Data publikacji:

Czy można montować LED-y w samochodzie?

Diody LED odznaczają się nie tylko wysoką trwałością, ale także świetnymi parametrami produkowanego światła oraz niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Choć produkowane są od kilku dekad, dopiero od kilkunastu lat są używane na szeroką skalę. Z powodzeniem montuje się je również we wszystkich współczesnych samochodach, gdzie zastąpiły klasyczne żarówki i halogeny. Wielu kierowców starszych aut zastanawia się, czy mogą oni bez przeszkód zamienić stare oświetlenie na LED-y i co o mówią o tym obowiązujące przepisy. W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
LED-y w samochodzie
Pierwsze diody LED zostały wprowadzone do sprzedaży w latach 60. ubiegłego stulecia, choć zasady ich działania zostały teoretycznie opisane trzydzieści lat wcześniej. Przez długi czas używane były głównie w urządzeniach elektronicznych, a ze względu na ograniczenia materiałowe i technologiczne nie mogły być konkurencją dla klasycznych żarówek lub halogenów. Zmieniło się to jednak stopniowo na początku obecnego stulecia, dzięki znacznym postępom w rozwoju ich konstrukcji. Dziś żarówki z diodami LED praktycznie całkowicie wyparły z rynku świetlówki, standardowe żarówki i lampy halogenowe, w czym pomogły nowe przepisy oraz spadające ceny ich produkcji.

Lampy LED w reflektorach do samochodu a przepisy

W nowych autach reflektory oraz inne źródła światła polegają w całości na technologii LED. Po drogach poruszają się jednak wciąż miliony aut korzystające z halogenów, które w porównaniu z diodami odznaczają się mniejszą jasnością i trwałością. Wielu kierowców tych pojazdów bardzo często zastanawia się, czy starych lamp nie zamienić na nowocześniejsze odpowiedniki, tym bardziej że w sklepach bez problemu znajdziemy ledowe zamienniki zwykłych żarówek. Niestety na przeszkodzie stoi tutaj dość jasno obowiązujące prawo.
LED-y w samochodzie mogą być instalowane wyłącznie w pojazdach, w których były one fabrycznie zamontowane i mają homologację do danego modelu. Wymiana halogenów na LED-y jest więc z reguły nielegalna – po kontroli zmodyfikowanego pojazdu czeka nas mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W razie wypadku możemy mieć też problem z ubezpieczycielem, który może podważyć wypłatę odszkodowania.

Podświetlenie LED samochodu

Oświetlenie LED może być też teoretycznie używane w bardziej niestandardowy sposób. Fani samochodowego tuningu od wielu lat starają się podkręcić wygląd swoich pojazdów, stosując do tego celu różnego typu akcesoria. Jedną z najpopularniejszych form modyfikacji jest podświetlanie podwozia, najczęściej na jasne, neonowe barwy, dające piorunujące wrażenie podczas jazdy i postoju. Listwy LED montowane są też często w kołpakach kół, spojlerach lub w zderzakach. Przepisy jednak jasno zabraniają tego typu modyfikacji, ponieważ wpływają one na widoczność sylwetki auta po zapadnięciu zmroku, co może prowadzić do wypadków. Jeżeli zostaniemy zatrzymani z tego typu modyfikacjami, czeka nas mandat.

Oświetlenie LED wnętrza samochodu

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli mowa o podświetleniu elementów wnętrza samochodu. Tutaj właściciel ma wolne pole do popisu. W starych autach możemy swobodnie wymienić wszystkie żarówki podświetlające kabinę lub drzwi, dzięki czemu bardzo szybko odczujemy różnicę. Światło LED można także łatwo regulować i dopasować do własnych potrzeb. Wielu kierowców często decyduje się też na instalację dodatkowych listew LED oświetlających np. skrzynię biegów, fotele, pedały gazu, a także deskę rozdzielczą. Tego rodzaju rozwiązania są popularne przede wszystkim wśród wspomnianych już fanów tuningu.
Poza tym powodzeniem cieszy się też rozszerzone podświetlenie przestrzeni bagażnika. Rozwiązanie to sprawdza się również w samochodach dostawczych, ułatwiając załadunek i rozładunek towarów w nocy. W sklepach znajdziemy spory wybór akcesoriów i dodatków oświetleniowych, a kierowcy z żyłką majsterkowicza lubią też eksperymentować i stosować niestandardowe rozwiązania. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski