Data publikacji:

Goodyear EfficientGrip 2 SUV. Charakterystyka, opinie, testy

Opony Goodyear EfficientGrip 2 SUV to druga generacja letnich opon premium. Przeznaczone są do pojazdów o większej masie typu SUV czy crossover. Mimo że pierwsza generacja cieszyła się ogromnym sukcesem i bardzo dużą popularnością, marka Goodyear postanowiła pójść krok do przodu i ulepszyła swój sztandarowy egzemplarz opon do SUV-ów. Nowy model drugiej generacji dopracowany został przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa na suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Poprawiono także wytrzymałość opony, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się dłuższą eksploatacją i większymi przebiegami oraz obniżonym spalaniem, co czyni podróże jeszcze bardziej komfortowymi i ekonomicznymi. Do takiego posunięcia producentów skłonił znaczny wzrost udziału pojazdów typu SUV, czy crossover wśród samochodów zarówno w Europie, jak i Ameryce. Zastosowane w tym modelu technologie to przede wszystkim dopracowanie i jak najlepsza współpraca opony z tego typu pojazdami.

Goodyear EfficientGrip 2 SUV – charakterystyka

Jakie opony do SUV-a wybrać? Letnie opony Goodyear EfficientGrip 2 SUV z założenia muszą być wytrzymałe, aby spełniać w stu procentach swoje przeznaczenie. Dzięki wzmocnieniom bloków i bieżnika, a także opasania opony, idealnie nadaje się ona do większych pojazdów, ponieważ posiada wysoki indeks nośności. Goodyear EfficientGrip 2 SUV wyróżniają się też zastosowaną mieszanką gumy, która nie tylko poprawia parametry przyczepności i hamowania, ale też zwiększa wytrzymałość opony i obniża opory toczenia.
Na rzeźbie bieżnika zastosowano nowe, trójwymiarowe lamele, dzięki którym udało się poprawić skuteczność hamowania szczególnie na suchej nawierzchni. Model ten oferuje poprawioną precyzję kierowania pojazdem oraz lepsze, pewniejsze prowadzenie i trzymanie się drogi, szczególnie podczas pokonywania zakrętów. Udało się to osiągnąć nie tylko dzięki zastosowanej nowoczesnej mieszance gumowej czy technologii wytwarzania, ale też dzięki zoptymalizowaniu i zmniejszeniu masy samych opon.
Dłuższa żywotność to też równomierne wycieranie się bieżnika. Ułożenie bloków opony i dodatki krzemionki do mieszanki gumowej to gwarancja równego ścierania się bieżnika w każdej jego części, co znacznie wydłuża możliwość użytkowania i ułatwia kontrolę zużycia ogumienia. Krótsza droga hamowania to również sprawa nowości technologicznych.
Specjalna żywica trakcyjna użyta do wytworzenia opony zapewnia lepszą przyczepność i skróconą drogę hamowania na suchej, jak i mokrej drodze. Trójwymiarowe ramiona i nacięcia na bieżniku dostosowują się do aktualnej sytuacji na drodze ciągle optymalizując przyczepność. Dzięki temu nagłe, gwałtowne hamowanie nie spowoduje utraty przyczepności i zapewni pełną kontrolę nad pojazdem, a na mokrej nawierzchni zminimalizuje ryzyko pojawienia się zjawiska aquaplaningu.
Wszystkie te parametry udało się uzyskać dzięki zastosowaniu trzech autorskich technologii:
  • Wet Breaking, poprawia przyczepność i skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni oraz minimalizuje ryzyko występowania aquaplaningu;
  • Dry Stability Plus, to specjalna konstrukcja żeber opony i zastosowanej mieszanki gumowej. Poprawia ona parametry i stabilność jazdy w suchych warunkach;
  • Mileage Plus, to technologia, która zabezpiecza oponę przed zbyt gwałtownym i nierównym ścieraniem się bieżnika. W porównaniu z poprzednią generacją udało się uzyskać nawet 25% dłuższe przebiegi i mniejsze spalanie paliwa.

Goodyear EfficientGrip 2 SUV – testy i opinie

Goodyear EfficientGrip 2 SUV to bardzo polecany model, szczególnie wśród użytkowników, którzy swoimi SUV-ami pokonują znaczne odległości. Zachęcająca jest cena, która może nie należy do najniższych, jednak w porównaniu z tym, co zaoferował producent, zdecydowanie warta inwestycji w ten model. Jakość opon Goodyear EfficientGrip 2 SUV widać po przeprowadzanych testach. Przeprowadzane regularnie porównania przez jedną z większych testerskich marek jasno pokazują, że model ten zasługuje na pochwałę.
Marka AutoBild w 2022 roku testując opony letnie oraz opony letnie dla SUV-ów postawiła ten model na pierwszym miejscu z notą końcową „wzorową”. W ubiegłym roku ten sam magazyn w testach ocenił ten model, dodatkowo w innym rozmiarze, dokładnie tak samo co tylko potwierdza, że niezależnie od wybranego rozmiaru opony te są godne polecenia.

Goodyear EfficientGrip 2 SUV – charakterystyka techniczna

W charakterystyce przedstawimy podstawowe parametry techniczne Goodyear EfficientGrip 2 SUV w testowanym w tym roku rozmiarze
Goodyear EfficientGrip 2 SUV 235/55 R18 100V XL
Producent - Goodyear
Model – EfficientGrip 2 SUV
Przeznaczenie - letnie
Klasa – premium
Szerokość – 235 mm
Profil – 55 %
Średnica – 18”
Indeks nośności – 100 (800 kg)
Indeks przyczepności - A (najlepsza klasa jakościowa)
Opory toczenia – Klasa B
Indeks prędkości – V (do 240 km/h)
Hałas zewnętrzny – 70 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana
Zdjęcie: Grigory_bruev / Envato Elements