Data publikacji:

Kiedy przeprowadzić homologację butli LPG?

Napęd na gaz LPG w samochodzie jest wciąż popularną alternatywą dla klasycznych rozwiązań wykorzystujących benzynę lub olej ze względu na niższe koszty eksploatacji wyposażonego w niego auta. Przerzucenie się na gaz wymaga jednak profesjonalnej przeróbki pojazdu. Należy również pamiętać, że korzystanie z tego rodzaju paliwa wiąże się z większym niebezpieczeństwem, jest ono bowiem przechowywane pod dużym ciśnieniem i przy bezpośrednim kontakcie z drobną iskrą ulega gwałtownemu spalaniu. Dlatego też szczególną uwagę musimy przykładać do stanu technicznego instalacji gazowej. Jednym z elementów pozwalających zachować jej bezpieczeństwo jest homologacja butli LPG. Podpowiadamy zatem, gdzie i jak często należy ją wykonywać.
homologacja lpg
Każdy samochód z instalacją gazową musi być wyposażony w butlę na gaz z ważnym certyfikatem homologacyjnym. Za jego brak podczas kontroli drogowej zostaniemy ukarani mandatem. Modyfikując pojazd i przystosowując go do jazdy na gaz, powinniśmy zawsze otrzymać w warsztacie butlę z już wystawioną homologacją. Świadectwo to potwierdza, że jest ona w pełni sprawna i bez problemu może przechowywać paliwo. 
Certyfikat homologacyjny butli na gaz LPG przyznawany jest zawsze na określony czas. Po jego upływie naszym obowiązkiem jest jego odnowienie – obecnie wygasa on po upływie 10 lat. Homologację uzyskujemy również wtedy, gdy auto brało udział w stłuczkach lub poważniejszych wypadkach, a także w sytuacji, kiedy montujemy nową butlę na gaz LPG.
Informacja o dacie ostatniego badania powinna się zawsze znajdować na specjalnej etykiecie lub tabliczce umieszczonej na powierzchni butli. Dlatego też osoby kupujące używane auta z napędem LPG zawsze powinny ją sprawdzać przed podjęciem decyzji o zakupie. Zwróćmy uwagę na to, że homologację należy przeprowadzić zawsze, kiedy nabywamy auto spoza granic Polski, nawet jeżeli pojazd spełnia wszystkie wymogi prawne kraju pochodzenia.
Homologacja butli z gazem LPG interesuje nie tylko kontrolerów drogowych, ale również ubezpieczycieli. Jeżeli nie przedstawimy odpowiedniego świadectwa badań, możemy spotkać się z odmową przyznania ubezpieczenia OC. 

Gdzie można zdobyć homologację butli LPG?

Homologację butli LPG można zdobyć wyłącznie w warsztatach dysponujących specjalnymi uprawnieniami przyznanymi przez państwowy Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Proces przyznawania certyfikatu opera się na kilku testach, podczas których licencjonowani specjaliści sprawdzają, czy spełnia ona wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Bada się jej powierzchnię, kontroluje działanie zaworów i uszczelnień, a także to, czy została poprawnie zainstalowana. Jeżeli ostateczna ocena będzie pozytywna, ekspert aktualizuje etykietę lub tabliczkę informacyjną i przygotowuje oficjalne dokumenty, będące świadectwem przejścia badań. 
Warto zaznaczyć, że butle starsze niż 20 lat z reguły nie otrzymują certyfikatu homologacyjnego ze względu na ich zbyt duże zużycie. Odrzucane są także praktycznie z automatu butle z widocznymi wgnieceniami oraz skorodowanymi zaworami i zewnętrzną obudową, a także takie, które nie posiadają tabliczki informacyjnej lub jest ona nieczytelna.

Ile kosztuje homologacja butli LPG?

Cena homologacji nie jest z góry ustalona. Wpływa na nią rodzaj butli na gaz, a także to, czy badanie przeprowadzane jest w dużym, czy w małym mieście. Jeżeli w okolicy zamieszkania znajdziemy kilka warsztatów oferujących usługę, warto porównać ich cenniki. Z reguły operacja zamyka się w koszcie kilkuset złotych. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski