Data publikacji:

System ISOFIX. Co to jest i jak działa?

Bezpieczeństwo podróżowania jest najważniejsze dla każdego. Szczególną uwagę przykładają do tego rodzice, którzy samochodem przewożą swoje dzieci. Odpowiednie akcesoria i ich mocowanie zapewniają nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne podróżowanie ich pociech. W wielu przypadkach, zwłaszcza młodszych dzieci, jazda bez specjalnego fotelika nie jest możliwa ani zgodna z przepisami. Aby fotelik dziecięcy spełnił swoją rolę potrzebuje odpowiedniego zamocowania. Jednym z najbardziej niezawodnych i najpopularniejszych systemów mocowania jest ISOFIX. Czym tak właściwie jest i jak działa?
ISOFIX child car seat fastening close up

System ISOFIX – co to jest?

System ISOFIX to skrót od angielskiego zwrotu „International Organisation for Standardisation Fixture”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ustandaryzowane mocowanie fotelika dziecięcego. Jest to międzynarodowy system mocowania, który powstał w celu ujednolicenia go na całym świecie tak, aby wszędzie zapewniać możliwie największy standard bezpieczeństwa dzieci podczas podróży. Jest najpopularniejszym sposobem mocowania dziecięcych fotelików w samochodzie. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze i bardzo efektywny pomimo swojej prostoty. Składa się z dwóch prostych zaczepów, które umieszczone są pod siedziskiem i oparciem fotelika dziecięcego. W zależności od typu i modelu samochodu, uchwyty te mogą być zaślepione lub widoczne, wszystko zależy od rodzaju i estetyki. Pojazd wyposażony jest w dodatkowe metalowe mocowania, które trwale przytwierdzone są do siedzenia.

System ISOFIX – jak działa?

Zasada działania systemu ISOFIX opiera się na dwóch punktach mocowania w dolnej części oparcia samochodowego. Zazwyczaj mocowania znajdują się na tylnych, zewnętrznych fotelach pasażerów, jednak znajdą się modele samochodów, które takie mocowania umieszczają przy każdym fotelu, nawet pasażera z przodu. Aby przymocować fotelik dziecięcy przy pomocy systemu ISOFIX, wystarczy wcisnąć klipsy na foteliku odpowiadające za jego zamocowanie. W większości przypadków usłyszymy prawidłowe zatrzaśnięcie się klipsa na mocowaniu, wyskoczy dźwignia blokady na foteliku, a czasami nawet zmieni kolor, wszystko zależy od modelu i rodzaju fotelika oraz auta, jakie posiadamy.
Można sprawdzić na dwa sposoby, czy nasz pojazd posiada mocowania ISOFIX. Pierwszym z nich jest samodzielne znalezienie wystających z siedzenia metalowych zaczepów. Jeżeli nie są widoczne na pierwszy rzut oka, nie ma co panikować, być może schowane są głębiej w siedzenia lub zaślepione. Obok mocowania lub w pobliżu siedzeń powinna znajdować się naszywka lub naklejka z oznaczeniem ISOFIX. Jeżeli znajdziemy metkę, a nie widać zaczepu, warto spróbować delikatnie odchylić fotele. Wielu producentów chowa mocowania ISOFIX w łączeniach foteli ze względów estetycznych. Innym sposobem jest sprawdzenie wyposażenia naszego pojazdu. W standardzie jest, że pojazdy wypuszczone na rynek Unii Europejskiej po 2006 roku muszą posiadać metalowe zaczepy, a pojazdy po wyprodukowane po 2011 roku obowiązkowo wyposażane są w system mocowania ISOFIX. Jeżeli posiadasz auto nowsze niż wspomniane daty, na pewno jest w nim system ISOFIX.
Zalet stosowania mocowania do zaczepów ISOFIX jest kilka. Przede wszystkim są to prostota, szybkość i wygoda. Nowoczesne foteliki kompatybilne z systemem ISOFIX mają dwa zaczepy w swojej podstawie, których zadaniem jest przytwierdzić fotelik w sposób prawidłowy i szybki. Poza tym system ISOFIX gwarantuje odpowiednie mocowanie, sztywność i stabilność. Fotelik nie tylko jest solidnie zamocowany, ale również nie przesuwa się i nie przemieszcza po kanapach samochodu. W przypadku zdarzeń drogowych w testach wytrzymałości, foteliki wyposażone w mocowanie ISOFIX wypadają lepiej i bezpieczniej dla dziecka niż egzemplarze mocowane na pas bezpieczeństwa. Niestety są one droższe niż wersje mocowane na pas oraz mają mniejsze dopuszczalne masy obciążenia i często wymiary, które mogą nie być dopasowane do każdego dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements