Data publikacji:

Jak i kiedy zamontować matę wygłuszającą do auta?

Mata wygłuszająca do auta to materiał, którego zadaniem jest wyciszenie wnętrza samochodu i ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz, a także redukcja odczuwalnych drgań wewnątrz kabiny kierowcy. Produkty tego typu można zainstalować w stosunkowo łatwy sposób, sprzedawane są bowiem pod postacią płacht zwiniętych w rolki, które po rozwinięciu można przyciąć do odpowiedniego kształtu. Podpowiadamy zatem, kiedy i jak je zamontować.
Worker readies car carpet, mat for cleaning interior in auto service
Matę wygłuszającą przykleja się bezpośrednio do wewnętrznych metalowych elementów karoserii i zakrywa tapicerką auta. Wiele produktów posiada warstwę kleju zabezpieczoną folią, dzięki czemu podczas montażu nie musimy używać żadnych dodatkowych narzędzi. Najczęściej montuje się w drzwiach, na podłodze, a także na nadkolach, w masce lub bagażniku, a więc w miejscach szczególnie narażonych na wstrząsy. 

Kiedy warto zamontować matę wygłuszającą do samochodu?

Poprawnie założone wygłuszenie jest w stanie obniżyć o nawet kilka decybeli odczuwalny hałas w samochodzie. Nie warto ignorować tego rodzaju benefitu, musimy bowiem pamiętać, że przebywanie przez długi czas w otoczeniu głośnych dźwięku nie tylko przyczynia się do szybszego odczuwania zmęczenia oraz pogorszenia humoru, ale również utraty koncentracji, co jest szczególnie groźne, gdy prowadzimy pojazdy. Niektóre rodzaje mat wygłuszających mają również właściwości termoizolacyjne, chroniące kabinę przed nadmiernym wychładzaniem się zimą oraz przegrzewaniem w upalne dni. Nie możemy również zapomnieć o tym, że wygłuszenie wnętrza auta pomaga w słuchaniu muzyki, zwłaszcza gdy zainwestowaliśmy w bardzo dobry system nagłośnieniowy. 
Założenie mat zaleca się więc większości osób, które mają problem z nadmiernym hałasem wewnątrz samochodu. Produkty tego typu sprawdzają się w autach dowolnej klasy, ponieważ rzadko kiedy pojazdy zjeżdżające z linii produkcyjnej mają optymalnie wygłuszone kabiny. Do atutów rozwiązania należy z pewnością to, że nie jest ono specjalnie drogie i trudne w zainstalowaniu. Usługę taką wykona bez problemu wiele warsztatów samochodowych, a jeżeli czujemy się na siłach, całą operację możemy przeprowadzić samodzielnie. Zaznaczmy jednak, że instalacja może być pracochłonna i wymaga zachowania odpowiedniej precyzji, aby pod matą nie uwięzić np. bąbli powietrza.

Jaka mata wygłuszająca?

Wybierając matę wygłuszającą do auta, zwracamy uwagę na łatwość jej montażu, a więc obecność warstwy samoprzylepnej, oraz łatwość jej przycinania. Eksperci radzą również zignorować w większości najtańsze produkty, ponieważ rzadko kiedy wytrzymują one duże zmiany temperatury i wilgotności, na jakie będą narażone podczas codziennego użytku. Słabej jakości maty z czasem pod wpływem tych czynników będą się rozwarstwiać, pękać i odklejać. 
Maty najlepiej instalować w temperaturze pokojowej, a przed rozpoczęciem pracy trzeba starannie oczyścić powierzchnię roboczą z kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. 
Maty wykonuje się z kilku rodzajów tworzyw sztucznych mających właściwości wygłuszające. Wśród najczęściej spotykanych typów wymienić należy maty bitumiczne, butylowe, a także pianki łączące różne typy materiałów.
Maty bitumiczne są najtańszym materiałem, który najsłabiej radzi sobie z wysokimi lub bardzo niskim temperaturami, a także dużą wilgotnością, przez co z czasem pęka. Chociaż produkty te są podklejane taśmą samoprzylepną, aby były poprawnie zainstalowane trzeba je jeszcze dodatkowo podgrzać (potrzebne będą tu specjalne opalarki), co zwiększa ich plastyczność. Z tego powodu zaleca się je tylko do wykonywania punktowych izolacji lub wówczas, gdy zależy nam na wykonaniu pracy jak najniższym kosztem.
Wygłuszające maty butylowe są polecane przez wielu ekspertów i cieszą się też niezmiennie dużą popularnością wśród profesjonalistów. Wykonane są z butylu – syntetycznego materiału o właściwościach zbliżonych do kauczuku, który dodatkowo zabezpieczony jest warstwą folii aluminiowej. Materiał świetnie radzi sobie z redukcją wibracji, a na jego właściwości nie wpływają znacząco zmiany temperatury i wilgotności. Dzięki temu zachowuje trwałość przez znacznie dłuższy czas. Co więcej, podczas zakładania maty butylowej nie musimy używać opalarek, ponieważ dzięki swojej elastyczności przylega ona z łatwością do każdej powierzchni przy odpowiednim przycięciu. 
Dobrym rozwiązaniem są również pianki kauczukowe i poliuretanowe, które również często stosowane są przez zawodowców ze względu na dużą elastyczność, świetne właściwości izolacyjne oraz szybką instalację. Dodajmy, że na rynku znajdziemy też bardziej specjalistyczne maty wygłuszające, składające się z kilku rodzajów materiałów lub posiadające specjalną wewnętrzną strukturę, która dodatkowo tłumi drgania. Sprawdzają się one zwłaszcza, gdy wygłuszenie przygotowane jest z myślą o nagłośnieniu audio. 
W razie wątpliwości przy wyborze zawsze warto skonsultować się mechanikami. Przygotowując wygłuszenie w samochodzie, czasem bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z różnego typu mat, w zależności od miejsca ich instalacji. To może obniżyć koszt materiału bez znaczącego pogorszenia jakości izolacji. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski