Data modyfikacji:

Neutralizator rdzy – ranking 2025. Jaki neutralizator jest najlepszy?

Eksploatacji i zużyciu, a także uszkodzeniom ulegają nie tylko poszczególne części i podzespoły auta, ale również elementy karoserii. Charakterystyczne bąble dostrzegalne często przy krawędzi drzwi, brązowe zacieki i plamy na błotnikach i brunatne, nieestetyczne pasma na brzegach kolejnych części to symptomy korozji i rdzy. Niestety tego typu uszkodzenia mogą zaatakować nie tylko stare i umiarkowanie używane auta, ale też stosunkowe młode. Nie oznacza to jednak, że takiego problemu nie da się rozwiązać lub zapobiec wystąpieniu niedogodności w przyszłości. W takich działaniach może pomóc neutralizator rdzy. Jak stosować taki produkt, czym właściwie jest ten preparat i jaki neutralizator rdzy wybrać, aby był skuteczny?
Przeczytaj również: Jak usunąć rdzę z auta?
neutralizator rdzy ranking

Czym jest i jak działa neutralizator rdzy?

Chociaż wielu kierowców dba o swoje auta w niemal doskonały sposób, niestety nie da się w stu procentach zapobiec powstawaniu rdzy i zjawiska korozji. Na pojawianie się tych procesów wpływa ciągłe narażenie pojazdu na odbijanie się żwiru, kamyków i innych drobnych przedmiotów powodujących uszkodzenia powłoki i zabezpieczeń. Podobnie jest z podwoziem. Chociaż jest ono lepiej zabezpieczone niż karoseria, nieustanne, ciągłe narażenie na odbijanie się kamieni, piasku wraz z działaniem wilgoci czy soli zimą stwarza doskonałe środowisko dla pojawienia się rdzy.
W rozprzestrzenianiu się rdzy i postępie korozji zapobiegają neutralizatory rdzy. To specjalne preparaty chemiczne dostępne zarówno w sprayu, żelu, jak i w płynie, które hamują reakcje zachodzące na obszarze objętym korozją i przebudowują dane miejsce, tworząc specjalną warstwę ochronną. Utworzenie takiego zabezpieczenia stanowi odpowiednią bazę dla przemalowania i naprawienia szkody. Odpowiadając na pytanie, jak działa neutralizator rdzy, należy pamiętać, że środek ten nie odbudowuje uszkodzonego metalu, a działa jedynie powierzchniowo, pomagając przywrócić zadowalający efekt estetyczny w miejscu, gdzie wystąpiła rdza.

Neutralizator rdzy – jak stosować preparat?

W sprzedaży dostępne są produkty, które nie wymagają stosowania wcześniej specjalistycznego oczyszczania lub stosowani innych środków. Odpowiadając na pytanie, jaki neutralizator rdzy wybrać, warto postawić właśnie na jeden z takich produktów. Aby użyć neutralizatora, wystarczy wówczas usunąć odstające fragmenty rdzy, a następnie odtłuścić daną powierzchnię i nałożyć odpowiednią ilość produktu zgodnie z instrukcją.
Niekiedy w odpowiedzi na pytanie, jak stosować neutralizator rdzy, pomocne bywają też takie akcesoria jak szpachelka, benzyna ekstrakcyjna, papier ścierny (gradacja 150) i szmatka.

Neutralizator rdzy – jaki najlepszy? Ranking

W sprzedaży dostępny jest niejeden neutralizator rdzy. Ranking najchętniej stosowanych i najskuteczniejszych produktów do walki z korozją może znacznie pomóc w wyborze.
W przypadku gdy korozji uległy dość duże obszary karoserii lub podwozia, najlepszym wyborem będą neutralizatory rdzy w płynie. Produkty te dobrze jest rozprowadzić pistoletem natryskowym lub pędzlem. Jeśli część pokrytą rdzą da się zdemontować, warto ją zanurzyć w preparacie. Bardzo dobrym wyborem będzie tu produkt Brunox epoxy. To zarówno neutralizator, jak i podkład do położenia lakieru czy farby w jednym.
Dobrą i zarazem tańszą alternatywą może być neutralizator rdzy Cortanin F, który jednocześnie blokuje proces korozji i rdzewienia, jak i stanowi gotowe podłoże do nałożenia farby czy lakieru. Produkt dostępny jest w opakowaniach o różnej pojemności, podobnie jak Brunox epoxy.
Przy występowaniu niewielkich ubytków i plam z rdzy sprawdzi się również neutralizator rdzy w sprayu. To chętnie wybierana forma produktów o takim zastosowaniu. Do aplikacji nie jest potrzebne użycie żadnych innych akcesoriów. Neutralizatory w sprayu świetnie nadają się do prac przy klapie bagażnika czy okolicy przy szybach.
Najczęściej wybieranym i polecanym produktem jest w tym przypadku neutralizator rdzy Boll 2 w 1. Preparat zawiera w składzie żywice epoksydowe znane ze skuteczności w walce z rdzą. Produkt ten również stanowi jednocześnie bazę pod zastosowanie lakierów czy farb.
Wśród polecanych produktów znajdują się również preparaty neutralizujące rdzę w żelu. W tym przypadku po określonym czasie od aplikacji powłokę z preparatem trzeba przemyć, aby usunąć pozostałości produktu. Ze względu na konsystencję neutralizatory w żelu charakteryzują się bardzo dobrym przyleganiem do danej powierzchni po aplikacji, co ma znaczenie w przypadku naprawy form pionowych. Takie preparaty nie są jednak polecane do odrdzewiania szczelin.
Wśród neutralizatorów do rdzy w formie żelu ogromnym powodzeniem i skutecznością cieszy się produkt K2 Derusto Total Gel. Produkt dostępny jest w korzystnej cenie i bardzo dobrze rozprowadza się za pomocą pędzla lub wałka.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!