Data publikacji:

Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta? 

Rejestracja nowego lub używanego samochodu należy do obowiązku każdego właściciela pojazdu. Złożenie wniosku pozwala nie tylko prześledzić historię pojazdu, ale jest niezbędne, gdy chcemy go ubezpieczyć. Za niewykonanie tego obowiązku grożą nam kary. Od stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji i przerejestrowania aut, które wprowadziły dodatkowe zamieszanie wśród dotkniętych zmianami kierowców. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. 
kara za nieprzerejestrowanie auta

Rejestracja samochodu w świetle przepisów – o czym musimy wiedzieć?

Według najnowszych przepisów, które zaczęły obowiązywać od stycznia 2024 roku, każda osoba, która nabyła nowe lub używane auto, musi zarejestrować je w terminie 30 dni od daty jego zakupu lub sprowadzenia na terytorium Polski. Termin ten jest wydłużony do 90 dni dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek dotyczy wszystkich transakcji dokonanych od początku 2024 roku. Wcześniej kupujący nie musieli od razu składać wniosku o rejestrację lub przerejestrowanie, zamiast tego mogli zgłosić nabycie auta w lokalnym wydziale komunikacji. Obecnie tego rodzaju oświadczenie nie jest już akceptowane.
Art. 73aa. 1. Prawa o ruchu drogowym wyraźnie stwierdza:
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:
  • nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
  • Przepisy nie obowiązują jednak, gdy w przewidzianym czasie 30 dni (90 dni dla przedsiębiorcy) nabywca auta przekaże lub sprzeda go osobie trzeciej albo otrzyma zaświadczenie dotyczące demontażu lub otrzymania niekompletnego pojazdu. 

    Przerejestrowanie pojazdu

    Obowiązek przerejestrowania pojazdu spada na osobę kupującą używany pojazd, sprzedawca składa tylko dokument świadczący o zbyciu dotychczas posiadanego auta. Zmiana właściciela pojazdu następuje po podpisaniu umowy sprzedaży, na podstawie faktury VAT, a także pod postacią darowizny lub spadku. 
    Przerejestrowania pojazdu dokonuje się osobiście w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania nowego właściciela. W urzędzie może stawić się w jego zastępstwie pełnomocnik – jest to dowolna osoba pełnoletnia, jednak za przekazanie jej kompetencji musimy zapłacić 17 złotych. Z opłaty zwolnieni są członkowie rodziny. 
    Standardowy koszt przerejestrowania pojazdu to 160 złotych, a w cenie otrzymujemy nowe numery rejestracyjnej. Cenę można obniżyć do 80 złotych, jeżeli chcemy zostawić dotychczasową polską rejestrację. Przed wprowadzeniem nowych przepisów nie było takiej możliwości. Kierowcy używanych aut mogą bez problemu pozostawić rejestrację także z innego województwa i miasta. 

    Kara za nieprzerejestrowanie samochodu

    Kara za nieprzerejestrowanie samochodu wynosi 500 złotych dla osób prywatnych i 1000 złotych dla przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarczą na terenie Polski. Stawki obowiązują od 1 stycznia 2024 roku. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Michał Kułakowski