Opony General

Firma General Tire wywodzi się z Akron w stanie Ohio, które było nazywane gumową stolicą świata. Tam narodziły się też inne znane oponiarskie firmy, takie jak Goodyear, BF Goodrich i Firestone. Amerykańska firma General Tire należy dziś do niemieckiego koncernu Continental, czwartego producenta opon samochodowych na świecie. Specjalizuje się w produkcji opon klasy średniej dla samochodów osobowych i lekkich aut dostawczych, ale również dla samochodów ciężarowych i pojazdów przemysłowych (Off the Road).

Narodziny w stolicy opon

Firma General Tire & Rubber Company została założona w 1915 roku w Akron przez grupę lokalnych przedsiębiorców. W 1918 r. zadebiutowała oponą Jumbo przeznaczoną dla samochodów ciężarowych. Siedem lat później rozpoczęła produkcję niskociśnieniowych opon General Balloon Jumbo, które zapewniały większy komfort jazdy w samochodach osobowych.

Przed II wojną światową firma stała się głównym dostawcą opon dla maszyn rolniczych i pojazdów przemysłowych firmy International Harvester, a po wojnie dla samochodów produkowanych przez General Motors. Do początku lat 70. XX wieku General Tire miała już sześć zakładów produkcyjnych oraz nowoczesny tor w Teksasie do testowania opon. W 1973 r. na rynku pojawiły się ich pierwsze opony radialne.

Dywersyfikacja działalności firmy

General Tire od początku stawiała na jakość opon, które, chociaż droższe od wyrobów konkurencji, były chętniej kupowane ze względu na trwałość. Wraz z rozwojem produkcji opon pojawiły się nowe obszary inwestowania. Firma w 1984 r. przekształciła się w holding GenCorp Inc., zajmujący się produkcją opon samochodowych, komponentów gumowych, hotelarstwem i branżą rozrywkową oraz produkcją rakiet i paliw rakietowych (firma Aerojet), która stała się wiodącą gałęzią działalności. W 1987 r. produkcję opon samochodowych wraz z całym zapleczem naukowym i siecią dystrybucji przejął niemiecki koncern Continental z myślą o wejściu na rynek amerykański.

Opony General Tire w szturmie na Europę

Continental wykorzystał amerykańską jakość do wejścia z modelami opon General Tire na rynek europejski. Marka ta reprezentuje w większości opony średniej klasy w liniach dedykowanych dla samochodów osobowych, terenowych z napędem na cztery koła, ciężarowych i specjalnych. Zyskały uznanie ze względu na spełnianie norm ISO 14001 dotyczących niskiej szkodliwości produkcji dla środowiska oraz norm ISO 9001 potwierdzających wysoki poziom kontroli jakości wyrobów.

Opony marki General cechują niskie opory tarcia, a w konsekwencji mniejsze zużycie paliwa, dobra sterowność na mokrej nawierzchni i skrócona droga hamowania. Opony zimowe były testowane na Alasce, są więc odpowiednio przygotowane do ekstremalnych warunków pogodowych panujących w Europie. Posiadają wskaźnik zużycia bieżnika RTM, dzięki czemu kierowca nie jest zaskoczony koniecznością wymiany opon.

Popularne modele opon General

Opony zimowe

Zimowa opona Altimax Winter 3 pomimo przystępnej ceny dobrze sobie radzi na zaśnieżonych i śliskich drogach. To propozycja dla właścicieli tańszych aut, którzy z samochodu korzystają często, ale pokonują krótsze trasy.

Samochody wyższej klasy, a szczególnie samochody terenowe lepiej zaopatrzyć w opony General Snow Grabber albo General Snow Grabber Plus, zapewniające bezpieczeństwo i komfort jazdy w najtrudniejszych warunkach zimowych.

Opony letnie

Opony General Altimax Comfort są podstawową serią ekonomicznych opon z przeznaczeniem dla samochodów kompaktowych i minvanów średniej klasy, którzy preferują spokojną jazdę, głównie na drogach miejskich. Pomimo niskiej ceny zapewniają trwałość oraz bezpieczną i cichą jazdę.

Tym, którzy używają swoich aut do dłuższej i bardziej dynamicznej jazdy, a nie chcą wydawać zbyt wiele, można polecić opony Altimax One S o wyższych parametrach jezdnych lub Altimax Sport, pozwalające na płynne wchodzenie w zakręty.

Kierowcy samochodów terenowych szukający dobrych opon w korzystnej cenie powinni wziąć pod uwagę opony General Grabber GT, a kierowcy samochodów dostawczych opony General Eurovan 2.

Opony całoroczne

Podstawowa wersja opon General Altimax A/S 365 jest przeznaczona dla mniej wymagających kierowców, które przy niskiej cenie zapewniają bezpieczne hamowanie na śniegu, mokrej i suchej nawierzchni oraz kontrolę nad pojazdem.

Miłośnicy crossoverów, pokonujący codziennie krótsze trasy, mają do dyspozycji opony General Grabber A/S 365.

Typowo terenową oponą jest General Grabber AT3, a bardziej wymagającym kierowcom lubiącym dalekie podróże i dynamiczną jazdę po zróżnicowanej nawierzchni można polecić General Grabber HTS.

Autor: Lech Wójcik