specyfikę sprzętu, jakim się to wykonuje. Samo ozonowanie nie jest czasochłonne i drogie, a wywołane przez nie efekty odczuwalne są od razu i działają przez długi czas. Warto mieć na uwadze wspomnianą wcześniej częstotliwość ozonowania, aby nie przesadzić i nie zniszczyć wnętrza naszego samochodu.

Popularne preparaty chemiczne przeznaczone do odgrzybiania klimatyzacji

K2 Klima Fresh

Jest to wysokiej jakości chemiczny preparat do odgrzybiania klimatyzacji, występujący w formie pianki. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, bakterie i niweluje nieprzyjemny zapach. Charakteryzuje go korzystna cena i łatwość aplikacji. Dostępny jest w kilku wariantach zapachowych, co daje nam wybór pasującego do nas odświeżenia.

Moje Auto Clean Air Arctic

Tani i skuteczny chemiczny rozpylacz do odgrzybiania i oczyszczania klimatyzacji. Ze względu na dużą wydajność sprayu nie jest konieczne rozbieranie elementów pojazdu w celu jego aplikacji. Szybko usuwa nieprzyjemne zapachy i zapewnia świeżość w samochodzie. Cechuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

CarPlan Kleen Air

Łatwy i skuteczny preparat do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Występuje w formie zarówno pianki, jak i aerozolu. Eliminuje mikroorganizmy i drobnoustroje zalegające w przewodach klimatyzacji oraz usuwa nieprzyjemny zapach. Zapewnia intensywny, świeży zapach oraz jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla otoczenia.
Zdjęcie: Envato Elements