Data publikacji:

Jaki uchwyt na telefon do samochodu?

Uchwyty samochodowe były do niedawna niezastąpioną pomocą, gdy chcieliśmy zainstalować w samochodzie zestaw nawigacyjny. W nowych autach komputer pokładowy z GPS stał się już jednak standardem, a tym samym gadżety te straciły jedną ze swoich podstawowych funkcji. Nie oznacza to jednak, że nadal nie cieszą się zainteresowaniem ze strony konsumentów. Wciąż przydają się nie tylko w starszych samochodach, ale też w modelach, które dopiero co zjechały z linii fabrycznej. W obu przypadkach ułatwiają nam dostęp do smartfona. Jaki więc uchwyt najlepiej wybrać i czym różnią się produkty dostępne w sklepach?
Gps navigation system on a phone in a self-driving car

Uchwyty samochodowe – na co zwracać uwagę?

Producenci uchwytów samochodowych lubią eksperymentować z ich konstrukcją oraz dodatkową funkcjonalnością. Zanim zdecydujemy się na odpowiedni dla nas model, powinniśmy przyjrzeć się temu, co oferuje rynek.

Jaki uchwyt do smartfona do samochodu? Sposób mocowania uchwytu

To podstawowy wyznacznik, na podstawie którego wybieramy uchwyt samochodowy. Wiele osób ma w tym względzie preferencje i lubi np. uchwyty montowane na szybie, inni z kolei mają ograniczony wybór opcji ze względu na budowę auta.

Uchwyty na przyssawkę

Modele polegające na tej metodzie instalacji są zdecydowanie najczęściej wybierane przez właścicieli samochodów. Klasyczna przyssawka pozwala na szybkie zdejmowanie lub ściągnie gadżetu, a także regulację jego wysokości.
Musimy jednak pamiętać o ryzyku jej odczepienia się w najbardziej niespodziewanym momencie. Sprzyjające temu czynniki to duże zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a także mocne hamowanie pojazdu. Przyssawkę zainstalujemy też zazwyczaj wyłącznie na szybie auta. Trwałe przyczepienie produktu do innych, nawet gładkich powierzchni, jest dość trudne lub niemożliwe.

Uchwyt montowany w kratce nawiewu powietrza

Dość stabilny sposób montażu, który sprawdzi się nawet przy najcięższych modelach smartfonów. Uchwyt ma specjalny zaczep wsuwany bezpośrednio do kratki nawiewu na desce rozdzielczej. Jego zakładanie i ściąganie jest proste i nie pozostawia śladów. Rozwiązanie to jest dla wielu mało skuteczne w przypadku urządzeń do nawigacji, bowiem zmusza użytkownika do oderwania oczu z drogi. Lepiej sprawdza się więc, gdy chcemy umieścić w uchwycie telefon i używać go głównie do rozmów w trybie głośnomówiącym.

Uchwyt na taśmę klejącą

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ gadżet umieścimy na dowolnej płaskiej powierzchni, w tym na elementach deski rozdzielczej. Wadą będzie tutaj niemożność łatwego przestawienia gadżetu. Po jego usunięciu zostawia on też często trudne do zmycia ślady, stosowany przez producentów klej potrafi być bowiem bardzo mocny.

Uchwyt samochodowy do telefonu. Jaki wybrać sposób mocowania urządzenia?

Drugą kluczową kwestią, na jaką należy koniecznie zwrócić uwagę, jest oczywiście mechanizm odpowiadający za utrzymanie urządzenia, z którego korzystamy. Jeżeli chodzi o jego kompatybilność z danym smartfonem, producenci najczęściej podają maksymalne obsługiwane wymiary sprzętu, co pozwala uniknąć niespodzianek.

Uchwyty z ręcznymi zaciskami

Najprostsze i najczęściej spotykane modele mające nieskomplikowane manualne zaciski, w które wkładamy smartfon lub nawigację. Jeżeli żaden z elementów mechanizmu nie uległ uszkodzeniu mechanicznemu, uchwyt będzie działał bez zarzutu nawet w ekstremalnych warunkach. Warto pamiętać, że tanie modele wykonane z gorszej jakości materiałów mogą dość szybko nas zawieść, nie warto więc tu zanadto oszczędzać.

Uchwyty z zaciskiem grawitacyjnym

Wygodne w obsłudze, pozwalają szybko włożyć i wyciągnąć urządzenie z uchwytu. Mechanizm zaciskowy uruchamia się automatycznie pod wpływem ciężaru telefonu. Wadą patentu jest to, że siła, z jaką trzyma smartfona, zmienia się na wertepach i dziurawych drogach, przez co w ekstremalnych sytuacjach może on nawet wypaść. Uchwytów tych nie da się też stosować w ustawieniu horyzontalnym.

Uchwyty z zaciskiem elektrycznym

Zbliżając telefon do uchwytu, ten przy pomocy silniczka uruchamia mechanizm zaciskowy. Modele tego typu wymagają zewnętrznego zasilania, ale oferują dużą wygodę i większe bezpieczeństwo niż produkty grawitacyjne.

Uchwyty magnetyczne

Uchwyty z wbudowanym silnym magnesem. Aby zadziałały, musimy przykleić do swojego urządzenia dołączoną metalową blaszkę lub skorzystać ze specjalnego etui. Modele te pozwalają na bardzo szybkie umieszczenie i ściąganie z nich urządzeń w bardzo różnych rozmiarach.

Możliwość ładowania telefonu

Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać? Niektóre uchwyty pełnią równocześnie rolę stacji ładujących, pozwalających korzystać z telefonu przez długi czas, bez potrzeby podłączania do niego np. powerbanku. Oczywiście teoretycznie baterię w urządzeniu uzupełnimy także z pomocą standardowych uchwytów (wystarczy kabel), ale ich konstrukcja nie zawsze daje łatwy dostęp do wejścia USB.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uchwyty ładujące, które wykorzystują bezprzewodową technologię indukcyjną, do niczego nam się nie przydadzą, jeżeli nasze urządzenie nie jest wspierane przez tę technologię.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski