Data publikacji:

Gdzie wyrzucać opony? Gdzie powinniśmy oddać stare opony?

Wraz z upływem lat opony samochodowe – podobnie jak pozostałe części – ulegają zużyciu. Standardowo należy wymieniać je po 10 latach od daty produkcji lub wcześniej, gdy zauważysz zmiany w głębokości bieżnika czy pęknięcia. A co zrobić ze starymi modelami? Wbrew pozorom nie można umieścić ich w zwykłym pojemniku na śmieci. Wynika to z materiałów użytych do produkcji, wymagających właściwej utylizacji. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, gdzie wyrzucać opony samochodowe!
Closeup old tires

Co zrobić ze starymi oponami? Wyjaśniamy, dlaczego wymagają właściwej utylizacji

Zanim podpowiemy ci, gdzie wyrzucać opony, warto najpierw sprawdzić, dlaczego nie można umieścić ich w zwykłym pojemniku na odpady zmieszane. Chodzi przede wszystkim użyte do produkcji tworzywo, które nie ulega rozkładowi. Z kolei jego skład chemiczny uniemożliwia bezpieczne składowanie opon na wysypiskach. Mowa o kauczuku syntetycznym, stali, sadzy, oleju, krzemionce, żywicy i innych związkach chemicznych, które wykorzystuje się w procesie wulkanizacji.
Wymienione substancje mogą przenikać do gleby i wód gruntowych, czyli zanieczyszczać środowisko. Oprócz emisji toksycznych związków stare opony samochodowe stwarzają zagrożenie pożarowe i są uznawane za tzw. odpady problemowe, czyli powodują utrudnienia w gospodarce odpadami.

Prawo a wyrzucanie opon do zwykłych pojemników na śmieci

Wyrzucenie opon samochodowych do zwykłych pojemników na śmieci (w tym również zmieszanych) jest nielegalne, ponieważ prawo zabrania składowania opon na wysypiskach na śmieci. Niezgodne z obowiązującymi przepisami jest także traktowanie ich jako odpadów wielkogabarytowych i utylizowanie ich w dedykowanych im kontenerach.
Przypominamy również, że zabronione jest samodzielne palenie opon czy wywożenie ich do lasu! W każdym przypadku nie tylko szkodzisz środowisku, ale także narażasz się na karę finansową. Zgodnie z prawem za wyrzucenie opon w niedozwolonym miejscu możesz otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Gdzie wyrzucać opony samochodowe? Oddaj je do PSZOK-u

Gdzie zatem wyrzucać opony samochodowe? Możesz zrobić to w kilku miejscach. Jednym z nich jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym zbierane są również odpady tekstylne czy elektrośmieci. Większość gmin przyjmuje opony bez dodatkowych opłat, jednak – w zależności od miejsca – może obowiązywać limit. Zazwyczaj są to 4 sztuki rocznie na gospodarstwo domowe. Oprócz tego pracownicy mogą poprosić cię o dowód potwierdzający uiszczanie opłat za śmieci w danej gminie.
Przykładowe adresy PSZOK-ów w większych miastach:
  • Warszawa: ul. Zawodzie 1
  • Poznań: ul. 28 Czerwca 1956 r. 284
  • Wrocław: ul. Michalczyka 9
  • Gdynia: ul. Konwaliowa 1
  • Łódź: ul. Graniczna 2
  • Kraków: ul. Nowohucka 1D
  • Szczecin: ul. Gdańska 3G
  • W wymienionych miastach zazwyczaj znajduje się kilka Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
    Warto na bieżąco śledzić ogłoszenia w gminie, ponieważ niektóre z nich oferują objazdowe zbiórki odpadów. Mowa o MPSZOK-ach, czyli Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które pojawiają się co pewien czas w wybranych lokalizacjach.

    Co zrobić ze starymi oponami? Zostaw je w serwisie wulkanizacyjnym

    Gdzie jeszcze wyrzucić opony? Jeśli masz daleko do PSZOK-u, to możesz zostawić je w serwisie wulkanizacyjnym w trakcie wymiany. Chociaż zarówno one, jak i warsztaty samochodowe nie mają obowiązku ich przyjmować, to wiele miejsc oferuje utylizację opon za dodatkową, zazwyczaj niewysoką opłatą. Niektóre z nich robią to za darmo.
    Innym rozwiązaniem jest oddanie ogumienia do sklepu z oponami w trakcie zakupu nowego kompletu. Coraz więcej miejsc oferuje swoim klientom taką usługę.

    Co jeszcze zrobić ze starymi oponami samochodowymi?

    Oprócz oddania ich do PSZOK-u lub serwisu możesz również przekazać opony do Centrum Utylizacji Opon. To organ specjalizujący się właśnie w recyklingu i utylizacji odpadów gumowych. Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedaż starych opon.

    Co się dzieje z wyrzuconymi oponami?

    Wiesz już, gdzie wyrzucać opony. A co się dalej z nimi dzieje? To zależy. Jedną z opcji jest bieżnikowanie, które może ci zaproponować specjalista w serwisie wulkanizacyjnym. Dzięki niemu dotychczasowe opony będą mogły posłużyć ci jeszcze przez jakiś czas. Pamiętaj jednak, że usunięcie starego bieżnika i nałożenie nowego jest możliwe tylko raz oraz wyłącznie wtedy, gdy nie minęło 10 lat od daty produkcji opony.
    Oprócz tego niektóre z opon samochodowych są poddawane odzyskowi energetycznemu. Oznacza to, że są przekształcane w ciepło i energię oraz używane jako paliwo w elektrowniach i fabrykach. Co ciekawe, duża część wspomnianego ciepła trafia do cementowni.
    Inne opony trafiają do recyklingu materiałowego (mechanicznego). W praktyce oznacza to całkowitą dekonstrukcję części i oddzielenie różnych typów materiałów, a następnie wykorzystanie ich do produkcji innych elementów. Często powstają z nich akcesoria do auta, np. wycieraczki i uszczelki, ale nie tylko. Stare opony mogą posłużyć też do wytwarzania podeszew do butów, a nawet nawierzchni na boiskach.
    To jednak nie koniec! Co jeszcze można zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Część z nich jest używana na torach gokartowych, pełniąc funkcję ochronną. Z pewnością kojarzysz bandy rozmieszczone na całej długości trasy. Niektórzy decydują się również na samodzielne wykorzystanie zużytych części, robiąc z opon kwietniki i doniczki lub huśtawki ogrodowe dla swoich dzieci.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka