Data modyfikacji:

Jak dobrać kolory felg do auta?

Felgi samochodowe są istotnym elementem wyposażenia pojazdu, wpływającym na rozmieszczenie sił między piastą koła a oponą oraz wspomagającym chłodzenie układu hamulcowego. Jednak względy praktycznie nie są jedynym powodem, dla którego posiadacze aut decyzją się na ich zakup. Obręcze pozwalają znacząco wpłynąć na prezencję samochodu, dodać mu oryginalności i sprawić, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Na rynku dostępne są rozmaite wzory i kolory felg aluminiowych oraz stalowych – od stonowanych szarości i czerni po jaskrawe pomarańcze i róże. Jak dobrać barwę obręczy do pojazdu? Podpowiadamy!
Kolory felg

Jak wybrać odpowiednie felgi?

W obecnych czasach asortyment oferowany przez producentów związanych z branżą motoryzacyjną jest bardzo szeroki. Dotyczy to także felg, których wybór pod względem estetyki jeszcze kilka lat temu ograniczał się do decyzji pomiędzy kolorem czarnym a srebrnym. Chęć posiadania bardziej oryginalnych, barwnych obręczy wiązała się z koniecznością poniesienia wyjątkowo dużych kosztów. Aktualnie kolorowe obręcze wciąż są droższe od standardowych, jednak są to ceny znacznie bardziej przystępne.
Nosząc się z zamiarem zakupu nowych obręczy, należy nie tylko przemyśleć kwestie estetyczne, ale też zapoznać się z podstawowymi parametrami, które mają decydujące znaczenie. Niezależnie od tego, jakie kolory felg nas interesują, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki rozmiar, szerokość, rozstaw śrub, osadzenie i średnica otworu centralnego obręczy będą właściwe dla naszego pojazdu. Nawet najbardziej przyciągająca wzrok czerwona felga nie zrobi należytego wrażenia, jeżeli będzie nieprawidłowo dobrana i niemożliwa do zamontowania.
Poszczególne wartości kluczowych parametrów można zweryfikować, posiłkując się oznaczeniami wybitymi na obecnie posiadanych felgach lub zaglądając w dane techniczne pojazdu. W przypadku problemów lub wątpliwości warto skorzystać z portali motoryzacyjnych, które umożliwiają wyszukanie wszelkich przydatnych informacji po podaniu marki, modelu oraz roku produkcji samochodu.

Kolory obręczy – tradycyjny standard czy wyjście poza szablon?

Prezencja samochodu może powiedzieć naprawdę wiele o charakterze właściciela. Osoby ceniące sobie klasykę i raczej stroniące od ekstrawagancji zazwyczaj pozostają w sferze bezpiecznych, stonowanych barw. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wyboru. Felgi czarne oraz srebrne to najczęściej spotykane opcje, które pasują do każdego pojazdu. Równie uniwersalne, choć nieco bardziej interesujące, są grafitowe felgi. Z kolei fanom elegancji lub nawet luksusu mogą przypaść do gustu obręcze w kolorze złotym.
Standardowe i klasyczne opcje, choć bezpieczne, mogą dla niektórych okazać się zbyt banalne i zwyczajnie nudne. Chcąc spersonalizować wygląd swojego pojazdu i sprawić, by był ekstrawagancki, warto przejrzeć ofertę kolorowych obręczy. Oryginalna różowa, zielona czy czerwona felga kontrastująca z karoserią z pewnością wyróżni samochód na ulicy i przyciągnie wzrok. Intensywne kolory kojarzą się z tuningiem i nic w tym dziwnego, że są częstym wyborem miłośników różnych modyfikacji.
Choć kolorowe obręcze są wybierane coraz częściej i wiele osób uznaje je za obecnie modne, to bez wątpienia najpopularniejsze są opcje klasyczne – srebrne i czarne felgi. Rosnąca oferta elementów i akcesoriów samochodowych pozwala cieszyć się możliwością dopasowania wyglądu pojazdu do indywidualnego poczucia estetyki. Gusta są różne, a szeroki wybór pozwala zaspokoić każdy z nich.

Do czego dopasować kolor felg?

Najczęściej odcienie obręczy dobiera się do koloru karoserii – zestawiając je w sposób neutralny lub na zasadzie kontrastu. Szare, czarne bądź białe samochody stanowią uniwersalne tło i idealną bazę dla wizualnych eksperymentów. Jasna karoseria i czarne felgi? Zawsze będą wyglądać dobrze. Ciemny pojazd i jasnoszare lub białe felgi? Dlaczego nie! Zielona, różowa albo czerwona felga sprawdzą się równie dobrze, a przy okazji ożywią całość.
Felgi grafitowe, czarne czy białe dobrze sprawdzą się także w przypadku sytuacji odwrotnej. Właściciele pojazdów w odważnych, intensywnych barwach mogą zrównoważyć wizualny odbiór całej kompozycji, decydując się na stonowane i spokojne obręcze. Albo i nie, jeżeli nie boją się odważnych kolorów i lubią ekstrawagancję. Nikt też nie powiedział, że wszystkie felgi muszą być takie same. W końcu ostateczny efekt powinien podobać się przede wszystkim właścicielowi.
Inną interesującą i robiącą duże wrażenie opcją są obręcze w więcej niż jednym kolorze. Gradientowe malowanie łączące ze sobą różne odcienie wygląda bardzo efektownie zarówno podczas postoju, jak i w czasie jazdy. Jeszcze ciekawsze są wykończenia typu kameleon, które przybierają różne odcienie w zależności od kąta patrzenia. Najbardziej popularne są zestawienia srebra z grafitem lub czernią, ale można wybierać spośród niemal całej gamy kolorystycznej.

Na co uważać przy wyborze felg?

Barwy felg samochodowych mogą ożywić i urozmaicić wizualny odbiór pojazdu. Odpowiednim wyborem można wpłynąć nawet na optyczne powiększenie lub pomniejszenie kół – jasne obręcze zestawione z ciemną karoserią sprawią, że koła wydadzą się większe, i odwrotnie. Zwracające uwagę kolory będą także odwracać uwagę od różnych mankamentów i niewielkich uszkodzeń. Intensywnie czerwona felga skutecznie odciągnie wzrok od drobnych rys, otarć czy innych niedoskonałości.
Wybierając kolory felg, warto zwrócić szczególną uwagę na ich aspekt praktyczny i przeanalizować go w kontekście użytkowania pojazdu. Jasnoszare lub białe felgi prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Nierzadko idą w parze z ciekawym matowym wykończeniem, które kusi wielu właścicieli samochodów. Warto jednak mieć świadomość, że im jaśniejsze obręcze, tym szybciej i wyraźniej widać na nich wszelkie zabrudzenia – nie tylko kurz i nieczystości z dróg, ale też pył z klocków hamulcowych, który może powodować trwałe odbarwienia.
Istnieje więc ryzyko, że choć wizualnie auto będzie prezentować się idealnie, nie będziemy zadowoleni z dokonanego wyboru przez późniejsze problemy z utrzymaniem czystości. Nie oznacza to jednak, że lepiej z góry odrzucić białe felgi i kupić felgi grafitowe bądź w innym ciemnym kolorze. Po prostu należy mieć świadomość pewnych zależności i brać je pod uwagę.
Jeżeli przed zakupem nowego kompletu felg chce się sprawdzić, czy wybrane kolory będą się prezentować w rzeczywistości równie dobrze, jak w wyobrażeniach, można zainwestować w specjalną farbę lub folię do felg w sprayu. Te opcje sprawdzą się także w przypadku osób, które lubią eksperymenty, ponieważ wybór barw jest niemal nieograniczony, a koszty stosunkowo niskie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!